Diferenta mare de pret! Explicatii?

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

ilar
Mesaje: 220
Membru din: Vin Feb 08, 2019 21:12
Puncte: 0
Localitate: Oradea

Re: Diferenta mare de pret! Explicatii?

Mesaj de ilar »

1. Am vb la general nu de pescuit, nu de persoanele in cauza, mai degraba de producatori
2. Cred ca am putin habar cum se formeaza un pret
3. Faptul ca ai practica si un adaos de 50000% spune multe....
4. Citeste si primul post poate te mai gandedti inainte sa sari la gatul cuiva
5 chiar daca nu este subiectul acestui topic, prefer in general sa achizitionez produse romanesti, sper prin acest gest sa sprijin antreprenoriatul romanesc, chiar daca in pescuit si marcile autohtone sau semiautohtone sunt produse tot in orient, acolo unde produc majoritatea.
Sunt adeptul politici win-win, dar fiecare isi stabileste singur politica de pret...

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Diferenta mare de pret! Explicatii?

Mesaj de ionut72 »

ilar scrie:
Vin Mar 08, 2019 21:44

2. Cred ca am putin habar cum se formeaza un pret
3. Faptul ca ai practica si un adaos de 50000% spune multe..
A doua propoziţie o contrazice flagrant pe prima.

Preţurile nu sunt nici corecte/incorecte, nici nesimţite/de bun-simţ, nici obscene/decente, nici de prost/bun gust, nici morale, nici imorale, ci amorale. Şi nu, este o înţelegere eronată a fenomenului economic, credinţa că acelaşi produs trebuie să aibă acelaşi preţ de vânzare, peste tot.

Iniţiatorul topicului a vazut o mulinetă , care, în 2 magazine este pusă la raft cu un preţ X şi, în al 3-lea, cu X-510 lei. Şi întreabă care e preţul "corect". E simplu, preţul "corect" este cel la care el decide să cumpere mulineta, iar vânzătorul să i-o vândă. Şi gata.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Diferenta mare de pret! Explicatii?

Mesaj de ionut72 »

ilar scrie:
Vin Mar 08, 2019 21:44
1. Am vb la general nu de pescuit, nu de persoanele in cauza, mai degraba de producatori
Ce au a face preţurile de consum, (cele la care se încheie tranzacţia, diferite de multe ori de cele de la raft), cu ... producătorii?
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

ilar
Mesaje: 220
Membru din: Vin Feb 08, 2019 21:12
Puncte: 0
Localitate: Oradea

Re: Diferenta mare de pret! Explicatii?

Mesaj de ilar »

Unde dai si unde creapa
Eu vb strict de faptul ca uneori sigla si marketingul aferent este cea care face diferenta de pret(si aceste le face producatorul si nu comerciantul).
In ceea ce priveste preturile si adaosul comercial cred ca suntem pe alte lungimi de unda, iar eu nu vreau sa te conving ca ceea ce gandesc eu este mai bine sau mai rau. Poate in pozitia ta fata de aceste discutii generale si de suprafata contureaza foarte bine mentalitatra romaneasca si da un raspuns si la intrebarea de ce avem preturi mai mari decat in tari cu nivel de trai mult mai ridicat. PUNCT

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Diferenta mare de pret! Explicatii?

Mesaj de ionut72 »

ilar scrie:
Vin Mar 08, 2019 23:52
In ceea ce priveste preturile si adaosul comercial cred ca suntem pe alte lungimi de unda, iar eu nu vreau sa te conving ca ceea ce gandesc eu este mai bine sau mai rau. Poate in pozitia ta fata de aceste discutii generale si de suprafata contureaza foarte bine mentalitatra romaneasca si da un raspuns si la intrebarea de ce avem preturi mai mari decat in tari cu nivel de trai mult mai ridicat. PUNCT
Nu există mentalitate românească sau străină în ceea ce priveşte preţurile sau, mai bine zis, ele (mentalităţile) nu-s diferite. Nu datorită mentalităţii, un magazin din Anglia nu practică preţuri duble sau triple faţă de cele din Romania, ci datorită (sau, pentru, el, din cauza) concurenţei altor câtorva mii de magazine. Adică exact ce spuneam într-un mesaj anterior, nu-l lasă piaţa.

De aici şi îndemnul meu către cei care cred că investiţia într-un magazin de pescuit aduce profituri frumoase, să intre în domeniu. Cu cât vor exista mai multe magazine, cu atât concurenţa se va înteţi, iar clienţii vor beneficia de servicii, preţuri şi condiţii mai bune.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Diferenta mare de pret! Explicatii?

Mesaj de ionut72 »

Apropo

Vânzarea la preţuri mai mici decât concurenţa este dovada practicilor comerciale neloiale (dumping), vânzarea la preţuri mai mari decât concurenţa este dovada poziţiei monopoliste, vânzarea la aceleaşi preţuri precum concurenţa este dovada că operatorii de pe piaţă conspiră pentru a stabili preţurile (cartel).

Cum o dai, tot nu e bine. Care ar fi soluţia? Probabil, vânzarea gratis sau la preţuri negative.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

ilar
Mesaje: 220
Membru din: Vin Feb 08, 2019 21:12
Puncte: 0
Localitate: Oradea

Re: Diferenta mare de pret! Explicatii?

Mesaj de ilar »

😂😂😂
Comertul este ca si politica, orice lucru poate fi spus in mai multe feluri, o drama poate fi o reusita in spusele unora, din tantar se face armasar etc.🤪

Szilveszter
Mesaje: 172
Membru din: Joi Noi 01, 2018 17:16
Puncte: 0
Localitate: Timișoara

Re: Diferenta mare de pret! Explicatii?

Mesaj de Szilveszter »

Bă,da nu mai vine căldura aia odată? :mrgreen:

ilar
Mesaje: 220
Membru din: Vin Feb 08, 2019 21:12
Puncte: 0
Localitate: Oradea

Re: Diferenta mare de pret! Explicatii?

Mesaj de ilar »

Am luat-o razna cu toti?!!🤪

Avatar utilizator
Simu Alexandru
Mesaje: 699
Membru din: Vin Oct 03, 2014 8:59
Puncte: 0
Localitate: Bragadiru

Re: Diferenta mare de pret! Explicatii?

Mesaj de Simu Alexandru »

ionut72 scrie:
Lun Mar 11, 2019 10:01
Apropo

Vânzarea la preţuri mai mici decât concurenţa este dovada practicilor comerciale neloiale (dumping), vânzarea la preţuri mai mari decât concurenţa este dovada poziţiei monopoliste, vânzarea la aceleaşi preţuri precum concurenţa este dovada că operatorii de pe piaţă conspiră pentru a stabili preţurile (cartel).

Cum o dai, tot nu e bine. Care ar fi soluţia? Probabil, vânzarea gratis sau la preţuri negative.
Sa fim seriosi este normal sa ti partea patronajelor doar ai magazin , dar te intreb si eu asa ca si client cum de in uk cu traiul de viata top salarii pe masura , iar pretul la articole de pescuit mai mic ca in romania , ?
Nu este atat de grav daca vorbesti singur...Mai nasol este daca vorbesti singur si afli noutati!!!
Imagine
CarpBait Fishing Club
Nume utilizator schimbat din SEPY31

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”