cum se aseaza firu corect pe tambur?

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

shahjaban
pescar de competitie
Mesaje: 1377
Membru din: Vin Feb 08, 2013 15:00
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: cum se aseaza firu corect pe tambur?

Mesaj de shahjaban »

https://www.gearbest.com/fishing-reels- ... 59439.html

Eu l-am luat anul trecut ...atunci era pe stoc si costa doar 4.6 dolari ....prinderea de masa nu este prea sigura si am modificat-o ...iar acum functioneaza perfect....:D

Dar mai folosesc si metoda cu galeata .....pe malul apei.
Dragos C. - Brasov

Avatar utilizator
Sorin.
Mesaje: 33
Membru din: Lun Iul 11, 2016 11:21
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: cum se aseaza firu corect pe tambur?

Mesaj de Sorin. »

Obligatoriu rola de pe care se trage firul trebuie sa se invarta!.

De la producere si pana la vanzare (de la 6 luni pana la… 2-3 ani…) firul capata o remanenta/ memorie de forma unei spirale/ arc. Aceasta memorie trebuie ‘indreptata’ in momentul asezarii pe tamburul mulinetei.
Toate mulinetele rotesc pick-ul, aseaza firul spre dreapata/ in sensul rotirii acelor unui ceasornic.
Obligatoriu… mosorul/ rola de pe care se trage firul trebuie sa se roteasca in sens invers! pentru a corecta ‘memoria’ spirelor si a intinde firul.
Pe intelesul tuturor: se pune mosorul pe un ax (creion, surubelnita… ) in asa fel incat firul sa ‘iasa’ pe dedesubt . Firul se duce prin primul inel (mare) al lansetei, se innoada de tambur, se tine axul mosorului cu fir intre genunchi, tinem firul intr-o panza (pentru tensionare) cu mana cu care tinem si ‘batul’ si mulinam.
Firul nu se uda, nu se umezeste cand se pune pe mulineta!!!. Gresit sa se puna rola in (galeata cu) apa!!! Pentru cei tipicari si/ sau care dau 4-500 lei pe un fir… chiar e indicat ca acesta sa se usuce / sa se stearga cu o carpa la ultima recuperare a firului de la o partida de pescuit astfel ca acesta sa nu ramana ud pana la urmatoarea partida. Puteti fi siguri ca din moleculele de apa aflatepe fir, atomii de O si H, in conditii de temperature si presiune formeaza radicalul hidroxi(OH) care formeaza o sare sau un acid (in functie de PH-ul apei) si care imbatraneste/ distruge firul in 3-6 luni!!!
Firul trebuie sa fie in permanenta uscat!!!
Altceva este… si chiar trebuie udat firul inaintea unei partide de pescuit. Cand se ajunge pe balta se uda firul/ tamburul mulinetei aruncand apa din balta peste el, se lanseaza usor 50-60m – pentru a nu forta firul, se uda si firul ramas pe tambur aruncandu-se apa peste el, se recupereaza tot firul care… dupa 10-15min!... este pregatit pentru a se lansa la distanta. La sfarsitul partidei, la ultima recuperare firul se sterge.
Concluzie:
Rola, mosorul de pe care se trage firul trebuie sa se invarta invers! decat pick-up-ul (sa traga firul de dedesubt – NU pe deasupra)
Nu se trage/ nu se desfasoara firul de pe rola fixa pentru ca se formeaza spire iar firul intinzandu-se… inevitabil se roteste deci se pune deja ‘sucit’ pe tambur.
Aveti mai jos si o ‘scula’ care ne ajuta, ne invata cum sa punem fir pe mulineta.
Fişiere ataşate
sistem incarcare mulinete.png
sistem incarcare mulinete.png (88.26 KiB) Vizualizat de 2674 ori
Crap... de peste!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: cum se aseaza firu corect pe tambur?

Mesaj de Dan Mitranescu »

Dupa primele folosiri, totul se regleaza automat.
Tragem la magazin mii de km de fir, de 15 ani , cu tamburul in toate pozitiile. Nimeni nu a sesizat diferente.
Daca tragem trei tamburi , unul cu desfasurare pe stanga, unul pe dreapta si unul prin rotatie, nu o sa poata stii nimeni cum au fost trasi.
Nu mai pun ca, odata pus firul la treaba, montura rasuceste firul atat cat tensiunea din acesta ii permite. Asa ca tensiunea asta de rasucire, ca este mai mare, mai mica, sau in sens contrar, dupa primele aruncari, tot asa o sa ajunga.

