Dilema long casting. Shimano sau Daiwa ?

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18917
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Dilema long casting. Shimano sau Daiwa ?

Mesaj de Vladut Mateianu »

Ii intreb in special pe cei care au lansat cu aceste mulinete, care vi se pare cea mai buna mulineta ptr aruncari la distanta ? Astept raspunsuri cat mai obiective... Multumesc.
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
dumi_id
Mesaje: 310
Membru din: Mar Mar 16, 2010 16:17
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dilema long casting. Shimano sau Daiwa ?

Mesaj de dumi_id »

Si eu sunt interesat de aceasta comparatie....astept cu interes raspunsurile dvs.

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Dilema long casting. Shimano sau Daiwa ?

Mesaj de gor965 »

Poate va lamureste un pic o postare citita pe un forum de afara (specializat pe surfcast ...si e de prin 2008) :

Originally Posted by dcast

Hummm......how would these two "Monarchs" of the surf (fishing) distance spinning world fair in a head to head duel in the hot Carolina sun over rough, and I mean very rough grass, weeds and briars---a 45mm spool reel vs. a 35 mm spool....same weight......both forward tapered....both Quick Drag. I had a little time on my hands, temporary access to an open field (but exceedingly rough) and wanted to share..... This is a comparison story, not distance per se ........so this is my story and I'm sticking to it.

For those not so familar with the specs:
Daiwa Tournament Basia 45QD with #5 Spool, 263 yds 12 lb (mono line capacity)
Spool length=45mm
Spool lip diameter=66mm
Weight 495gm or 17.5 oz
Paired with a Breakaway HDX slightly modified, i.e has a Fuji SIC High Frame (HVSG) 30mm gathering guide set 54 inches from the reel stem. Remaining guides are SIC as well. Length = 13' 5 1/2"

Shimano Aero Technium MGS 10000XSA..440 yds 12 lb mono line capacity.
This is Shimano's latest offering and one more looker it is!
Spool length=35mm
Spool lip diameter=76mm
Weight 495gm or 17.5 oz
Paired with a Breakway HDX slightly modified, i.e has a Fuji SIC High Frame 30mm(T-HVSG) gathering guide set 55 inches from reel stem. Remaining guides are SIC as well. Length =13' 5"

Both reels spooled with 20lb Power Pro and 65 lb Power Pro casting leader.

Hatteras cast used in all cases.

Using 8 oz egg sinkers.

Temperate around 90 degrees, high humidity, slight 5mph tail wind.

Three casts with each setup, then, to eliminate rod influence factor, switched rods.

All distances were measured with a range finder.

Cast 1
Daiwa 140 yds
Shimano 147 yds

Cast 2
Daiwa 142 yds
Shimano 149 yds

Cast 3
Daiwa 143 yds
Shimano 150 yds

Switched rods.

Cast 1
Daiwa 147 yds
Shimano 153 yds

Cast 2
Daiwa 153 yds
Shimano 158 yds

Cast 3
Daiwa 142 yds
Shimano 157 yds

The heat, humidity, and walking were taking it's toll. I threw the Shimano a couple more times and equalled the 158 yds, but did not exceed it.....I stopped at this point.

Observations:
I was completely surprised by the results....in all cases, the Shimano out performed the Daiwa, anywhere from 5 to 15 yds. How could this be???? I had always viewed the Basia as top distance getter with braided line. It's the one with the 45 mm spool....how could a 35 mm spool perform better???

My conjecture:
Look at the pictures....The Shimano is first picture (on the left)...The line lay of the Basia is approx 5?? degrees, while the Shimano is much tighter, approx 2?? degrees. This tighter aero wrap allows more line to stay closer to the spool lip as line comes off during the cast, minimizing line friction with the spool lip. Or saying it another way, the Shimano keeps the maximum amount of line closest to the spool lip during the cast. Think about it, if you can minimize the rate at which line drops below the spool lip, you can minimize the friction with the lip and maximize distance. The cotton lay line approach does this superbly with the Shimano.......although the MGS line lay is not nearly as tight as is the lay on the Aero Technimum XT10000 (the heavier metal version). I can only speculate that Shimano engineers found this new design (MGS) to be better for distance, but I cannot be sure other than what I've seen with my test results.

