Cel mai puternic carlig

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Cel mai puternic carlig

Mesaj de marian_popescu »

Salutare
Care ar fi prima voastră recomandare pt un carlig care să reziste într-o luptă care-pe-care cu un cteno de 10 kg (poate si mai mare), înțepat la 7-8 metri de mal, căruia nu am voie să îi cedez nici macar un cm de fir?
Pescuiesc la marginea unei păduri scufundate de arbuști, cu lansete surf la plută, cu un mono 0,40 care imi da emotii maxime, dar un 0,50 deja imi pune probleme daca incepe sa bată vântul.

Razvan Chirita
Mesaje: 64
Membru din: Lun Dec 01, 2014 23:24

Re: Cel mai puternic carlig

Mesaj de Razvan Chirita »

Fudo Iseama 1/0

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cel mai puternic carlig

Mesaj de Claudiu Garlea »

Salut,

In principiu orice carlig ce contine "Continental" in denumire, dar as merge mai repede pe gamele de carlige ce au X ori chiar XX in denumire. Acestea sunt carlige mult mai puternice, dar si mai groase decat carligele obisnuite.

https://www.totalfishing.ro/catalogsear ... q=KORDA+XX
https://www.totalfishing.ro/catalogsear ... e+Beaked+X

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Cel mai puternic carlig

Mesaj de ionut72 »

marian_popescu scrie:
Dum Iun 16, 2019 0:39
Salutare
Care ar fi prima voastră recomandare pt un carlig care să reziste într-o luptă care-pe-care cu un cteno de 10 kg (poate si mai mare), înțepat la 7-8 metri de mal, căruia nu am voie să îi cedez nici macar un cm de fir?
Pescuiesc la marginea unei păduri scufundate de arbuști, cu lansete surf la plută, cu un mono 0,40 care imi da emotii maxime, dar un 0,50 deja imi pune probleme daca incepe sa bată vântul.
Sasame Mastery nr 2, sau PB Jungle Hook mai mare sau egal cu 4!
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”