Firul se pune pe mulineta cu o singura conditie practica : sa nu se incurce. Adica rola sa nu se desfasoare necontrolat. Asta face apa din galeata, dispozitivul de tras fire sau ... un tambur mare/greu, care nu se misca usor.
La role, mai este o problema in cazul in care aceasta nu este finisata si firul poate sa agate eventualele bavuri la desfasurarea laterala. Ori se curata acestea cu un cutit, ori se desfasoara prin rotirea tamburului.

mihai florescu
pescar de competitie
Mesaje: 1621
Membru din: Lun Ian 10, 2005 14:28
Puncte: 0
Localitate: Rosiori de Vede

Re: cum se aseaza firu corect pe tambur?

Mesaj de mihai florescu »

Eu folosesc acest dispozitiv pe care il atasez la o galeata :
http://www.totalfishing.ro/pline-spooli ... 83348.html

sorin_crap
Mesaje: 116
Membru din: Mie Mai 21, 2014 13:05
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: cum se aseaza firu corect pe tambur?

Mesaj de sorin_crap »

Cred ca si acest dispozitiv face acelasi lucru:

http://www.totalfishing.ro/suport-anaco ... 36026.html

mihai florescu
pescar de competitie
Mesaje: 1621
Membru din: Lun Ian 10, 2005 14:28
Puncte: 0
Localitate: Rosiori de Vede

Re: cum se aseaza firu corect pe tambur?

Mesaj de mihai florescu »

sorin_crap scrie:Cred ca si acest dispozitiv face acelasi lucru:

http://www.totalfishing.ro/suport-anaco ... 36026.html

Da, este acelasi sistem.

oane
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Apr 14, 2018 19:22

Re: cum se aseaza firu corect pe tambur?

Mesaj de oane »

Salut!!sunt nou pe aici,si vad ca sunt multe metode pentru a pu e firul pe mulineta.eu pot spune singura metoda care nu rasuceste firul,pe care am gasit-o pe un alt forum,postata de cineva si care,chiar este corecta. https://spinningclub.ro/threads/incarca ... extil.247/
Singura diferenta este ca,trebuie sa pui rola invers fata de cum este in imagine,adica firul sa fie pus pe rola din dreapta spre stanga.mulineta rasuceste firul spre dreapta atunci cand mulinam,daca punem rola cu firul infasurat asa cum v-am zis cand il scoateti de pe rola prin lateral el iese rasucit catre stanga,iar atunci cand mulinezi,datorita faptului ca mulineta rasuceste dreapta,corecteaza rasucirea spre stanga de la rola si il aseaza drept.singura problema este ca trebuie ca cineva sa tina rola si sa-i dea drumul la spire una cate una,daca este lasata liber ies mai multe odata si face carcei pe fir,mai ales daca tii firul presat pe blanck,cu mana sau burete cum am auzit.dupa mine si asta este o practica gresita in cazul aceste deoarece rasucirea dreapta de la mulineta nu mai trece de acel punct spre rola ca sa indrepte firul care va ramane si mai rasucit pana in punctul unde il tii presat pe talon,si va forma carcei daca nu este tinut intins de cineva si sa-i dea drumul la cate o spira de pe rola.ca sa iti dai seama cu ce fata trebuie asezata rola de fir in sus,puteti face in felul urmator:stiind ca mulineta rasuceste spre dreapta(in sensul acelor de ceasornic)puneti rola cu una din fete in sus,trageti 2-3 spire de pe ea,intindeti putin firul si rasuciti-l spre dreapta,daca dupa rasucire se indreapta in seamna ca rola este pusa bine,dar daca se rasuceste cumva mai tare si incepe sa faca carcei este pusa gresit,si trebuie intoarsa cu partea cealalta.este gresita operatiunea cu bagatul rolei pe un pix sau altceva deoarece firul iese drept dar mulineta il rasuceste spre dreapta si deja il pui rasucit.nu stiu care este efectul cu pusul rolei in apa,nu am incercat niciodata asa,dar vad ca multi practica aceasta metoda,chiar si pescarii profesionisti de competitii am vazut ca arunca rola in apa si mulineaza.fir intins si numai bine

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”