Elite D Select Baits

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Elite D Select Baits

Mesaj de marian_popescu »

marius25 scrie:Daca discutam de concursuri ,va rog sa ma iertati .
Eu vorbesc de pescuit real de placere, exemplu balta Boldesti -Gradistea.unde se pescuieste in conditii normale ,nu de concurs.
Parcă pe Boldesti au interzis navomodelul, tocmai pentru ca erau destui care prindeau mult si cărau tot acasă.
Cu atat mai mult, o lanseta tare, rezistenta si usoara te va ajuta când ai nevoie sa cari mai multă nada in jurul carligului, la distanta.
Exagerează Mitranescu ca nu exista acea plăcere a drilului cu o lanseta mai moale. Si mie imi place mai mult când imi intra pe feeder decat pe lansetele de 3,5 lbs. Ca sa nu mai vorbesc de vargă....di Mitranescu cunoaste ce înseamnă crap la vargă.
Dar am.un randament incomparabil mai bun cu bețele clasice de crap (care nu sunt chiar moi, pescuiesc cu sk4).
Dacă aș avea bani, clar as trece pe mtx class. Fac partide scurte, de 12-24 de ore, pe balti unde mamaligile si groundbaiturile cerealiere cam fac legea, si evit nadirea cu spombul pt a nu face gălăgie intr-un timp atat de scurt. Asa ca, o lanseta capabilă să ducă la distanță cantități mari de nada cu tot cu momeala o voi prefera oricand in aceste situatii.

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Elite D Select Baits

Mesaj de marian_popescu »

marius25 scrie:Daca discutam de concursuri ,va rog sa ma iertati .
Eu vorbesc de pescuit real de placere, exemplu balta Boldesti -Gradistea.unde se pescuieste in conditii normale ,nu de concurs.
Parcă pe Boldesti au interzis navomodelul, tocmai pentru ca erau destui care prindeau mult si cărau tot acasă.
Cu atat mai mult, o lanseta tare, rezistenta si usoara te va ajuta când ai nevoie sa cari mai multă nada in jurul carligului, la distanta.
Exagerează Mitranescu ca nu exista acea plăcere a drilului cu o lanseta mai moale. Si mie imi place mai mult când imi intra pe feeder decat pe lansetele de 3,5 lbs. Ca sa nu mai vorbesc de vargă....di Mitranescu cunoaste ce înseamnă crap la vargă.
Dar am.un randament incomparabil mai bun cu bețele clasice de crap (care nu sunt chiar moi, pescuiesc cu sk4).
Dacă aș avea bani, clar as trece pe mtx class. Fac partide scurte, de 12-24 de ore, pe balti unde mamaligile si groundbaiturile cerealiere cam fac legea, si evit nadirea cu spombul pt a nu face gălăgie intr-un timp atat de scurt. Asa ca, o lanseta capabilă să ducă la distanță cantități mari de nada cu tot cu momeala o voi prefera oricand in aceste situatii.

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Elite D Select Baits

Mesaj de Florin Pata »

marius25 scrie:Daca discutam de concursuri ,va rog sa ma iertati .
Eu vorbesc de pescuit real de placere, exemplu balta Boldesti -Gradistea.unde se pescuieste in conditii normale ,nu de concurs.
Era vorba de concursuri de casting . Eu nu particip la nici un fel de concurs .
Am inteles de aici :
viewtopic.php?f=7&t=44673&p=557187&view=show#p557187
Ca Boldesti-Gradistea are o latime de 600 de metri , deci cum arunci in malul opus ?
Cat poti arunca cu Elite D cu...sa zicem momitor de 140 grame ?

https://www.youtube.com/watch?v=k1lGRsgQWDo
In comentarii tipul spune ca arunca la 80-90 m ceea ce se poate cu orice bat .

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Elite D Select Baits

Mesaj de Florin Pata »

Dan Mitranescu scrie: Florine, fii atent.
Nu vorbim de pari, asa cum tot spui tu. Vorbim de pari de numai 400g pe care, inca, brandul tau favorit :) nu a reusit sa ii faca.

