Daiwa Emblem QDA LD vs Shimano XTD

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Shinamo XTD sau Daiwa Emblem QDA 5500

XTD
18
49%
EMBLEM QDA
19
51%
 
Voturi totale: 37

Dani RDI
Mesaje: 3
Membru din: Lun Mai 07, 2018 13:12

Daiwa Emblem QDA LD vs Shimano XTD

Mesaj de Dani RDI »

Va salut domnilor,
As dori sa imi achizitionez una din mulinetele mai sus mentionate si sa le folosesc la pescuit viteza.
Despre Shinamo xtd se stie tot ce trebuie de la numarul mare de vanzari pana la problemele cu galetul si nevoia de a schimba frana(pentru a fi mai rapida)...dar despre Daiwa Emblem QDA nu prea am gasit prea multe... as dori sa ma ajutati sa fac alegerea potrivita lasand la oparte preferintele personale :D

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Daiwa Emblem QDA LD vs Shimano XTD

Mesaj de DumiD »

xtd-urile sunt niste basini de mulinete. au o frana de tot rahatul, chipurile nu sunt proiectate pentru fire subtiri. pai 0.25 e fir subtire? bucsa de plastic e bucsa de plastic...efectiv un jeg de mulineta. mi-e greu sa cred ca daiwa poate face asemenea mizerie, poate doar sa-l fi angajat pe inginerul care a facut xtd-urile
ps. schimbatul franei la xtd nu il faci ptr a fi mai rapida ci pentru ca lucreaza de zici ca e stricata, scapa cate o bucata de fir, iar se blocheaza, iar mai lasa o bucata de fir sa alunece...un jeg total

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Daiwa Emblem QDA LD vs Shimano XTD

Mesaj de Albert »

XTD sunt niste mulinete excelente, care fac exact ce trebuie. La cat costa acum sunt best-buy din punctul meu de vedere. Le am de cand au aparut, cumparate din Romania si n-am nicio problema cu ele. Bine, eu n-am reusit sa tai niciun galet de la nicio mulineta indiferent de marca si dimensiunea firului pe care l-am folosit. Frana functioneaza lin desi inca nu le-am curatat. Bine, eu n-am nevoie de frana mega/extra/rapida, nu ma doare mana sau nu pierd pestele daca folosesc frana asa cum e. I-as compatimi pe cei care le spun "jeguri" sau in alte feluri dar cred ca problema e la modul de utilizare nu de la mulineta ca si produs.
Despre Daiwa nu stiu, n-am folosit, n-am vazut.

Am scris aici doar ca sa ai parte de feedback, sfatul meu eu sa faci cumva sa ajungi sa vezi mulinetele in magazine si apoi vei sti tu exact ce ti se potriveste si ce sa cumperi.

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Daiwa Emblem QDA LD vs Shimano XTD

Mesaj de DumiD »

sfatul meu e sa nu le cauti in magazin, ca la rece par ce trebuie, slabesti frana, rotesti tamburul invers, caraie frumos. pe balta se schimba complet situatia, frana aia care caraie frumos merge in suturi de zici ca-i drujba. cauta pe balti un detinator, cu putin noroc dai de unul care e cinstit cu el insusi si o sa-ti recunoasca ca si-a luat teapa.
ps. best buy :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Daiwa Emblem QDA LD vs Shimano XTD

Mesaj de Albert »

Da mai, mitică, mai suntem si de astia care acceptam ca produsul nu e ce trebuie, il returnam sau reparam si cumparam altceva. Ne recunosti dupa discurs, nu dam verdicte, nu folosim cuvinte tari. Doar spunem care-i situatia.In cazul meu si a altora,inclusiv oameni pe care i-am ajutat, XTD a fost si este best buy.
Daca tu ti-ai luat mulineta si-ai transformat-o in drujba, felicitari, injiner șef :)

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Daiwa Emblem QDA LD vs Shimano XTD

Mesaj de DumiD »

@ Dani RDI vezi ca Albert pescuieste la 20 de metri de mal cu lansete cat mai floscaite, si ca montura baga plumb de 30 de grame si pune o alica sub carlig, cica penfru autointepare....asta asa, ca o paranteza, sa vezi ce mare expert in echipamente iti da sfaturi, ca vad ca esti nou p-aici. daca il bagi prea mult in seama o sa incepi sa cauti si tu plumbi de 30 de grame, ca cele mai bune scule sunt ale lui, si cel mai eficient si spectaculos stil de pescuit este, ai ghicit, stilul Albert, cu lansete de 3.90 la 25 de metri de mal!
ps inca nu mi-am revenit....best buy :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Sorel
Mesaje: 318
Membru din: Joi Mai 14, 2009 17:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Daiwa Emblem QDA LD vs Shimano XTD

Mesaj de Sorel »


Sorel
Mesaje: 318
Membru din: Joi Mai 14, 2009 17:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Daiwa Emblem QDA LD vs Shimano XTD

Mesaj de Sorel »

Emblem urile mele au cam un an de folosință...nu prea am ce sa le reproșez....

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Daiwa Emblem QDA LD vs Shimano XTD

Mesaj de Albert »

DumiD scrie: sa vezi ce mare expert in echipamente iti da sfaturi,
..comparativ cu unul care nu stie sa foloseasca frana mulinetei ba o mai si taie cu firul :)
DumiD scrie: inca nu mi-am revenit....best buy :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
..nu mai trebuie sa repeti, asta stim cu totii..ca n-o sa-ti mai revii niciodata.

Dani RDI
Mesaje: 3
Membru din: Lun Mai 07, 2018 13:12

Re: Daiwa Emblem QDA LD vs Shimano XTD

Mesaj de Dani RDI »

Va mulțumesc frumos și îmi pare rău că am creat polemica....știam de la început că se va întâmpla altfel nu are cum când se vorbește de 2 firme concurente.Mai am la dispoziție o lună să fac alegerea potrivită...am văzut o comparație in italiană pe YouTube omul deținea Shimano xtd dar îi plăceau mai mult Emblemul..că și în cazul meu...am un set de mulinete Shimano chiar și bete dar tind către Emblem...problema galetului și frana QDA nu îmi dă liniște.. Mulțumesc încă mai aștept păreri!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”