Cârlige pentru pescuitul crapului - avantaje și dezavantaje

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Szilveszter
Mesaje: 172
Membru din: Joi Noi 01, 2018 17:16
Puncte: 0
Localitate: Timișoara

Re: Cârlige pentru pescuitul crapului - avantaje și dezavantaje

Mesaj de Szilveszter »

Fan fudo și eu.ieftine și bune.am experimentat cu multe feluri și am ajuns la concluzia că e plătit doar brand-ul.când iau un model nou prima dată pun patentul pe ele să văd cum se îndoaie și unde plesnește,după care leg un cârlig de un punct fix și de cântar și încep să trag.așa î-ți faci o idee clară despre ce ai luat.vorba voastră, la ce să dai 25lei pe un plic când poți da șase pe aceeași calitate...nu contest sânt și cârlige scumpe și foarte bune ,da am obosit financiar să tot teste...

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cârlige pentru pescuitul crapului - avantaje și dezavantaje

Mesaj de freespirit »

Szilveszter scrie:
Mie Iun 17, 2020 6:55
Fan fudo și eu.ieftine și bune.am experimentat cu multe feluri și am ajuns la concluzia că e plătit doar brand-ul.când iau un model nou prima dată pun patentul pe ele să văd cum se îndoaie și unde plesnește,după care leg un cârlig de un punct fix și de cântar și încep să trag.așa î-ți faci o idee clară despre ce ai luat.vorba voastră, la ce să dai 25lei pe un plic când poți da șase pe aceeași calitate...nu contest sânt și cârlige scumpe și foarte bune ,da am obosit financiar să tot teste...
Corect!
Tocmai am luat un plic de cârlige Carp Spirit BBP nr. 4, la prima vedere, seamănă cu cele de la Korda, din punct de vedere al grosimii, al examinării vizuale, al materialului, al stratului de protecție de la suprafață, deci, nu-mi inspiră încredere, dacă mi-aduc aminte de ultima partidă - cu Korda - rămâne de văzut, după ieșirea pe o balta T..., cum se vor descurca, mai bine zis, cum mă voi descurca eu, cu ele. :lol:
P.S. Oare, majoritatea cârligelor "cu pretenții" or fi fabricate în același loc? Prea, seamănă, între ele...
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

ilar
Mesaje: 220
Membru din: Vin Feb 08, 2019 21:12
Puncte: 0
Localitate: Oradea

Re: Cârlige pentru pescuitul crapului - avantaje și dezavantaje

Mesaj de ilar »

Din cate am auzit, de la comercianti, se produc in doua fabrici, doar, in functie de cerintele clientului, forma si calitate. Tot in acelasi loc se produc si cele ieftine si cele scumpe. La fel ca si plasmele si multe alte lucruri

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cârlige pentru pescuitul crapului - avantaje și dezavantaje

Mesaj de freespirit »

Tocmai am folosit - pe Tâncăbești - cârligele ...(voi scrie modelul, după ce-mi fac stocul, deoarece nu se mai găsesc), de la Rod Hutchinson, pe care care le am de vreo 15 ani. Au dovedit, din nou, că nu mă dezamăgesc! Sunt peste Solar 101, de azi, doar că, trebuie să faci eforturi, să le echilibrezi cu flotoare, abia am reușit să le echilibrez, sunt foarte grele, dar, merită efortul. Subt cele mai bune cârlige pe care le-am folosit, dar, nu se mai găsesc! Am luat ultimele 6 plicuri, de la singurul magazin din țară, unde mai aveau nr. 2.
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cârlige pentru pescuitul crapului - avantaje și dezavantaje

Mesaj de freespirit »

ionut72 scrie:
Mie Iun 17, 2020 6:05
Sasame Mastery nr. 2.
Mulțumesc!
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cârlige pentru pescuitul crapului - avantaje și dezavantaje

Mesaj de freespirit »

syyd scrie:
Dum Iun 14, 2020 12:25
Hakuyo Sharp ati incercat? Le-am folosit in prima partida de anul asta...nr. 8...care de fapt sunt un 6. Monturi cu momitor la ciortani de 2-4 kg. Au intepat exemplar. Niciun peste pierdut. Varful carligelor a ramas la fel de ager ...de altfel nu am schimbat carligele deloc pe intreaga durata a partidei.