From another perspective, the diameter of the Basia is 10mm less at the lip than the Shimano, hence I would expect the line to come off in smaller coils, introducing less combativeness with the gathering guide. Apparently this is not a factor with the gather guide (30mm) being at 54"/55" from the reel stem. Earlier tests where I used low riders (20mm) or a 30mm gathering guide at 47" did not produce good distance results....too much combativeness with the gathering guide......so this 54/55" with 30mm high frame guides seem to work very well with these reels and the HDX.
Previously I had performed tests with the Basia, matching it against the following: Daiwa Whisker SS3000 (cult, now collector 35mm spool reel), Daiwa Power Surf 5000 (35mm spool), Daiwa Tournament ISO 5000 (35mm spool) (same reel as the Saltiga Surf 5000)....and in all cases the Basia performed best......Hence, I came to the conclusion the difference was the 45mm.......So I was shocked when the Shimano Aero Technium MGS 10000 XSA beat the Basia consistently and unequivocally.


Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
cipica
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1044
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dilema long casting. Shimano sau Daiwa ?

Mesaj de cipica »

Sunt fan declarat Shimano, am pescuit cu mai toate modelele existente, dar la capitolul distanta cred ca Daiwa Basia este nr 1.

Avatar utilizator
DAVID NICU
Mesaje: 482
Membru din: Sâm Ian 31, 2009 20:26

Re: Dilema long casting. Shimano sau Daiwa ?

Mesaj de DAVID NICU »

Shimano face legea
BARICADA CRAP CLUB TEAM DAVID

Avatar utilizator
mariusangler
Mesaje: 533
Membru din: Mar Oct 23, 2007 11:24
Puncte: 0
Localitate: timisoara

Re: Dilema long casting. Shimano sau Daiwa ?

Mesaj de mariusangler »

Cea mai buna mulineta de casting este Aerotehnium din prima generatie,poate fi xta sau xsa.Chiar si Navi cu tamburul bine reglat si firul asezat bine,bate Basia la lansare.Asta am probat cu mai multi amici,cu acelasi fir si aceeasi lanseta Navi arunca constant ,diferentele fiind de la pescar la pescar intre 15 si 30mt. Insa e clar ca toate modelele de la Shimano care poseda slow oscilation sistem arunca mai departe decat Basia.Asa ca Vladut, ai cel putin 5 modele de unde alege. :wink:
Mad carp Team

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18917
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Dilema long casting. Shimano sau Daiwa ?

Mesaj de Vladut Mateianu »

@george

poti face un rezumat ?

@marius

totusi, daca ar fi sa te opresti la un model, care ar fi acela ? asta presupunand ca banii nu sunt o problema... :D apoi, sa-mi zici te rog si parerea ta despre cel mai bun raport calitate-pret !
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Dilema long casting. Shimano sau Daiwa ?

Mesaj de gor965 »

Vladut Mateianu scrie:@george

poti face un rezumat ?
Nu stapanesc exact limba engleza cand vine vorba de termeni specifici acestui stil de pescuit ,dar incerc sa trag o concluzie .
Tipul a aruncat cu 2 dintre cele mai bune mulinete de longcast ...ambele cu aceiasi greutate si incarcate cu acelasi fir (Power Pro - 20lb ) ! Shimano a aruncat mai mult decat Daiwa de fiecare data ! Tipul a folosit lansete de surfcast de 13'5'' (4,05 m ,daca socotesc bine ) cu inel de plecare de 30 mm asezat la 137 cm de mandrina (piciorul mulinetei) .Parerea lui e ca Shimano castiga datorita modului in care sunt asezate spirele pe tambur (mai apropiate) , ptr. ca elibereaza mai multe spire care au frecare mai mica cu buza tamburului si ptr. ca rata de coborare a firului sub buza tamburului e mai mica . Parerea mea e ca daca ar fi avut un inel de plecare pus la 95-110 cm cum au betele de crap ,Daiwa ar fi fost in avanataj datorita conului firului pe care-l formeaza tamburul ei mai mic. Deasemenea ,daca ar fi folosir fir monofilament ca linie principala ,s-ar putea sa fi avut alt rezultat...chiar si cu inelul ala amplasat la 137+ cm !
E de discutat...textilul subtire folosit de ei nu loveste atat de tare in inel cum loveste firul mono ,iar o mulineta cu tambur mare n-ar mai avea avantaj atat de net fata de una cu tambur mai mic ,ptr. ca ce se castiga prin eliberarea a mai multor spire mari fara frecare cu buza tamburului se pierde prin frecarea firului cu marginea inelului de plecare !
Desi nu le am cu sportul asta ,mereu ma gandesc ca e suficient sa schimbi un element intr-un ansamblu de-asta (marimea unui inel ,pozitia lui pe bat ,tipul de fir ,grosimea firului ,forma tamburului ,marimea tamburului ) si ai o alta ierarhie a sculelor !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
ValiRom
Mesaje: 350
Membru din: Mar Feb 24, 2009 14:52