Nu producatorii romani speculeaza pescuitul la distanta. Eu l-am speculat acum mai bine de 10 ani, cand am inceput sa folosesc fire de 0,20 si sa castig concursuri pe banda. Lumea zicea ca e de la mamaliga... :D ( era vremea cand firul Technium pentru crap se facea de minimum 0,25mm . Nici nu stiu daca intre timp au aflat ca exista si pescuitul la distanta si din punct de vedere al firelor ... :D )
Incet , incet, au inceput sa "speculeze" distanta si alti pescari. Unii au cautat lansete pentru asa ceva, iar altii si-au luat ... vaporase. :D De ce si-au luat vaporase daca distanta nu face legea, numai ei stiu. :D

Legat de faptul ca producatorul tau favorit face lansete dedicate, aici chiar ai dreptate. :D
Noroc ca a uitat sa le dedice si celor care vor sa pescuiasca la distanta, sa pescuiasca cu momitoare mari, sa pescuiasca cu saci solubili mari, sa traga de lansete cand e nevoie, ..., ca ne-a mai ramas si noua o paine de mancat. :D

P.S. hai ca e frig si avem timp. :D
Faci ce faci si iar o intorci cum vrei tu . Felicitari pentru intreaga activitate :lol: ! Cu mamaliga te-ai facut cunoscut , cumparam si eu de la tine :D !
Firul Technium e cel mai bun din lume . Problema e ca e facut pentru pesti mari din mari si oceane , pescuit la trena , ca e prea gros pentru "caraseala" noastra e alta treaba . Eu il folosesc la plantat ...pot trage si barca cu el !
Shimano face parte din grupul Normark ! La nivel de grup s-a decis ca pentru casting sa ofere Sufix , din nou cel mai bun fir pentru aruncare . Deci daca nu merge cu barcuta , scot din geanta tamburii cu Sufix de 0,25 si "ma imping in ele :lol: ".
O montura aruncata departe poate duce 50 g de nada , un navomodel duce si 2 kile daca vrei si 1000 de metri daca te duce telecomanda(si daca il mai vezi :lol: ) , cam asta e diferenta . De asta si unele balti le interzic , altele cer taxe...ca...prinzi prea mult si deranjezi :lol: ! In plus nu lasi o roaba de plumbi , fire si carlige in balta .
Mare atentie ca pot recomanda la Shimano sa lanseze pe piata un "par" si atunci ce mai vinzi :lol: ???
La Sarulesti la concurs , cand ai scos "baboii" aia de peste 40 de kile...de ce nu lansai ci plantai ?

Hai sa discutam clar , stiu ca iti place "ar'metica" ! Esti un aruncator foarte bun .
Avem doua lansete , una Shimano...sa zic un model ieftin Forcemaster si un Elite D . Ambele 3,60 , ambele cu 140 g , aceeasi mulineta si fir . Cat arunci cu una , cat arunci cu cealalta ? Cu ce te ajuta un 10 metri diferenta , sa spunem pe Sarulesti sau pe Boldesti...cu 600 de metri latime ?

La sfarsit iti dau si un Century Focal System si...vorbim ? O sa vrei sa-ti cumperi si tu :lol: ! I le-am aratat si lui Frank Warwick ...si-a luat si el :lol: !

razel11
Mesaje: 25
Membru din: Dum Noi 08, 2015 21:59

Re: Elite D Select Baits

Mesaj de razel11 »

Daca ati ajuns sa va comparati cu shimano ,cea mai mare companie care produce si echipament de pescuit inseamna ca sunteti foarte buni .La nivel mondial interesul pentru lansete ca parul e prea mic ca sa aiba interesul sa produca asa ceva .Pe multe lacuri unde pescuiesc eu sunt interzise firele subtiri si inaintasul multifilament.In tarile astea unde mai au multe de invatat de la noi :lol: se pune mai mult pret pe protectia pestilor in detrimentul aruncarilor kilometrice .Sunt curios cati km de fire subtiri sunt prin lacurile de-la noi ,lasati mai ales de incepatori care folosesc acelasi stil de echipament pentru ca asa e moda la noi.Cati din cei care cumpara astfel de lansete habar nu au sa le foloseasca la capacitatea lor dar le cumpara pentru ca asa se pescuieste in romania sau ma insel eu si in romania toti sunt aruncatori foarte talentati.

marius25
Mesaje: 97
Membru din: Mar Dec 18, 2018 14:24
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Elite D Select Baits

Mesaj de marius25 »

