cum se aseaza firu corect pe tambur?

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

mihai florescu
pescar de competitie
Mesaje: 1629
Membru din: Lun Ian 10, 2005 14:28
Puncte: 0
Localitate: Rosiori de Vede

Re: cum se aseaza firu corect pe tambur?

Mesaj de mihai florescu »

sorin_crap scrie:Cred ca si acest dispozitiv face acelasi lucru:

http://www.totalfishing.ro/suport-anaco ... 36026.html

Da, este acelasi sistem.

oane
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Apr 14, 2018 19:22

Re: cum se aseaza firu corect pe tambur?

Mesaj de oane »

Salut!!sunt nou pe aici,si vad ca sunt multe metode pentru a pu e firul pe mulineta.eu pot spune singura metoda care nu rasuceste firul,pe care am gasit-o pe un alt forum,postata de cineva si care,chiar este corecta. https://spinningclub.ro/threads/incarca ... extil.247/
Singura diferenta este ca,trebuie sa pui rola invers fata de cum este in imagine,adica firul sa fie pus pe rola din dreapta spre stanga.mulineta rasuceste firul spre dreapta atunci cand mulinam,daca punem rola cu firul infasurat asa cum v-am zis cand il scoateti de pe rola prin lateral el iese rasucit catre stanga,iar atunci cand mulinezi,datorita faptului ca mulineta rasuceste dreapta,corecteaza rasucirea spre stanga de la rola si il aseaza drept.singura problema este ca trebuie ca cineva sa tina rola si sa-i dea drumul la spire una cate una,daca este lasata liber ies mai multe odata si face carcei pe fir,mai ales daca tii firul presat pe blanck,cu mana sau burete cum am auzit.dupa mine si asta este o practica gresita in cazul aceste deoarece rasucirea dreapta de la mulineta nu mai trece de acel punct spre rola ca sa indrepte firul care va ramane si mai rasucit pana in punctul unde il tii presat pe talon,si va forma carcei daca nu este tinut intins de cineva si sa-i dea drumul la cate o spira de pe rola.ca sa iti dai seama cu ce fata trebuie asezata rola de fir in sus,puteti face in felul urmator:stiind ca mulineta rasuceste spre dreapta(in sensul acelor de ceasornic)puneti rola cu una din fete in sus,trageti 2-3 spire de pe ea,intindeti putin firul si rasuciti-l spre dreapta,daca dupa rasucire se indreapta in seamna ca rola este pusa bine,dar daca se rasuceste cumva mai tare si incepe sa faca carcei este pusa gresit,si trebuie intoarsa cu partea cealalta.este gresita operatiunea cu bagatul rolei pe un pix sau altceva deoarece firul iese drept dar mulineta il rasuceste spre dreapta si deja il pui rasucit.nu stiu care este efectul cu pusul rolei in apa,nu am incercat niciodata asa,dar vad ca multi practica aceasta metoda,chiar si pescarii profesionisti de competitii am vazut ca arunca rola in apa si mulineaza.fir intins si numai bine

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”