Elite D Select Baits

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Elite D Select Baits

Mesaj de Dan Mitranescu »

Florin Pata scrie:
Dan Mitranescu scrie:
Spui o suta si nu stiu de care sa ma iau prima data. :D
Incerc in ordinea expusa:
1. cu mamaliga m-am facut cunoscut putin pentru ca am demonstrat oamenilor ca se poate si cu lucruri ieftine se poate face treaba foarte bine. La fel cu lansetele, plumbii, avertizorii, sacii solubili, ... si cu mulinetele mai nou. Asta a fost si este menirea mea de inginer pescar: sa caut lucruri cu maxima UTILITATE in pretul lor. Nu am cautat niciodata sa vand sclipici si nici nu am platit reclama imbarligatorie :) niciodata.

2. firul ala cel mai bun din lume care costa de te indoaie este foarte bun calitativ. Putin cam foarte rigid :) pentru aruncat si absolut nesesizabil pe timp de noapte. In res este foarte bun. :)
Intrebare: daca Shimano stie ca distanta conteaza in pescuitul crapului, de ce nu facea / ( face ) firul asta pe care scrie CARP mai subtire ? Nu poate sau nu stie de treaba asta ? Ca daca nu stie ca se folosesc fire de 0,20 pentru lansat, sigur nu stie ca trebuiesc si lansete tari si usoare pentru distanta. :wink:

3." Shimano face parte din grupul Normark". :lol: Aici cred ca ai gresit ceva. Shimano stie ce face ? :lol: ( cand faci parte dintr-un grup, pai grupul ala iti este sef si iti ia parte din tot ce vinzi )

4. Aici discutam comparatia lansetelor, respectiv a lansetei Elite D ce eu am considerat ca are parametrii necesari aruncarilor peste absolut toate modelele de la Shimano.
Nu vorbim de plantat sau de ce stil de pescuit este mai productiv.
Asta este alt subiect. Cu prima ocazie am sa te intreb eu:
- de ce lansete de 3,90m la plantat . Conteaza oare controlul pestilor la distanta ? Oare o lanseta care sta mai dreapta ii controleaza si mai bine ?
- de ce nu plantezi cu feederele ?
- de ce schimbi firul si pui mai subtire daca arunci din mana ???? Conteaza distanta ? Atunci de ce sa nu conteze si o lanseta cu parametrii fizici adecvati acestei cereri ?

5. in comparatia prezentata ma intrebi cat conteaza 10m in pescuit. Iti spun cu toata prietenia si separat de tenta discutiei, ca un metru conteaza mai mult decat crezi. Inclusiv pe marile lacuri cand vorbim de praguri, dar si in situatia des intalnita a malului opus.
In plus, o lanseta tare te ajuta sa folosesti momeli mai voluminoase. Este exact avantajul pe care spuneai ca il ai cu vaporasul :wink: Cand pescuiesti din mana nu mai ai nevoie de el ? :wink:

6. Chiar te rog sa recomanzi la Shimano sa faca un par. Vezi sa nu uiti ( ca de obicei :D ) sa il faca si usor. Si eu tot insist cu provocarea asta de ani de zile. I-am facut impotenti :) , le-am spus ca nu sunt in stare :) , ca nu au habr ca pestele se prinde la distanta si trebuie lansete pentru asa ceva , ... Vreau sa faca un par de 400g si sa-mi dea si mie vacanta si sa nu mai spun de EliteD ce spun acum.
Numai ca, bandit cum sunt :) , eu stiu ca daca vor scoate asa ceva, la adaosurile pe care le poarta fata de pretul de fabricatie, lanseta o sa ajunga la 2000lei. Si stiu si ei asta. :wink:
Au pus ei pe 3,5lbs inele K Slim ( cum au unii mai amarati pe modelele de top ) si au facut lanseta 1400 lei. Daca mai pun si carbon 40T in blank, iti dai seama unde se ajunge. :wink: :)

6. de Century nu vreu sa vorbesc. Cand vad cum dau in preturi ma ia capul. Bravo lor. Inca tine.

