Elite D Select Baits

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Elite D Select Baits

Mesaj de Florin Pata »

@Dan Mitranescu ! Nu ma cert cu tine dar nu ai dreptate . Ti-am demonstrat faptul ca de mult timp Shimano produce lansete cu blank 40T desi AI AFIRMAT CA NU , ai intors-o din nou ...in stilul tau propriu . Doar cu tenacitatea , fara argumente...nu merge !
Cat despre comparatia cu Century...deja provoci rasete :lol: !

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Elite D Select Baits

Mesaj de Dan Mitranescu »

Albert scrie:Hehehe :) Scoti Hakuyo din discutie dar nu scoti Shimano. Scoate niste hartii, fise tehnice, orice dovezi cand arunci termeni d-astia "tehnici" ca doar nu te-om crede toti fix pe tine pe cuvant. Apostolul vanzarilor dezinteresate:)) Daca citeste chinezu' cati bani ii scoti din buzaunar cu cinstea ta, turbeaza:)
Ti-am mai zis: daca lansetele astea inventate in Romania, sunt asa smechere de ce nu rupi Europa cu ele? Banana Rods vinde mai mult, ca nr. de lansete, decat vinzi tu super chinezariile tale. Google it :)
De Shimano, Daiwa, Fox, Sonik, Maver,etc,etc,etc si restul prostilor care vand lansete in lumea asta nu mai vorbim. Sunt niste hapsani iar cumparatorii lor niste prosti ignoranti. Doar romanii verzi care cumpara pari de la tine sunt cei care stiu cum sta treaba. Ei si dacii de sub Bucegi.

De unde sa scot eu fise tehnice pentru Elite D ? Tu ai pentru Shimano ?
Numai cu tine puteam sa port o discutie la nivelul asta, in care sa discutam de fise tehnice pentru mangleala.
Cand lansetele ajung sa fie recomandate pentru "placerea in drill" ce pretentii sa mai ai la parametrii fizici ai materialelor. Este ca si cum ai cere fisa tehnica pentru un dildo.

Ce legatura are ca nu vand eu in Europa cu ce discutam ( chiar daca multe lansete promovate de mine pleaca in Europa ). Poti sa te incadrezi in subiect ? Vorbim de Elite D.
De asta nu mai e firma Cris-Tim in Romania si nu vinde de rupe, ca sufera ca nu vinde in afara si ca nu stiu altii de ei. Eu cred ca ai suferinta de bagare in seama, sa te stie lumea, mai mult ca orice. Asa e ?

In alta ordine de idei, ce te faci daca firmele alea de care spui nu mai au comandat nimic in fabricile din China in ultima vreme si incet si sigur se duc in cap ? Nu am fisa tehnica la ce spun, sa nu ma intrebi de ea. Vorbim de calitatea a doua produse sau de raspandirea in lume a unor brand-urilor ?
Ce principiu este asta ca nimeni nu are voie sa se ridice cu un produs pentru ca exista altii mai mari ?
Tu te auzi ?

Ce te face sa crezi ca produse comandate de producatori autohtoni nu sunt adaptate mai bine cerintelor locale, in defavoarea unora care vand acelasi produs peste tot. Sa fie cerintele la fel peste tot ?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Elite D Select Baits

Mesaj de Dan Mitranescu »

Florin Pata scrie:@Dan Mitranescu ! Nu ma cert cu tine dar nu ai dreptate . Ti-am demonstrat faptul ca de mult timp Shimano produce lansete cu blank 40T desi AI AFIRMAT CA NU , ai intors-o din nou ...in stilul tau propriu . Doar cu tenacitatea , fara argumente...nu merge !
Cat despre comparatia cu Century...deja provoci rasete :lol: !
Da produce cu 40T cum pune si panza 3K. Exact unde face pozele produsului. :) In rest ... :D
Nu am intors nimic. Spun acelasi lucru si acum, dar nu m-ai inteles din prima.
Cum imi demonstrezi ca e 40T cand sunt la fel de moi si lucreaza in aceeasi parametrii ca orice lanseta ce are carbon 36T.
Eu iti demonstrez ca Elite D este mai tare ca orice Shimano de aceeasi greutate, iar fizica ne spune ca acest lucru este posibil numai prin diferente de calitate a carbonului.
Mai mult decat logic.
Sau in alta ordine de idei, de ce nu face Shimano ei o lanseta tare si usoara cum e Elite D ? Chiar sa nu poata ei sa treaca de 3,5lbs pe o lanseta de 400g ? Nu pot sa cred. :)
P.S. crezi tu ca ne vom certa vreodata ? :D

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Elite D Select Baits

Mesaj de Florin Pata »

Am 5 Tribal XS1 Intensity de 3,75 lbs , nu stiu ce bank au si nu mai caut acum , sunt exceptionale ! Foarte greu de batut de "orice" care nu e Century !
Nu ne certam , dar nici nu te las ... sa bagi "invartite" :lol: !

