Cort Caperlan Tanker PANORAMAX, pareri.

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2774
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Cort Caperlan Tanker PANORAMAX, pareri.

Mesaj de Alin Galbenu »

Am prins cu celalalt mai mic, Tanker, ploaie de toamna de 3 zile si nu am avut probleme. Asa ca stai linistit ;)
Iti garantez ca nu trece apa prin el !
Imagine

adiniculae
Mesaje: 14
Membru din: Vin Iul 01, 2011 13:48

Re: Cort Caperlan Tanker PANORAMAX, pareri.

Mesaj de adiniculae »

Salutare. Ma intereseaza si pe mine doua aspecte:

1. Cum se aeriseste cortul...daca e vara si sunt 30-35 de grade si ai toate zonele cu plasa deschise, venitlarea e eficienta?
Intreb pentru ca am experienta cu un Pavilion din Decathlon care are plasa atat de deasa incat daca stai inauntru simti este destul de neplacut chiar si atunci cand e mai racoare. Este o senzatie de neventilare.

2. Intrarea aceea magnetica este eficienta? Sunt sanse sa se detierioreze rapid? Eu l-as folosi mai mult in Delta...imi place mult acest sistem dar mi-e sa nu fie ineficient. Oare tantarii ar intra mai repede decat la o intrare cu fermoar?

Intreb pentru ca tot caut de ceva vreme un cort care sa indeplineasca urmatoarele conditii:

1. Ventilare foarte buna, cat mai multe aerisiri posibile
2. Inaltime minim 1.70
3. Ground sheet atasabil cu fermoar (nu cu arici in cateva zone...fiindca sunt riscuri sa intre tot felul de insecte, soparle, soareci etc atunci cand campezi preponderent pe Dunare)
4. Cost ok - sub 2000 lei cu tot cu supratenta

Acum Panoramaxul pare ca le are pe toate, chiar in plus daca consider intrarea magnetica dar as vrea opinia cuiva care l-a folosit cel putin 1-2 sezoane referitor la intrebarile de mai sus.

Ca o paranteza...eu acum, va vine sa credeti sau nu, folosesc un cort romanesc RCO, model Andreea, pe care l-am luat in 2006 din Carrefour. Regret enorm ca nu am luat mai multe bucati atunci ( costa 135 de lei) Am facut constant cel putin 5-6 iesiri pe an si a fost perfect. Are 2 intrari (in fata si in spate), 2 ferestre si nu am avut probleme cu caldura cand afara erau 35 de grade eu chiar ma inveleam in cort; inaltime 1.80, veranda mare unde intrau o groaza de bagaje, iar in interior indeajuns de mare pt 2 pescari. E adevarat ca la furtuni se indoia de mama focului dar nu am prins asa multe. Din pacate acum s-au dezlipit cusaturile si ia apa la cea mai mica ploaie...deh sunt 15 ani de cand il am. Daca as gasi unul nou la fel nu as ezita.

Imagine

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cort Caperlan Tanker PANORAMAX, pareri.

Mesaj de pescarusull »

Pana la urma, ai luat panoramax ?
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Avatar utilizator
Rus Bogdan
Mesaje: 96
Membru din: Dum Dec 03, 2017 15:09
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Cort Caperlan Tanker PANORAMAX, pareri.

Mesaj de Rus Bogdan »

pescarusull scrie:
Lun Apr 26, 2021 22:54
Pana la urma, ai luat panoramax ?
Il are colegul de pescuit; din punctul meu de vedere chiar isi merita toti banii..

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”