&. si cel mai important. :) Elite D bate in mana oricarui pescar ce se obisnuieste cu ea orice model de la Shimano. Parametrii mecanici ( greutatea redusa si rigiditatea marita ) spun acest lucru.
Hai ca m-ai facut sa studiez putin ! Tu ai si putina dreptate , Shimano incepe sa foloseasca mai putin blankul XT40 pentru ca ei au trecut de mult la AVIOANE . Shimano vs. Mitranescu imi aduce aminte de bancul :
"Mafia americana vs. mafia rusa...intalnire ! Americanii incep aroganti...bueiii...voi aveti Mertzane ca ale noastre...raspuns NU ! Bueiii...voi aveti vile d'astea cu 3 etaje...rusii NU ! Bueii...voi aveti lanturi d'astea groase de aur...rusii NU ! Pentru ca seful mafiei ruse s-a simtit stanjenit , iese afara si da telefon acasa :
Bueiii , vindeti elicopterele si avioanele , ca...Mertzane trebuie , daramati 180 de etaje , ca...3 e cool si sa-mi trimiteti lantul de la caine ca...ar trebui sa-l port eu :lol: !!! "

Mai pe romaneste Shimano foloseste XT30 la cele mai mari iefteneli , XT40 la iefteneli si foloseste de mult timp XT60...XT100...XT200...XT300 si deja au trecut la AVIOANE !
Vrei avioane , ia "d'acilea" :

https://issuu.com/shimanoeuropefishing/ ... suu_export

Vrei distanta , poate te uiti de exemplu la pagina 190-191 la Shimano Speed Master CX Tele Surf .
WOOOOOW ! Blanc XT200 , la 4,20 ...385 de grame woooow , arunca 200 de grame...cat vine asta ?
Daca tot vrei distanta te duci la aia de 4,50 m cu 250 de grame si ii rupi pe toti la casting !

Si acum SAH si MAT :lol: :lol: :lol: !!! Ca sa terminam cu Loganul care e mai bun decat Rolls Royce !!! "Acilea...sub nasul nostru...woooow :lol: " :

https://normark.ro/lansete-pentru-pescu ... 5-lbs.html

XT40 , 3,5 lbs , 366 grame(din cate stiu eu e mai mic de 400) ! SI IEFTENEEEEALAAA :lol: :lol: :lol:
Te incurci rau.
Ce sunt alea XT 40- 15 milioane ? Iti spun eu : MANGLELI . Este o scara valorica inventata de producator ce nu are nicio legatura cu STAS-urile producatorilor de carbon. Sau Shimano produce carbon ? :lol:
Sunt doua scari de clasare a carbonului cu care se tot intrec producatorii. Unii o ard in Toray si aici gasesti gradatii cu sute, iar cei vechi folosesc notatia de T , care spune la cate tone forta rezista un cub de un cm din carbonul respectiv. ( ceva de genul , daca imi aduc bine aminte. Nu conteaza asa tare, dar asta e ideea ). Shimano nu face carbon, numai ca i-a dat o numire separata ca sa nu poata fi comparat. :wink: Mangleala cu studii superioare. :wink:


Carbonul se situeaza astfel:

Cel mai bun este 46T . Il produce numai Japonia si are un spectru redus de folosire. Pentru lansete poate sa fie folosit numai combinat in straturi cu alte calitati, deoarece este foarte casant. Si asa lanseta devine vulnerabila, chiar daca parametrii ii ajung de exceptie. ( usoara si rigida ).
Uite aici un brand gen Logan care foloseste acest material pe lansete de spinning. Si "Loganul " asta le-a dat sa pomeneasca la multi producatori de renume. In cativa ani s-a suit in capul lor. :wink:
Poate se observa, 46T este si cel mai scump.
http://favorite-fishing.com/en/rods/shard/
Lansete de crap din 46T nu se fabrica. Lansete de spinning sub 350 dolari nu gasesti din materialul asta.

Cel mai bun carbon folosit pentru lansetele de crap este 40T. Se foloseste inclusiv in industria aeronautica la aripile avioanelor. Avioane pe bune, nu ca alea de acolo de la biciclete.
Din 40T se fac cele mai bune lansete, deoarece materialul se incadreaza la limita dintre rigiditate maxima si riscul de rupere la solicitarile aferente.
Lansetele din 40T sunt dublu ca pret fata de cele din urmatoarea categorie de carbon, respectiv 36T.
Ma refer la pretul de fabrica.

Carbonul cel mai uzual si cel mai vandabil in confectionarea lansetelor este 36T. Cu asta lucreaza majoritatea producatorilor pe varfurile de gama, mai ales acolo unde distanta nu conteaza. Nivelul imediat urmator, cum spuneam, dubleaza pretul si le iese din schema cu adaosuri de 300%.
Aici se face profitul cel mai mare. Mai ales cand prin reclama poti sa vinzi 36T la pretul de 40T.
Sau i-a lovit cinstea pe marii producatori si nu se preteaza ei la asa ceva?! :D

Urmatorul carbon este un 30T ( parca ). Deja nu mai conteaza. Diferenta de pret intre 30T si 36T este mult mai mica in comparatie cu cea dintre 36T si 40T si nu se mai complica nimeni cu 30T.

Cam asa stau treburile.