Re: Dilema long casting. Shimano sau Daiwa ?

Mesaj de ValiRom »

Salut,

Anul trecut am facut ceva aruncari cu Basia.... si cateva dril-uri, lucru care mi-a deschis apetitul pentru o mulineta mai usoara. Am ales Shimano Aerotechnium Mgs XSA si trebuie sa recunosc ca a fost o chestiune doar de gust..... si a mai fost ceva.... Shimano are o firma de tuning pentru componentele lor, Daiwa nu are :D ( pentru cunoscatori )
Cumpar mulinetele, fac casting pe pamant masurat cu ruleta, rezultate multumitoare mai ales cu vantul din spate, ideea este ca ajung acasa si pun xsa-ul pe cantar si raman total uimit de ce arata cantarul 540 sau 560 de grame nu imi mai aduc aminte exact.... hm incep injuraturile, ma rog... ca sa scurtez xsa-ul are 495 grame doar cu tamburul de 6000, problema este ca cele mai bune rezultate l-am avut cu tamburul de 10000, tin sa mentionez ca am inel de plecare de 50, poate va ajuta cu ceva... cu toate ca nu cred. Deci, evaluez situatia vad care e treaba cu firma de tuning... si surpriza, au un tambur cu forma nici ca cel de 6000 nici ca cel de 10000, dar cu el xsa-ul ajunge la 432 Grame, inca o data Daiwa nu are :D, si sincer nici eu..... inca :evil:
Din aruncarile cu Basia, nu pot sa ii acord decat laude, din pacate au fost numai pe apa.... deci nu stiu de cat au fost.

Vladut, ia frate ce iti place tie mai mult 10 m in plus sau in minus nu mai conteaza, mai ales atunci cand esti mort de oboseala, te ploua in cap cu galeata sau te arde soarele, sau nu ai cum sa arunci bine de pe locul in care esti... etc.

Cum poate cineva sa cumpere ceva care nu ii place, doar pentru ca e mai bun ?

P.S - Sa imi spui si mie te rog, ce o sa iti cumperi, macar nu am scris de pomana aci

Avatar utilizator
mariusangler
Mesaje: 533
Membru din: Mar Oct 23, 2007 11:24
Puncte: 0
Localitate: timisoara

Re: Dilema long casting. Shimano sau Daiwa ?

Mesaj de mariusangler »

Vladut Mateianu scrie:@george

poti face un rezumat ?

@marius

totusi, daca ar fi sa te opresti la un model, care ar fi acela ? asta presupunand ca banii nu sunt o problema... :D apoi, sa-mi zici te rog si parerea ta despre cel mai bun raport calitate-pret !
Dupa mine cele mai bune sint Aerotehnium XTA si XSA.Iar cele mai bune ca si calitate=pret sint Navi si Biomaster.Sint gandite pentru pescuitul marin,la specii cu talie si viteze mari ,asa ca au unele dintre cele mai performante mecanisme si sisteme de franare dintre toata modelele de la Shimano.
Aici poti sa vezi o lista cu mulinete Shimano,sa vezi care poseda gaselnita numita Slow Oscilation Sistem.
http://www.carpfishing.de/index.php?cat ... lter_id=27
Si doua magazine din Japo cu modele mai putin cunoscute.La primul ai detalii cum sint forta de franare si forta de tragere a mecanismului fiecarui model.
http://www.marunouchishop.com/index2.html
Inca unul cu convertor valutar unde vezi mai usor preturile in euro.
http://www.plat.co.jp/shop/catalog/defa ... -reel.html
Mad carp Team

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”