Daiwa Emblem Spod vs. Daiwa Emblem Pro(5500)

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Daiwa Emblem Spod vs. Daiwa Emblem Pro(5500)

Mesaj de freespirit »

In afara de plusul pe care il are Emblem Pro, avand corpul si rotorul din metal(nu cunosc modelul vechi, daca este tot asa), si notorietatea modelului vechi Emblem Spod, mai ales pentru utilizarea pentru marcare si nadire, avand ambele acelasi raport de recuperare si aceeasi lungime de fir recuperata, implicit, 122 cm, care mai sunt diferentele intre ele, din punctul de vedere al celor care le-au utilizat? Pare-mi-se ca Emblem Pro(5500) are capacitatea tamburului mai mare( din punct de vedere al lungimii firului)!
Tamburul de la modelul nou de Emblem Spod(care are 2 clipsuri pentru agatarea firului, pentru a putea sa marchezi doua distante diferite, este compatibil si cu Emblem Pro(mai ales daca tamburul de la Emblem Pro nu are decat un singur clips, deoarece nu cunosc acest aspect?
In conditiile in care parerile sunt aproximativ la fel, m-ar incanta Emblem Pro 5500, cu tamburi de rezerva cu 2 clipsuri, dar si cu capacitate redusa de incarcare cu fir, adica un tambur de Emblem Spod, dar si un tambur de Emblem Pro 5500, cu capacitate mare de incarcare cu fir, mai ales ca prefer mulinetele cu corp si tambur metalic, in locul noilor tehnologii CI...din alte materiale...
P.S. Avand 2 baieti, chiar daca sunt, inca, foarte mici, vreau sa le pregatesc si cate o mulineta tip spod....si...ce-i drept...de multi ani pusesem ochii si eu pe un Emblem Spod...
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

kramy
Mesaje: 153
Membru din: Mar Ian 11, 2011 8:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Daiwa Emblem Spod vs. Daiwa Emblem Pro(5500)

Mesaj de kramy »

OK...diferentele intre cele 2 mulinete apar in dreptul rulmentilor unde Emblem Pro dispune de 6, fata de 4 in cazul Emblem Spod si la capacitatea tamburului unde Emblem Pro 5500 poate inmagazina 270m de fir de 0.45, iar Emblem Spod 280m/0.35.

Sincer, mie mi se pare ca 280m de fir de 0.35 sunt suficienti pentru o mulineta de spod, chiar si in cazul cand aceasta e folosita si la pescuit (si la plantat). Iar doar pentru 2 rulmenti suplimentari n-as plati 50-60Euro in plus.

Apoi Emblem Spod dispune de sistemul Cast Lock de blocare a pick-up-ului in timpul aruncarilor si de sistemul imbunatatit Auto-Cast II care presupune apasarea unui simplu buton de sub corpul mulinetei in timp ce firul este in tensiune, rezultand o miscare a rotorului pana la pozitia perfecta pentru ridicarea pick-up-ului si pregatirea pentru lansare.

Tamburul este imens si dispune de 2 clipsuri, iar infasurarea firului gen spira langa spira este perfect pentru a forta lansari la mare distanta.

Un scurt film de prezentare il poti vizualiza aici: Daiwa Emblem Spod

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Daiwa Emblem Spod vs. Daiwa Emblem Pro(5500)

Mesaj de freespirit »

Mai este si corpul si rotorul metalic, la Emblem Pro...dar...am vazut si pe site...aici...la 700 lei...ambele modele...iar in afara...in jur de 149-159 $...aproximativ la fel...ca pret...in aceste conditii...nu merita Emblem Pro sa fie aleasa?
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Daiwa Emblem Spod vs. Daiwa Emblem Pro(5500)

Mesaj de freespirit »

Tamburii se potrivesc de la una la cealalta?
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
Digital
Pescar de competitie
Mesaje: 1102
Membru din: Lun Iun 09, 2008 9:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Daiwa Emblem Spod vs. Daiwa Emblem Pro(5500)

Mesaj de Digital »

freespirit scrie:Tamburii se potrivesc de la una la cealalta?
Da :wink:
Stima
Victor Conta
ROMANIA
Tara in care ingerii nu calca

Cosmin Stanila
Mesaje: 331
Membru din: Mie Aug 04, 2010 23:00
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Daiwa Emblem Spod vs. Daiwa Emblem Pro(5500)

Mesaj de Cosmin Stanila »

Eu folosesc emblem pro, fara nicio problema sau "remuscare".
Cred ca are aceleasi beneficii ca si emblem spod, mai putin cele 2 clipsuri pe tambur.
Dar tamburii sunt interschimbabili.
Are buton de revenire a tamburului si cred ca si cast lock.

kramy
Mesaje: 153
Membru din: Mar Ian 11, 2011 8:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Daiwa Emblem Spod vs. Daiwa Emblem Pro(5500)

Mesaj de kramy »

freespirit scrie:Mai este si corpul si rotorul metalic, la Emblem Pro...dar...am vazut si pe site...aici...la 700 lei...ambele modele...iar in afara...in jur de 149-159 $...aproximativ la fel...ca pret...in aceste conditii...nu merita Emblem Pro sa fie aleasa?
Pe site-urile Daiwa UK si Daiwa Germania preturile intre cele 2 mulinete difera cu 60 Lire, respectiv 60 Euro. Daca la magazin in Romania se gaseste Emblem Spod la aprox 850, pretul la Emblem Pro cred ca e in jur de 1100RON

Avatar utilizator
Ungureanu Bogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2792
Membru din: Joi Oct 29, 2009 15:09
Puncte: 0
Localitate: PITESTI

Re: Daiwa Emblem Spod vs. Daiwa Emblem Pro(5500)

Mesaj de Ungureanu Bogdan »

Ambele sunt la fel ,identice.
difera clipsul in plus avantaj pt emb.spod
si emblem pro are cast lock si buton sub ea.
diferenta de la rulmenti este ,cred cei doi rulmentei de la wormshaft pe care emb. spod nu ii are, dar nu conteaza pt ca nici la shimano n-am vazut acolo si nici la daiwa Basia :wink:
in rest tractoare de mulinete. :!:
catch&release

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Daiwa Emblem Spod vs. Daiwa Emblem Pro(5500)

Mesaj de freespirit »

Deci, cu un tambur de Emblem Spod, cu 2 clipsuri, poti beneficia si de avantajele Emblem Pro-ului, mai ales pentru ce ma intereseaza pe mine, corpul si rotorul metalice...:)...daca-i mai adaugau si baitrunner(nu inteleg de ce...doar pentru "tendinti" de micsorare a greutatii...:)...)...iesea ceva...poate...superior fata de Infinity BR...
P.S. Nu mai retin greutatea Emblem Spod fata de Emblem Pro, parca sunt apropiate...mai usoara era chiar Emblem Pro...
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Daiwa Emblem Spod vs. Daiwa Emblem Pro(5500)

Mesaj de freespirit »

In afara de cele 2 clips-uri de pe tambur, intre Emblem Spod modelul vechi si modelul nou, care ar fi de ales? Daca tinem cont in majoritatea situatiilor ca modelele mai vechi sunt superioare celor noi, in afara unor mici artificii de genul celor 2 clips-uri, sau cu ceva rulmenti in plus, nu intotdeauna necesari, parca ar merita modelul vechi...!!??
P.S. Tamburii de la modelele vechi de Emblem Spod si Pro sunt compatibili cu modelele noi, sunt si interschimbabili? Ca asa, cu un Emblem Spod sau Pro model vechi, mai e nevoie doar de tambur de Emblem Spod nou, si pare suficient...
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”