Diferenta mare de pret! Explicatii?

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Diferenta mare de pret! Explicatii?

Mesaj de ionut72 »

SEPY31 scrie:
Mie Mar 20, 2019 19:40
ionut72 scrie:
Lun Mar 11, 2019 10:01
Apropo

Vânzarea la preţuri mai mici decât concurenţa este dovada practicilor comerciale neloiale (dumping), vânzarea la preţuri mai mari decât concurenţa este dovada poziţiei monopoliste, vânzarea la aceleaşi preţuri precum concurenţa este dovada că operatorii de pe piaţă conspiră pentru a stabili preţurile (cartel).

Cum o dai, tot nu e bine. Care ar fi soluţia? Probabil, vânzarea gratis sau la preţuri negative.
Sa fim seriosi este normal sa ti partea patronajelor doar ai magazin , dar te intreb si eu asa ca si client cum de in uk cu traiul de viata top salarii pe masura , iar pretul la articole de pescuit mai mic ca in romania , ?
Eu sunt client pentru 99,99% dintre produsele de pe piaţă, deci nu "ţin partea magazinelor", doar înţeleg corect ce e ăla preţ şi cum se formează.

Răspuns: Concurenţa.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Diferenta mare de pret! Explicatii?

Mesaj de ionut72 »

Hai să vedem şi cât sunt preţurile "la raft" în Anglia la mulineta în cauză.

https://www.anglingdirect.co.uk/shimano ... m-xtc-reel

https://www.ericsangling.co.uk/index.ph ... +14000+XTC

1GBP=5,55 lei.

Cam cât e preţul? Aproximativ ... surpriză, 3050 lei!

Găsim şi la preţuri mai mici? Mai mult decât probabil, dacă stăm să căutăm printre sutele de oferte online. Explicaţia?

Cea pe care am dat-o mai sus, singura reală.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
Simu Alexandru
Mesaje: 699
Membru din: Vin Oct 03, 2014 8:59
Puncte: 0
Localitate: Bragadiru

Re: Diferenta mare de pret! Explicatii?

Mesaj de Simu Alexandru »

sa luam preturile per total nu doar ce va convine care crezi ca ar fi procentajul?
Nu este atat de grav daca vorbesti singur...Mai nasol este daca vorbesti singur si afli noutati!!!
Imagine
CarpBait Fishing Club
Nume utilizator schimbat din SEPY31

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Diferenta mare de pret! Explicatii?

Mesaj de ionut72 »

SEPY31 scrie:
Mie Mar 20, 2019 20:48
sa luam preturile per total nu doar ce va convine care crezi ca ar fi procentajul?
Mă, tu ştii despre ce e vorba în topicul ăsta?

Este despre mulinetele astea şi "preţul lor corect", care e mai mare în Romania decât în Anglia (după cum susţineai tu, nonşalant).
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Diferenta mare de pret! Explicatii?

Mesaj de ionut72 »

Procentajul la ce?
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Diferenta mare de pret! Explicatii?

Mesaj de pescarusull »

Eu cred ca ati mancat gaini zapacite.
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Diferenta mare de pret! Explicatii?

Mesaj de ionut72 »

N-a mâncat nimeni "găini zăpăcite", topicul ăsta e un exemplu perfect, care ne arată starea de confuzie în care se află majoritatea publicului când vine vorba despre educaţia economică. Stare întreţinută de către cei interesaţi (politicienii şi birocraţii publici) care diseminează continuu erori şi năzbâtii în spaţiul public, cu un scop bine-definit: acela de a-i face pe oameni să creadă că "patronii" sunt răi, lacomi, exploatatori etc. şi că ei sunt singurii în măsură să apere consumatorul. Altfel ar fi destul de greu să-şi justifice existenţa.

De aceea unele preţuri sunt, ba prea mari (cănd vorbim în calitate de cumpărători), ba prea mici (cănd vorbim în calitate de vânzatori - vezi salariile). La fel de firesc, vânzătorii ar dori să vandă cât mai scump, iar cumpăratorii să cumpere cât mai ieftin, gratis dacă s-ar putea.

Preţul, înţeles corect, este raportul între gradul de raritate al resurselor/bunurilor economice/serviciilor si nevoile reale de consum ale indivizilor la un moment dat. De aceea "preţul corect" este cel la care se încheie tranzacţia efectiv, adică suma la care se face schimbul bani (sau altceva) contra marfă.

Iar oamenii nu sunt o adunătură omogenă de furnici sau roboţi, au nevoi diferite şi scopuri diferite, abilităţi diferite. Unii consideră că e o prostie să dai un salariu mediu pe-o mulinetă, alţii nu.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”