Discutii diverse lansete

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
georgeRO
Mesaje: 109
Membru din: Dum Mai 03, 2015 16:44
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de georgeRO »

viper28 scrie:
DumiD scrie:
viper28 scrie:
Salut George,

In viziunea mea, lanseta perfecta este acea lanseta ce are raportul perfect intre capacitatea de aruncare la distanta si placere in drill
Vezi cum te strici? Inteleg ca lanseta sa te ajute in aruncare daca nu ai o tehnica buna, inteleg sa te ajute in partidele lungi, ca nu te oboseste, inteleg chiar si sa te ajute in lupta cu pestele daca esti strain de mecanismul numit frana de la mulineta, dar placere? Ce placere? Vibreaza, sau ce face?
Daca ai fi incercat atatea tipuri de lansete ca mine (si crede-ma, au fost multe), ti-ai fi raspuns singur la intrebari!
Din vorbele tale, pot pescui cu un spod (arunca departe, nu?), dar cati pesti as scoate la mal?
Nu poti compara un Velocity sau un Vulkan cu un spod. Nici la casting si nici la pescuit! Din cauza tipului si a placerii cautate in pescuit, se gasesc lansete de pescuit de la 2.75lbs pana la 4.2lbs. Depinde de preferintele pescarului. Pe o balta cu latime de 80m, de ce sa iei un bat de 4lbs, cand si unul de 3lbs este mai mult decat suficient!
Depinde mult de ce asteptari sau nevoi ai de la un bat! La toate astea se adauga si bugetul alocat pentru un anume tip de lanseta!

Fir intins!

Cu stima,
Catalin
Cum definesti placerea in drill? Placere in drill este atunci cand... Completeaza tu te rog.

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de DumiD »

ionut72 scrie:
DumiD scrie:Catalin, eu nu am zis ca nu vad rostul si unor lansete mai moi.
Pai, spune-ne care e ala, in opinia ta!
Am zis deja, ai probleme de dioptrii?
DumiD scrie: Inteleg ca lanseta sa te ajute in aruncare daca nu ai o tehnica buna, inteleg sa te ajute in partidele lungi, ca nu te oboseste, inteleg chiar si sa te ajute in lupta cu pestele daca esti strain de mecanismul numit frana de la mulineta

Avatar utilizator
viper28
Mesaje: 893
Membru din: Vin Noi 23, 2012 0:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de viper28 »

Cum definesti placerea in drill? Placere in drill este atunci cand... Completeaza tu te rog...

Salut George,

Deja stricam topicul oamenilor! Eu am 2 seturi de lansete, unele mai tari si altele mai jucause, mai permisive. Daca tu ma convingi 100% ca a avea un drill cu un peste de 7kg (ales random) cu o lanseta de 3lbs este exact aceeasi senzatie ca si cand ai avea lanseta de 4.2lbs, eu renunt total la pescuit!
Si tu stii asta sigur, dar trebuie sa continuam discutiile despre lansete. In partidele de placere merg mult pe lansete mai ¨moi¨, mai placute in drill.
Eu mentionez aceste lucruri, nu cu scopul de a te convinge sa iei nu stiu ce lanseta sau 2 tipuri de lansete, ci pur si simplu ca fiecare are perspective diferite despre ce vrea de la o lanseta. De aia mie nu imi place sa mananc cu marar, dar poate tie iti place. Sper ca m-ai inteles!

Sarbatori fericite si fir intins!

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Discutii diverse lansete

Mesaj de pescarusull »

Cata ipocrizie... pe masura distantei pe care o acopera lansetele prea mult slavite.
Mai bine ramaneti la capitolul nada, chiar daca nici acolo nu excelati.
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Avatar utilizator
Lucian Manea
Mesaje: 695
Membru din: Lun Ian 31, 2011 15:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de Lucian Manea »

pescarusull scrie:Cata ipocrizie... pe masura distantei pe care o acopera lansetele prea mult slavite.
Mai bine ramaneti la capitolul nada, chiar daca nici acolo nu excelati.
Buna ziua,

Sunteti amabil sa detaliati ce ati vrut sa exprimati prin mesajul de mai sus (cu privire la modelul Elite-D) ? Ati testat lansetele si sunteti de parere ca opinia lui Alex Chivu nu este fondata?

Multumesc
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food

Avatar utilizator
viper28
Mesaje: 893
Membru din: Vin Noi 23, 2012 0:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de viper28 »

pescarusull scrie:Cata ipocrizie... pe masura distantei pe care o acopera lansetele prea mult slavite.
Mai bine ramaneti la capitolul nada, chiar daca nici acolo nu excelati.
Salut,

Incep prin a mentiona ca nu am nici o legatura cu baietii de la Select. Folosesc lansetele facute de ei pentru ca raportul pret/calitate (la vulkan) este imbatabil la ora actuala pe piata din Romania.
Nu stiu daca rautatile gratuite isi au rostul in postul lor! Ai pescuit vreodata cu lansetele lor si ai avut neplaceri? Intreb asta ca am prieteni care sustin sus si tare ca BMW consuma mult, dar ca daily drive folosesc seria 5, cu motor de 3.0.
Daca bugetul mi-ai fi permis, as fi folosit cu placere Elite D. Cate lansete, la pretul lui Elite D, pot reuni atate calitati intr-o singura lanseta: greutate redusa, actiunea rapida si permisiva in drill? Iti spun eu: niciuna.
Interventia mea nu are rolul de ati schimba parerea, ci a te face sa intelegi ca atata timp cat nu folosesti produsele lor, rautatile gratuite nu isi au rostul.

