Crapmania.ro • Vezi subiect - cum se aseaza firu corect pe tambur?
Crapmania.ro

Acum este Mar Ian 16, 2018 11:24 am

Ora este UTC + 2

King Fish Dan Mitranescu

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Dum Ian 14, 2018 10:38 am 
Neconectat

daca ma poate lamuri cineva despre cum se monteaza un fir mono pe mulineta am vazut n filmulete pe net si nu am prea inteles nimic ba se pune un creion prin mijlocul rolei si se mulineaza cu o carpa umeda
ba se pune rola pe o parte jos si se lasa sa iasa firu in sus cum e corect?

Sus

MesajScris: Dum Ian 14, 2018 10:45 am 
Neconectat

Pune rola intr-o galeata cu apa ......

p.s.
firu = firul :D

Sus

MesajScris: Dum Ian 14, 2018 11:13 am 
Neconectat

si rola trebuie sa se invarta sau nu? scuze pentru greselile gramaticale

Sus

MesajScris: Dum Ian 14, 2018 11:16 am 
Neconectat

Cum a spus si colegul mai sus, pune firul intr-o galeata cu apa si tine firul cu o mana pe bat in timp ce mulinezi. Atata tot

Sus

MesajScris: Dum Ian 14, 2018 11:28 am 
Neconectat
Pescar de competitie

Puncte: 0
kelu84 scrie:
Cum a spus si colegul mai sus, pune firul intr-o galeata cu apa si tine firul cu o mana pe bat in timp ce mulinezi. Atata tot

---------
pt ca mereu faceam apa pe jos si stau la bloc ... folosec cada din baie la acest `proces :D

ps. Rola se invarte de obicei ...

4 CARP - Addicted Food & FUDO HOOKS -Japanese technological perfection
http://www.4carp.ro - comenzi on-line
tel personal: 0765.071.874

Sus

MesajScris: Dum Ian 14, 2018 11:42 am 
Neconectat
Veteran

Citat:
pt ca mereu faceam apa pe jos si stau la bloc ... folosec cada din baie la acest `proces :D

În balcon se degradează parchetul? :)

Sus

MesajScris: Dum Ian 14, 2018 2:05 pm 
Neconectat

Trebuia sa scoti apa din galeata , Iulian !! ca sa nu mai stropesti .... :D :D :D

Sus

MesajScris: Dum Ian 14, 2018 2:12 pm 
Neconectat

multumesc pentru raspunsuri deci e mai bine ca rola sa se invarteasca pentru a iesi firul de cat sa stea pe o parte si sa iasa firul in spirala in sus binenteles si umezit

Sus

MesajScris: Dum Ian 14, 2018 2:34 pm 
Neconectat

Ideal este ca umplerea tamburului mulinetei cu fir sa fie facuta printr-o metoda care sa nu rasuceasca firul .Pentru aceasta cel mai bine ar trebui sa ai un dispozitiv care permite derularea firului prin invartirea rolei , altfel se rasuceste firul ... Solutia in galeata se apropie foarte mult de acesta, deoarece firul se va rasuci foarte putin sau chiar deloc ....( sau in cada ... ca Iulian ) :D

Sus

MesajScris: Dum Ian 14, 2018 2:37 pm 
Neconectat
Moderator

Puncte: 0
In galeata e cel mai bine si cel mai simplu...

Sus

MesajScris: Dum Ian 14, 2018 2:51 pm 
Neconectat

https://www.gearbest.com/fishing-reels-and-rods/pp_259439.html

Eu l-am luat anul trecut ...atunci era pe stoc si costa doar 4.6 dolari ....prinderea de masa nu este prea sigura si am modificat-o ...iar acum functioneaza perfect....:D

Dar mai folosesc si metoda cu galeata .....pe malul apei.

Sus

MesajScris: Dum Ian 14, 2018 3:13 pm 
Neconectat

Obligatoriu rola de pe care se trage firul trebuie sa se invarta!.