razel11
Mesaje: 25
Membru din: Dum Noi 08, 2015 21:59

Re: Elite D Select Baits

Mesaj de razel11 »

Asemenea pari de lansete nu poate sa vanda nimeni in europa pentru ca nu sunt multi interesati de asemenea stil de pescuit .Cum ati si spus deja este un stil de pescuit made in romania ,fire foarte subtiri si tare in fata .Poate ca functioneaza la concursurile organizate in romania dar nu cred ca are nici o legatura cu pescuitul de placere .Ma refer la lansetele mtx cele de-la select baits nu le cunosc.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Elite D Select Baits

Mesaj de Dan Mitranescu »

razel11 scrie:Asemenea pari de lansete nu poate sa vanda nimeni in europa pentru ca nu sunt multi interesati de asemenea stil de pescuit .Cum ati si spus deja este un stil de pescuit made in romania ,fire foarte subtiri si tare in fata .Poate ca functioneaza la concursurile organizate in romania dar nu cred ca are nici o legatura cu pescuitul de placere .Ma refer la lansetele mtx cele de-la select baits nu le cunosc.
Cum spuneam si mai sus, cand vorbim despre scule pentru placere, acestea nu se pot compara intre ele, cum nici dildo-urile nu se pot compara sau recomanda.
Discutia se poarta despre parametrii functionali ai lansetelor, despre performante si mai nou despre fise tehnice, chiar daca niciun mare producator nu a fost in asemenea hal de prost, sa se prezinte cu un astfel de act, ca sa dea posibilitatea sa-i compare cineva produsul.
Si cel mai important, pe acest topic nu se vorbeste in niciun caz despre MTX.
Va rog sa ramanem in subiect.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Elite D Select Baits

Mesaj de Dan Mitranescu »

Florin Pata scrie:Am 5 Tribal XS1 Intensity de 3,75 lbs , nu stiu ce bank au si nu mai caut acum , sunt exceptionale ! Foarte greu de batut de "orice" care nu e Century !
Nu ne certam , dar nici nu te las ... sa bagi "invartite" :lol: !
Ti le bate Elit D -ul de le asculta cu urechea.
La distanta ma refer. Nu la placere.
La placere stiu niste feedere care te fac sa te razgandesti.

Century le bate la investitia in reclama si la cantar. In rest, sunt mai bune ale tale. :wink:

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Elite D Select Baits

Mesaj de Florin Pata »

La distanta , nu ma bate nimeni :lol: ! Navomodelul meu planteaza si peste 500 de metri :lol: !
Cele mai bune lansete pe care le am si cele care imi plac cel mai mult din toate lansetele cu care am pescuit eu sunt Century Focal System varianta 2 !
Hai ca i-am facut varza topicul omului .
Elit D...sunt cele mai bune din lume ! Gata !

carpdiem
Mesaje: 209
Membru din: Mar Noi 03, 2015 21:29
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Elite D Select Baits

Mesaj de carpdiem »

Florin Pata scrie:La distanta , nu ma bate nimeni :lol: ! Navomodelul meu planteaza si peste 500 de metri :lol: !
Cele mai bune lansete pe care le am si cele care imi plac cel mai mult din toate lansetele cu care am pescuit eu sunt Century Focal System varianta 2 !
Hai ca i-am facut varza topicul omului .
Elit D...sunt cele mai bune din lume ! Gata !
Nu va "formolizati", scrieti, scrieti, dezbaterile sunt cele mai bune, mai ales dupa ultimul viscol. :)

Si daca tot s-a vorbit si despre MTX, am in traista si un Class. Lansetele principale sunt Daiwa Emblem. Intrebarea si dezbaterea venea de la faptul ca Daiwele par a se fi inmuiat dupa cei 3 ani de cand le pescuiesc, iar Class ul, pt mine este usor cam greu de incarcat, dar o lanseta f buna pt distanta.
Dorinta mea pt schimbare venea de la a gasi ceva intermediar intre cele 2, de aici intrebarea Elite D versus Shimano TX 7. :)
CarpDiem - Cezar Paunescu

PallBogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2758
Membru din: Dum Iul 06, 2014 12:48
Puncte: 0
Localitate: Pitesti
Contact:

Elite D Select Baits

Mesaj de PallBogdan »

Daca vrei sa faci o comparatie pertinenta intre elite-d si tx7 esti un norocos!
Esti un norocos pentru ca ai toate posibilitatile sa le testezi din toate punctele de vedere.
Orice si oricat s-ar scrie aici, tot ce vede ochiul tau si ce iti dicteaza inima e cel mai important!

Succes!

Trimis de pe al meu CLT-L29 folosind Tapatalk

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”