Florin Pata scrie:
marius25 scrie:Daca discutam de concursuri ,va rog sa ma iertati .
Eu vorbesc de pescuit real de placere, exemplu balta Boldesti -Gradistea.unde se pescuieste in conditii normale ,nu de concurs.
Era vorba de concursuri de casting . Eu nu particip la nici un fel de concurs .
Am inteles de aici :
viewtopic.php?f=7&t=44673&p=557187&view=show#p557187
Ca Boldesti-Gradistea are o latime de 600 de metri , deci cum arunci in malul opus ?
Cat poti arunca cu Elite D cu...sa zicem momitor de 140 grame ?

https://www.youtube.com/watch?v=k1lGRsgQWDo
In comentarii tipul spune ca arunca la 80-90 m ceea ce se poate cu orice bat .


Aveti dreptate balta are nu 600, ci 703 m latime in fata ,...dar se ingusteaza la 360 m in spate sant insule de stuf ce se dezvolta in jumatatea ei ,nu aiurea pescarii ce cunosc balta cara echipamentul pe malul de vizavi ,Se poate pescui si in 30 m dar toti cauta stuful adica la 140-150m .
Peste un anumit nivel de pret toate sant bete bune ,dar eu prefer astea mai tepanoase, i-mi da incredere ca nu se pot rupe,poate ar trebui sa avem mai multa incredere in produsele romanesti,

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Elite D Select Baits

Mesaj de Dan Mitranescu »

Florin Pata scrie:
Faci ce faci si iar o intorci cum vrei tu . Felicitari pentru intreaga activitate :lol: ! Cu mamaliga te-ai facut cunoscut , cumparam si eu de la tine :D !
Firul Technium e cel mai bun din lume . Problema e ca e facut pentru pesti mari din mari si oceane , pescuit la trena , ca e prea gros pentru "caraseala" noastra e alta treaba . Eu il folosesc la plantat ...pot trage si barca cu el !
Shimano face parte din grupul Normark ! La nivel de grup s-a decis ca pentru casting sa ofere Sufix , din nou cel mai bun fir pentru aruncare . Deci daca nu merge cu barcuta , scot din geanta tamburii cu Sufix de 0,25 si "ma imping in ele :lol: ".
O montura aruncata departe poate duce 50 g de nada , un navomodel duce si 2 kile daca vrei si 1000 de metri daca te duce telecomanda(si daca il mai vezi :lol: ) , cam asta e diferenta . De asta si unele balti le interzic , altele cer taxe...ca...prinzi prea mult si deranjezi :lol: ! In plus nu lasi o roaba de plumbi , fire si carlige in balta .
Mare atentie ca pot recomanda la Shimano sa lanseze pe piata un "par" si atunci ce mai vinzi :lol: ???
La Sarulesti la concurs , cand ai scos "baboii" aia de peste 40 de kile...de ce nu lansai ci plantai ?

Hai sa discutam clar , stiu ca iti place "ar'metica" ! Esti un aruncator foarte bun .
Avem doua lansete , una Shimano...sa zic un model ieftin Forcemaster si un Elite D . Ambele 3,60 , ambele cu 140 g , aceeasi mulineta si fir . Cat arunci cu una , cat arunci cu cealalta ? Cu ce te ajuta un 10 metri diferenta , sa spunem pe Sarulesti sau pe Boldesti...cu 600 de metri latime ?

La sfarsit iti dau si un Century Focal System si...vorbim ? O sa vrei sa-ti cumperi si tu :lol: ! I le-am aratat si lui Frank Warwick ...si-a luat si el :lol: !
Spui o suta si nu stiu de care sa ma iau prima data. :D
Incerc in ordinea expusa:
1. cu mamaliga m-am facut cunoscut putin pentru ca am demonstrat oamenilor ca se poate si cu lucruri ieftine se poate face treaba foarte bine. La fel cu lansetele, plumbii, avertizorii, sacii solubili, ... si cu mulinetele mai nou. Asta a fost si este menirea mea de inginer pescar: sa caut lucruri cu maxima UTILITATE in pretul lor. Nu am cautat niciodata sa vand sclipici si nici nu am platit reclama imbarligatorie :) niciodata.