De la producere si pana la vanzare (de la 6 luni pana la… 2-3 ani…) firul capata o remanenta/ memorie de forma unei spirale/ arc. Aceasta memorie trebuie ‘indreptata’ in momentul asezarii pe tamburul mulinetei.
Toate mulinetele rotesc pick-ul, aseaza firul spre dreapata/ in sensul rotirii acelor unui ceasornic.
Obligatoriu… mosorul/ rola de pe care se trage firul trebuie sa se roteasca in sens invers! pentru a corecta ‘memoria’ spirelor si a intinde firul.
Pe intelesul tuturor: se pune mosorul pe un ax (creion, surubelnita… ) in asa fel incat firul sa ‘iasa’ pe dedesubt . Firul se duce prin primul inel (mare) al lansetei, se innoada de tambur, se tine axul mosorului cu fir intre genunchi, tinem firul intr-o panza (pentru tensionare) cu mana cu care tinem si ‘batul’ si mulinam.
Firul nu se uda, nu se umezeste cand se pune pe mulineta!!!. Gresit sa se puna rola in (galeata cu) apa!!! Pentru cei tipicari si/ sau care dau 4-500 lei pe un fir… chiar e indicat ca acesta sa se usuce / sa se stearga cu o carpa la ultima recuperare a firului de la o partida de pescuit astfel ca acesta sa nu ramana ud pana la urmatoarea partida. Puteti fi siguri ca din moleculele de apa aflatepe fir, atomii de O si H, in conditii de temperature si presiune formeaza radicalul hidroxi(OH) care formeaza o sare sau un acid (in functie de PH-ul apei) si care imbatraneste/ distruge firul in 3-6 luni!!!
Firul trebuie sa fie in permanenta uscat!!!
Altceva este… si chiar trebuie udat firul inaintea unei partide de pescuit. Cand se ajunge pe balta se uda firul/ tamburul mulinetei aruncand apa din balta peste el, se lanseaza usor 50-60m – pentru a nu forta firul, se uda si firul ramas pe tambur aruncandu-se apa peste el, se recupereaza tot firul care… dupa 10-15min!... este pregatit pentru a se lansa la distanta. La sfarsitul partidei, la ultima recuperare firul se sterge.
Concluzie:
Rola, mosorul de pe care se trage firul trebuie sa se invarta invers! decat pick-up-ul (sa traga firul de dedesubt – NU pe deasupra)
Nu se trage/ nu se desfasoara firul de pe rola fixa pentru ca se formeaza spire iar firul intinzandu-se… inevitabil se roteste deci se pune deja ‘sucit’ pe tambur.
Aveti mai jos si o ‘scula’ care ne ajuta, ne invata cum sa punem fir pe mulineta.

Fişiere ataşate:
sistem incarcare mulinete.png
sistem incarcare mulinete.png [ 88.26 KiB | Vizualizat de 308 ori ]

MesajScris: Dum Ian 14, 2018 5:04 pm 
Neconectat
CS SENZOR TEAM

Dupa primele folosiri, totul se regleaza automat.
Tragem la magazin mii de km de fir, de 15 ani , cu tamburul in toate pozitiile. Nimeni nu a sesizat diferente.
Daca tragem trei tamburi , unul cu desfasurare pe stanga, unul pe dreapta si unul prin rotatie, nu o sa poata stii nimeni cum au fost trasi.
Nu mai pun ca, odata pus firul la treaba, montura rasuceste firul atat cat tensiunea din acesta ii permite. Asa ca tensiunea asta de rasucire, ca este mai mare, mai mica, sau in sens contrar, dupa primele aruncari, tot asa o sa ajunga.

Firul se pune pe mulineta cu o singura conditie practica : sa nu se incurce. Adica rola sa nu se desfasoare necontrolat. Asta face apa din galeata, dispozitivul de tras fire sau ... un tambur mare/greu, care nu se misca usor.
La role, mai este o problema in cazul in care aceasta nu este finisata si firul poate sa agate eventualele bavuri la desfasurarea laterala. Ori se curata acestea cu un cutit, ori se desfasoara prin rotirea tamburului.

Sus

MesajScris: Mar Ian 16, 2018 10:07 am 
Neconectat

Eu folosesc acest dispozitiv pe care il atasez la o galeata :
http://www.totalfishing.ro/pline-spooli ... 83348.html

Sus

WLC Carp Carlige de crap Hayabusa
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ] 

Ora este UTC + 2