Fir intins!

Avatar utilizator
Dan Serban
Pescar de competitie
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Iul 10, 2008 15:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de Dan Serban »

pescarusull scrie:Cata ipocrizie... pe masura distantei pe care o acopera lansetele prea mult slavite.
Mai bine ramaneti la capitolul nada, chiar daca nici acolo nu excelati.
Iarta-ma ca intervin, desi nu am nicio legatura comerciala cu subiectul in cauza, care este motivul pentru care arunci cu ironii "fine"? :D
Intreb si eu, pentru noi astia care nu excelam niciunde.
Pescar de rând

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de Dan Mitranescu »

viper28 scrie:
pescarusull scrie:Cata ipocrizie... pe masura distantei pe care o acopera lansetele prea mult slavite.
Mai bine ramaneti la capitolul nada, chiar daca nici acolo nu excelati.
Salut,

Incep prin a mentiona ca nu am nici o legatura cu baietii de la Select. Folosesc lansetele facute de ei pentru ca raportul pret/calitate (la vulkan) este imbatabil la ora actuala pe piata din Romania.
Nu stiu daca rautatile gratuite isi au rostul in postul lor! Ai pescuit vreodata cu lansetele lor si ai avut neplaceri? Intreb asta ca am prieteni care sustin sus si tare ca BMW consuma mult, dar ca daily drive folosesc seria 5, cu motor de 3.0.
Daca bugetul mi-ai fi permis, as fi folosit cu placere Elite D. Cate lansete, la pretul lui Elite D, pot reuni atate calitati intr-o singura lanseta: greutate redusa, actiunea rapida si permisiva in drill? Iti spun eu: niciuna.
Interventia mea nu are rolul de ati schimba parerea, ci a te face sa intelegi ca atata timp cat nu folosesti produsele lor, rautatile gratuite nu isi au rostul.

Fir intins!
Parerea mea este sa nu ne intersectam cu astfel de afirmatii legate de "piata din Romania".
Eu sunt nevoit sa raspund, nu de alta, dar zic si eu acelasi lucru despre lansetele MTX si pe urma par un mincinos, lucru ce-mi raneste sufletul.

In acest sens precizez :
MTX 14 este mai ieftina, arunca mai bine si are componente mai bune ( blank apreciat de 10 ani, mandrina Fuji, inele subtiri, ceramica foarte tare, forma fita, ... cele mai scumpe inele gasite pe lansetele de crap, ... din toata lumea, nu de la noi ). Deci eu zic ca asta este un exemplu de "raport calitate pret imbatabil pe piata din Romania".
Mai discutam daca este cazul, poate omit eu ceva .

Iar la capitolul performanta Class-ul "inglobeaza" tot ce vrei, de la panze, carboane, 40T-uri , ... si costa numai 800 lei. Nu mai pun ca este preferata de majoritatea aruncatorilor buni din casting, este cel mai des intalnita in mana celor mai buni pescari de competitie de la noi si asta fara ca Hakuyo sa fi oferit gratuit seturi de lansete ca sa fie pupate pe forumuri.
Poate gresesc ceva si aici, discutia ramane deschisa.

Ca sa evitam pasaje de acest fel, care nu stiu cat de bine prind, mai bine hai sa procedam cum fac Chivu si Maxx , sa ne vedem de directii personale, "ca ne-am simtit fantastic, ca am prins si guvizi cat si rechini, ca arunca si in stele, dar se indoaie incat ne face sa suspinam adanc,... " si sa nu o mai dam in generalitati, ca pe astea poate trebuie sa le si probam si zic eu ...nu este bine.
Reclama mincinoasa si cea comparativa sunt foarte bine descrise in lege. Nu strica sa o spicuim putin, macar pentru o relatie civilizata:
http://www.legi-internet.ro/legislatie- ... 72008.html

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de gabi1 »

" Dacă cineva ne face un cadou, suntem “programaţi” să ne simţim datori şi să căutăm să ne revanşăm cât mai curând.Generozitatea functionează, de obicei, bine şi are utilitatea ei socială: cine nu-şi respectă obligaţiile nu este o persoană pe care se poate conta, şi cine nu restituie favorurile este rapid catalogat ca ingrat". :wink: :D
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
Dan Serban
Pescar de competitie
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Iul 10, 2008 15:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de Dan Serban »

gabi1 scrie:" Dacă cineva ne face un cadou, suntem “programaţi” să ne simţim datori şi să căutăm să ne revanşăm cât mai curând.Generozitatea functionează, de obicei, bine şi are utilitatea ei socială: cine nu-şi respectă obligaţiile nu este o persoană pe care se poate conta, şi cine nu restituie favorurile este rapid catalogat ca ingrat". :wink: :D
Pai aia zic si io, ca TX5-urile e mai bune.. :D :D
Pescar de rând

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”