2. firul ala cel mai bun din lume care costa de te indoaie este foarte bun calitativ. Putin cam foarte rigid :) pentru aruncat si absolut nesesizabil pe timp de noapte. In res este foarte bun. :)
Intrebare: daca Shimano stie ca distanta conteaza in pescuitul crapului, de ce nu facea / ( face ) firul asta pe care scrie CARP mai subtire ? Nu poate sau nu stie de treaba asta ? Ca daca nu stie ca se folosesc fire de 0,20 pentru lansat, sigur nu stie ca trebuiesc si lansete tari si usoare pentru distanta. :wink:

3." Shimano face parte din grupul Normark". :lol: Aici cred ca ai gresit ceva. Shimano stie ce face ? :lol: ( cand faci parte dintr-un grup, pai grupul ala iti este sef si iti ia parte din tot ce vinzi )

4. Aici discutam comparatia lansetelor, respectiv a lansetei Elite D ce eu am considerat ca are parametrii necesari aruncarilor peste absolut toate modelele de la Shimano.
Nu vorbim de plantat sau de ce stil de pescuit este mai productiv.
Asta este alt subiect. Cu prima ocazie am sa te intreb eu:
- de ce lansete de 3,90m la plantat . Conteaza oare controlul pestilor la distanta ? Oare o lanseta care sta mai dreapta ii controleaza si mai bine ?
- de ce nu plantezi cu feederele ?
- de ce schimbi firul si pui mai subtire daca arunci din mana ???? Conteaza distanta ? Atunci de ce sa nu conteze si o lanseta cu parametrii fizici adecvati acestei cereri ?

5. in comparatia prezentata ma intrebi cat conteaza 10m in pescuit. Iti spun cu toata prietenia si separat de tenta discutiei, ca un metru conteaza mai mult decat crezi. Inclusiv pe marile lacuri cand vorbim de praguri, dar si in situatia des intalnita a malului opus.
In plus, o lanseta tare te ajuta sa folosesti momeli mai voluminoase. Este exact avantajul pe care spuneai ca il ai cu vaporasul :wink: Cand pescuiesti din mana nu mai ai nevoie de el ? :wink:

6. Chiar te rog sa recomanzi la Shimano sa faca un par. Vezi sa nu uiti ( ca de obicei :D ) sa il faca si usor. Si eu tot insist cu provocarea asta de ani de zile. I-am facut impotenti :) , le-am spus ca nu sunt in stare :) , ca nu au habr ca pestele se prinde la distanta si trebuie lansete pentru asa ceva , ... Vreau sa faca un par de 400g si sa-mi dea si mie vacanta si sa nu mai spun de EliteD ce spun acum.
Numai ca, bandit cum sunt :) , eu stiu ca daca vor scoate asa ceva, la adaosurile pe care le poarta fata de pretul de fabricatie, lanseta o sa ajunga la 2000lei. Si stiu si ei asta. :wink:
Au pus ei pe 3,5lbs inele K Slim ( cum au unii mai amarati pe modelele de top ) si au facut lanseta 1400 lei. Daca mai pun si carbon 40T in blank, iti dai seama unde se ajunge. :wink: :)

6. de Century nu vreu sa vorbesc. Cand vad cum dau in preturi ma ia capul. Bravo lor. Inca tine.

&. si cel mai important. :) Elite D bate in mana oricarui pescar ce se obisnuieste cu ea orice model de la Shimano. Parametrii mecanici ( greutatea redusa si rigiditatea marita ) spun acest lucru.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Elite D Select Baits

Mesaj de Dan Mitranescu »