Trimis de pe al meu SM-G970F folosind Tapatalk
Nu am încercat cârligele de la Dan, dar, am încercat alte produse de la el, și, de la firul principal - fie, de 0,25 mm, pentru aruncări, fie 0,45 mm, pentru plantat - până la fir lestat pentru monturi(cum se spune, lead-core), agrafe rapide, clipsuri, conuri și altele, s-au descurcat onorabil, fără prea mari diferențe față de produsele "de firmă", unde am ajuns să plătim doar un nume care nu mai reflectă calitatra de odinioară.
Ideea era, de fapt, despre cârligele care se pot folosi pe bălțile cu pești mari și foarte mari, cum este Tâncăbești, unde am avut inspirația să scot artileria de demult, exact ceea ce trebuia pentru condițiilw de aici, unde an avut randamentul maxim, la lansetele mele, unde mi-am depășit și recordul! Iar cârligele sunt în stare perfectă, controlate, în așteptarea următoarei partide. Poate voi lua și 2-3 plicuri de Solar 101, și Long Shank, dar, tot le voi testa rezistența, comparativ cu cârligele vechi.
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Cârlige pentru pescuitul crapului - avantaje și dezavantaje

Mesaj de ionut72 »

freespirit scrie:
Joi Iun 25, 2020 22:37
ionut72 scrie:
Mie Iun 17, 2020 6:05
Sasame Mastery nr. 2.
Mulțumesc!
Pentru puţin! Dacă le încerci, te aşteptăm cu impresii.

P.S. Nr. 2 Sasame e similar, ca mărime, cu nr 4 de la alte firme.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

carp_fisher
Mesaje: 246
Membru din: Sâm Mai 23, 2015 23:12
Puncte: 0
Localitate: Mitoc - Botosani

Re: Cârlige pentru pescuitul crapului - avantaje și dezavantaje

Mesaj de carp_fisher »

Am folosit anul trecut aproape numai carligele Krank x de la Korda. Un singur peste scăpat, probabil pentru ca am tras prea tare de el. Am fost foarte multumit de agerimea lor. Din această cauză, anul acesta mi-am facut un stoc serios. 😁 Există undeva pe crapmania un review pertinent realizat de Victor Costache.
Tot anul trecut, alături de Krank x, am vrut să testez și gama de carlige Bmg. Nu am sesizat diferente intre forma carligele de la Korda si cele de la Bmg.
Ma declar multumit si de carligele de la Bmg, mai ales că prețul acestora e de 3 lire pentru un pachet.
În altă ordine de idei, cred ca, pentru mine, accentul cade pe gama de carlige si fire de calitate, considerând că acestea sunt primele elemente care intră în contact cu pestele.
Ca si idee de final vreau sa subliniez faptul ca prefer să mă simt confortabil datorită faptului că folosesc carlige de calitate decât să îmi pun zeci de intrebari legate de fiabilitatea unor carlige ieftine, mai ales atunci cand nu am trasatura si acestea trebuie sa stea mai mult de 24 de ore în apă!
Este doar parerea mea personală!
Va doresc fire intinse si crap capital!

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cârlige pentru pescuitul crapului - avantaje și dezavantaje

Mesaj de freespirit »

