Cârlige pentru pescuitul crapului - avantaje și dezavantaje

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cârlige pentru pescuitul crapului - avantaje și dezavantaje

Mesaj de freespirit »

Andrei Stoica scrie:
Sâm Iul 18, 2020 15:39
Eu cred ca ar trebui specificata situatia concreta in care a fost folosit un carlig pt. a putea trage concluzii pertinente (montura folosita, pescuit in agatatura/apa libera, pesti mari/mici, crap/amur, frecventa trasaturilor etc.) Altfel e acelasi lucru cu a spune “am folosit bila x dar nu am prins = bila x nu e buna”!
Subscriu, carligele korda sunt din otel mai moale dar elastic. Nu am patit sa se rupa. Korda krank e predispus sa se dezdoaie in dril datorita deschiderii mari si formei, dar are o mecanica foarte buna la intepare. Ca urmare, nu l-as folosi in agatatura. Pe apa libera nu am retineri in a folosi krank.
Pt. pescuit in agatatura folosesc Carp r us Centurion, nu cred ca a dezdoit cineva vreunul in dril.
Nu ma intereseaza neaparat cat sunt de ascutite deoarece, daca e cazul, le ascut suplimentar. Oricum verific carligul dupa fiecare recuperare si eventual trec de doua-trei ori cu pila peste el.
La pescuitul de frecventa folosesc mai nou ESP trig hammer. Sunt ascutite direct din plic, au o mecanica buna, se preteaza la diverse monturi (blow back, slip d, ronnie, german) si varful rezista.
Folosesc korda kamakura cand pestii sunt apatici, chit ca trebuie schimbat aproape dupa fiecare peste (rar am prins doi pesti cu acelasi carlig).
In concluzie, ma adaptez in functie de situatie si asta nu face decat sa creasca farmecul.
Montura era elicopter, zona are agățătură, peștii erau de mărime medie și mare, cteno și crap comun, iar frecvența trăsăturilor, la o oră, două.
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”