razel11 scrie:Daca ati ajuns sa va comparati cu shimano ,cea mai mare companie care produce si echipament de pescuit inseamna ca sunteti foarte buni .La nivel mondial interesul pentru lansete ca parul e prea mic ca sa aiba interesul sa produca asa ceva .Pe multe lacuri unde pescuiesc eu sunt interzise firele subtiri si inaintasul multifilament.In tarile astea unde mai au multe de invatat de la noi :lol: se pune mai mult pret pe protectia pestilor in detrimentul aruncarilor kilometrice .Sunt curios cati km de fire subtiri sunt prin lacurile de-la noi ,lasati mai ales de incepatori care folosesc acelasi stil de echipament pentru ca asa e moda la noi.Cati din cei care cumpara astfel de lansete habar nu au sa le foloseasca la capacitatea lor dar le cumpara pentru ca asa se pescuieste in romania sau ma insel eu si in romania toti sunt aruncatori foarte talentati.
Romania pescuieste, nu vinde pescuit. O spune clasamentul mondial.
Legat de faptul ca sunt multi cei care cumpara lansete fara sa stie de capul lor, aveti perfecta dreptate.
Cumpara lansete tari si rup fire prin garle, dar folostine care se rup ele inaintea firelor nu cumpara niciunul ?! :wink:
Pe ideea asta dau dreptate si producatorilor care au ales sa nu strice orzul pe gaste si totodata daca sunt gaste, sa le trateze asa pana la capat. :wink: :)
Din acest motiv nu m-am adresat niciodata cu produse incepatorilor. Prefer clientul final care stie de capul lui.
De acolo primesc si cel mai important ajutor in reclama. Ei stiu ca le-am oferit o alegere buna si eu stiu ca imi ofera reclama gratuit. Notiunea de "gasca" nu exista in relatia asta , nu se rup fire si nici lansete. Nimeni nu are de suferit si viata este mai frumoasa.
Deci Elite D. :)

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Elite D Select Baits

Mesaj de Dan Mitranescu »

Florin, in alta ordine de idei, observ ca anul asta Shimano nu a mai dat salariile la cei pe care ii trimitea prin concursuri ( baieti care arunca bine ). Consider ca mai mult au pierdut incercand sa faca din cacat bici, dar e alegerea lor ... pe cateva lansete.
Mie imi pare rau de tot si o spun din tot sufletul. Imi pare rau ca un baiat cum este Perianu nu este nr. 1 in castingul din Romania. Lucrurile astea raman si au valoare. Inclusiv materiala prin oportunitatile domeniului.
Restul se cam rup, unele chiar foarte repede. :)

Stii cumva ce s-a intamplat ?
Se orienteaza catre promovarea in plantat ?

Eu nu am promovat niciodata lansete adecvate plantatului si nici pe altii nu am auzit sa o faca.
E un segment destul de important pe care poate sa il ocupe linistit.
Este o alegere mult mai buna. La modul cel mai serios.

La aruncat se pot compara direct parametrii fizici ai lansetelor cat si rezultatele. Vorba aia, tabelele de la concursurile de casting , daca elimini reclama ascunsa in aruncatorii buni , vezi realitatea.

La plantat ce sa compari ? Nu ai ce. Deci e mai simplu. :)

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Elite D Select Baits

Mesaj de Florin Pata »

Dan Mitranescu scrie:
Spui o suta si nu stiu de care sa ma iau prima data. :D
Incerc in ordinea expusa:
1. cu mamaliga m-am facut cunoscut putin pentru ca am demonstrat oamenilor ca se poate si cu lucruri ieftine se poate face treaba foarte bine. La fel cu lansetele, plumbii, avertizorii, sacii solubili, ... si cu mulinetele mai nou. Asta a fost si este menirea mea de inginer pescar: sa caut lucruri cu maxima UTILITATE in pretul lor. Nu am cautat niciodata sa vand sclipici si nici nu am platit reclama imbarligatorie :) niciodata.

2. firul ala cel mai bun din lume care costa de te indoaie este foarte bun calitativ. Putin cam foarte rigid :) pentru aruncat si absolut nesesizabil pe timp de noapte. In res este foarte bun. :)
Intrebare: daca Shimano stie ca distanta conteaza in pescuitul crapului, de ce nu facea / ( face ) firul asta pe care scrie CARP mai subtire ? Nu poate sau nu stie de treaba asta ? Ca daca nu stie ca se folosesc fire de 0,20 pentru lansat, sigur nu stie ca trebuiesc si lansete tari si usoare pentru distanta. :wink:

3." Shimano face parte din grupul Normark". :lol: Aici cred ca ai gresit ceva. Shimano stie ce face ? :lol: ( cand faci parte dintr-un grup, pai grupul ala iti este sef si iti ia parte din tot ce vinzi )

4. Aici discutam comparatia lansetelor, respectiv a lansetei Elite D ce eu am considerat ca are parametrii necesari aruncarilor peste absolut toate modelele de la Shimano.
Nu vorbim de plantat sau de ce stil de pescuit este mai productiv.
Asta este alt subiect. Cu prima ocazie am sa te intreb eu:
- de ce lansete de 3,90m la plantat . Conteaza oare controlul pestilor la distanta ? Oare o lanseta care sta mai dreapta ii controleaza si mai bine ?
- de ce nu plantezi cu feederele ?
- de ce schimbi firul si pui mai subtire daca arunci din mana ???? Conteaza distanta ? Atunci de ce sa nu conteze si o lanseta cu parametrii fizici adecvati acestei cereri ?