carp_fisher scrie:
Sâm Iun 27, 2020 19:20
Am folosit anul trecut aproape numai carligele Krank x de la Korda. Un singur peste scăpat, probabil pentru ca am tras prea tare de el. Am fost foarte multumit de agerimea lor. Din această cauză, anul acesta mi-am facut un stoc serios. 😁 Există undeva pe crapmania un review pertinent realizat de Victor Costache.
Tot anul trecut, alături de Krank x, am vrut să testez și gama de carlige Bmg. Nu am sesizat diferente intre forma carligele de la Korda si cele de la Bmg.
Ma declar multumit si de carligele de la Bmg, mai ales că prețul acestora e de 3 lire pentru un pachet.
În altă ordine de idei, cred ca, pentru mine, accentul cade pe gama de carlige si fire de calitate, considerând că acestea sunt primele elemente care intră în contact cu pestele.
Ca si idee de final vreau sa subliniez faptul ca prefer să mă simt confortabil datorită faptului că folosesc carlige de calitate decât să îmi pun zeci de intrebari legate de fiabilitatea unor carlige ieftine, mai ales atunci cand nu am trasatura si acestea trebuie sa stea mai mult de 24 de ore în apă!
Este doar parerea mea personală!
Va doresc fire intinse si crap capital!
Mulțumesc pentru recomandare!
Dar, nu vorbeam despre fiabilitatea discutabilă a produselor mai ieftine, ci, tocmai, despre tendința de scădere a calității produselor scumpe, respectiv, a calității cârligelor mai scumpe, și, în general, despre calitatea în scădere a produselor de azi.
Comparativ - mai ales, pentru pești mari, și foarte mari - cu cârligele Solar, chiar dacă cele de la Korda par mai agere - adică, lasă impresia că ar agăța, mai ușor - totuși, Solar Stronghold 101, nr. 2, arată a fi mai robuste, și, după ce le-am văzut la colegul de ponton, pe T......ști, își fac treaba, binișor.
Însă, spre deosebire de amicul meu, eu nu schimb cârligul de la Rod Hutchinson - similar, ca mărime, dar, mult mai zdravăn, și, mai greu, decât restul cârligelor de azi - după fiecare captură peste 15 kg, și, ce să vezi, nu am avut ratări, nici pești scăpați, la lansetele și monturile mele.
Dacă le compar pe cele Solar, cu ale mele, este evident ce aș alege... :wink:
Am folosit - pentru prima dată - lestarea cu pietre(prinse cu elastic, de clipsul pentru plumb pierdut, care era pregătit pentru plumbi), în loc de plumb Grippa, și, am fost foarte mulțumit. În cel mai rău caz - dacă mulinezi energic, pierzi doar piatra, elasticul rămâne, iar cârligul se mai agață de orice obstacol de pe substrat, dacă recuperezi fără a avea un pește prins.
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Andrei Stoica
Mesaje: 22
Membru din: Sâm Apr 12, 2014 11:54

Re: Cârlige pentru pescuitul crapului - avantaje și dezavantaje

Mesaj de Andrei Stoica »

Eu cred ca ar trebui specificata situatia concreta in care a fost folosit un carlig pt. a putea trage concluzii pertinente (montura folosita, pescuit in agatatura/apa libera, pesti mari/mici, crap/amur, frecventa trasaturilor etc.) Altfel e acelasi lucru cu a spune “am folosit bila x dar nu am prins = bila x nu e buna”!
Subscriu, carligele korda sunt din otel mai moale dar elastic. Nu am patit sa se rupa. Korda krank e predispus sa se dezdoaie in dril datorita deschiderii mari si formei, dar are o mecanica foarte buna la intepare. Ca urmare, nu l-as folosi in agatatura. Pe apa libera nu am retineri in a folosi krank.
Pt. pescuit in agatatura folosesc Carp r us Centurion, nu cred ca a dezdoit cineva vreunul in dril.
Nu ma intereseaza neaparat cat sunt de ascutite deoarece, daca e cazul, le ascut suplimentar. Oricum verific carligul dupa fiecare recuperare si eventual trec de doua-trei ori cu pila peste el.
La pescuitul de frecventa folosesc mai nou ESP trig hammer. Sunt ascutite direct din plic, au o mecanica buna, se preteaza la diverse monturi (blow back, slip d, ronnie, german) si varful rezista.
Folosesc korda kamakura cand pestii sunt apatici, chit ca trebuie schimbat aproape dupa fiecare peste (rar am prins doi pesti cu acelasi carlig).
In concluzie, ma adaptez in functie de situatie si asta nu face decat sa creasca farmecul.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”