Delkim Ev Plus - Waterproof?

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Serboiu Alexandru
Mesaje: 603
Membru din: Joi Feb 02, 2012 18:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Delkim Ev Plus - Waterproof?

Mesaj de Serboiu Alexandru »

Am achizitionat de curand acesti senzori dar nu am gasit nimic in Operating Instructions legat de faptul ca ar fi waterproof sau nu.

Szilveszter
Mesaje: 172
Membru din: Joi Noi 01, 2018 17:16
Puncte: 0
Localitate: Timișoara

Re: Delkim Ev Plus - Waterproof?

Mesaj de Szilveszter »

Ar trebui să aibă măcar un IP cu nivel de umiditate

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Delkim Ev Plus - Waterproof?

Mesaj de Florin Pata »

Despre IP nu scrie nici macar la ei pe site . Scrie ca daca l-ai scapat in apa sa-i scoti bateria , sa scuturi senzorul si sa-l lasi la uscat . Eu am TXI de vreo 8 ani si inca functioneaza , desi au stat si in furtuni si in ploi de mai multe zile si la minus...mai multe grade .
Dupa fiecare sezon eu scot bateriile si ii las la uscat cateva zile cu ''usita'' scoasa .
Desi la ei spune sa NU dai cu WD 40 in ei , eu dau in fiecare an cu un spray de contacte electrice si ii suflu cu aer .
Spor !!!

Avatar utilizator
Serboiu Alexandru
Mesaje: 603
Membru din: Joi Feb 02, 2012 18:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Delkim Ev Plus - Waterproof?

Mesaj de Serboiu Alexandru »

De WD40 am vazut ca insista sa nu dai, ar fi cam penibil sa nu fie, am vazut pe site la claumar ca ar fi rezistenti la apa, vedem la prima ploaie.

Mersi frumos de raspunsuri

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Delkim Ev Plus - Waterproof?

Mesaj de Florin Pata »

Ei spun in fisa tehnica ca au impermeabilizat contactele , asta sigur cu plastic/cauciuc . Iar WD 40 cam ataca plasticurile si cauciucul , asta e clar...am vazut eu . Spray-ul de contacte electrice e altceva , poti sa dai si nu se scurtcircuiteaza nimic , au si WD 40 o varianta dedicata

https://www.emag.ro/solutie-curatare-co ... D6VTW2BBM/

Iti faci prea multe probleme , nu au nimic nici pe cea mai...cea ploaie , totusi sunt Delkim !!!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”