5. in comparatia prezentata ma intrebi cat conteaza 10m in pescuit. Iti spun cu toata prietenia si separat de tenta discutiei, ca un metru conteaza mai mult decat crezi. Inclusiv pe marile lacuri cand vorbim de praguri, dar si in situatia des intalnita a malului opus.
In plus, o lanseta tare te ajuta sa folosesti momeli mai voluminoase. Este exact avantajul pe care spuneai ca il ai cu vaporasul :wink: Cand pescuiesti din mana nu mai ai nevoie de el ? :wink:

6. Chiar te rog sa recomanzi la Shimano sa faca un par. Vezi sa nu uiti ( ca de obicei :D ) sa il faca si usor. Si eu tot insist cu provocarea asta de ani de zile. I-am facut impotenti :) , le-am spus ca nu sunt in stare :) , ca nu au habr ca pestele se prinde la distanta si trebuie lansete pentru asa ceva , ... Vreau sa faca un par de 400g si sa-mi dea si mie vacanta si sa nu mai spun de EliteD ce spun acum.
Numai ca, bandit cum sunt :) , eu stiu ca daca vor scoate asa ceva, la adaosurile pe care le poarta fata de pretul de fabricatie, lanseta o sa ajunga la 2000lei. Si stiu si ei asta. :wink:
Au pus ei pe 3,5lbs inele K Slim ( cum au unii mai amarati pe modelele de top ) si au facut lanseta 1400 lei. Daca mai pun si carbon 40T in blank, iti dai seama unde se ajunge. :wink: :)

6. de Century nu vreu sa vorbesc. Cand vad cum dau in preturi ma ia capul. Bravo lor. Inca tine.

&. si cel mai important. :) Elite D bate in mana oricarui pescar ce se obisnuieste cu ea orice model de la Shimano. Parametrii mecanici ( greutatea redusa si rigiditatea marita ) spun acest lucru.
Hai ca m-ai facut sa studiez putin ! Tu ai si putina dreptate , Shimano incepe sa foloseasca mai putin blankul XT40 pentru ca ei au trecut de mult la AVIOANE . Shimano vs. Mitranescu imi aduce aminte de bancul :
"Mafia americana vs. mafia rusa...intalnire ! Americanii incep aroganti...bueiii...voi aveti Mertzane ca ale noastre...raspuns NU ! Bueiii...voi aveti vile d'astea cu 3 etaje...rusii NU ! Bueii...voi aveti lanturi d'astea groase de aur...rusii NU ! Pentru ca seful mafiei ruse s-a simtit stanjenit , iese afara si da telefon acasa :
Bueiii , vindeti elicopterele si avioanele , ca...Mertzane trebuie , daramati 180 de etaje , ca...3 e cool si sa-mi trimiteti lantul de la caine ca...ar trebui sa-l port eu :lol: !!! "

Mai pe romaneste Shimano foloseste XT30 la cele mai mari iefteneli , XT40 la iefteneli si foloseste de mult timp XT60...XT100...XT200...XT300 si deja au trecut la AVIOANE !
Vrei avioane , ia "d'acilea" :

https://issuu.com/shimanoeuropefishing/ ... suu_export

Vrei distanta , poate te uiti de exemplu la pagina 190-191 la Shimano Speed Master CX Tele Surf .
WOOOOOW ! Blanc XT200 , la 4,20 ...385 de grame woooow , arunca 200 de grame...cat vine asta ?
Daca tot vrei distanta te duci la aia de 4,50 m cu 250 de grame si ii rupi pe toti la casting !

Si acum SAH si MAT :lol: :lol: :lol: !!! Ca sa terminam cu Loganul care e mai bun decat Rolls Royce !!! "Acilea...sub nasul nostru...woooow :lol: " :

https://normark.ro/lansete-pentru-pescu ... 5-lbs.html

XT40 , 3,5 lbs , 366 grame(din cate stiu eu e mai mic de 400) ! SI IEFTENEEEEALAAA :lol: :lol: :lol:

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”