Te intreb ceva si te rog sa te gandesti la raspuns:

1. De ce la absolut toti producatorii o lanseta cu cat este mai rigida ( la aceeasi greutate ) este implicit mai scumpa ???

2. De ce nu face nimeni lansete "pari" de 400g la preturi sub 200-300 euro ? ( in functie de accesorizare ).

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Elite D Select Baits

Mesaj de DumiD »

Florin Pata scrie:Si acum SAH si MAT :lol: :lol: :lol: !!! Ca sa terminam cu Loganul care e mai bun decat Rolls Royce !!! "Acilea...sub nasul nostru...woooow :lol: " :

https://normark.ro/lansete-pentru-pescu ... 5-lbs.html

XT40 , 3,5 lbs , 366 grame(din cate stiu eu e mai mic de 400) ! SI IEFTENEEEEALAAA :lol: :lol: :lol:
Vezi ca-ti dai cu tesla in quaie...nu ne intereseaza lansetele de 3.60 Boss!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Elite D Select Baits

Mesaj de Dan Mitranescu »

DumiD scrie:
Florin Pata scrie:Si acum SAH si MAT :lol: :lol: :lol: !!! Ca sa terminam cu Loganul care e mai bun decat Rolls Royce !!! "Acilea...sub nasul nostru...woooow :lol: " :

https://normark.ro/lansete-pentru-pescu ... 5-lbs.html

XT40 , 3,5 lbs , 366 grame(din cate stiu eu e mai mic de 400) ! SI IEFTENEEEEALAAA :lol: :lol: :lol:
Vezi ca-ti dai cu tesla in quaie...nu ne intereseaza lansetele de 3.60 Boss!
S-a incurcat. Nu trebuie sa ii expluatam atat de dureros gresala. :)
Nu pot sa ii spun ca MTX 14 la 3,60m are 330g, ca doare si mai tare, plus ca aici vorbim de Elite D , o lanseta, vs. un brand. :D

P.S. Florin, pana nu se dau salariile la centru, esti incercuit! :D

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Elite D Select Baits

Mesaj de Florin Pata »

Dan Mitranescu scrie:Florin, in alta ordine de idei, observ ca anul asta Shimano nu a mai dat salariile la cei pe care ii trimitea prin concursuri ( baieti care arunca bine ). Consider ca mai mult au pierdut incercand sa faca din cacat bici, dar e alegerea lor ... pe cateva lansete.
Mie imi pare rau de tot si o spun din tot sufletul. Imi pare rau ca un baiat cum este Perianu nu este nr. 1 in castingul din Romania. Lucrurile astea raman si au valoare. Inclusiv materiala prin oportunitatile domeniului.
Restul se cam rup, unele chiar foarte repede. :)

Stii cumva ce s-a intamplat ?
Se orienteaza catre promovarea in plantat ?

Eu nu am promovat niciodata lansete adecvate plantatului si nici pe altii nu am auzit sa o faca.
In primul rand nu e treaba mea ce face Normark Romania . Sunt mare fan Shimano cu multi ani inainte de a se infiinta Normark Romania . Nu stiu cum e cu "salariile" , poate niste sponsorizari , nu cred ca sunt angajati acolo . Repet nu e treaba mea . Doar am facut marea prostie sa insist acolo pentru unele activitati de sponsorizare , una functioneaza bine si acum ...altele :evil: !

Totusi ca unul care a lucrat mult cu bugete la multinationale , pot doar sa privesc problema din punct de vedere financiar . Nici o multinationala nu e casa de binefacere .
Se poate integra la un moment dat in buget o suma de marketing ! Dar nu e de genul...hai sa scapam de bani . Se insereaza direct in P&L si cresterea vanzarilor si a profitului asteptata de pe urma acestei investitii...ca aia e INVESTITIE .
Daca investitia genereaza vanzari si profit serios , se repeta si chiar se majoreaza alocarile . In schimb daca rezultatul e circ si panarama , cu efect 0 asupra profitabilitatii...nu se mai repeta !!!

Ce inseamna lansete adecvate plantatului ? Eu am mai multe randuri de lansete , toate de 3,5 lbs. si peste ! Se strica barcuta , sunt valuri imense , vant puternic...trecem instant la "baga in ele :lol: " !

Si o amintire , de fapt o autoironie fata de inceputurile mele ! Asta ca sa repet ce am spus anterior de mai multe ori si a mentionat si Vladut .
Sunt mai importante , mulineta , firul si montura decat taria batului .

Acum "100 de ani" , cand am strans ceva bani , hai sa-mi iau scule tari de pescuit :lol: !
Aveam in cap numai Shimano si "stiam bine :D " ce sa cer :
- cele mai scumpe lansete Shimano de 3,60 :lol:
- cele mai scumpe mulinete Shimano...sa fie ceva cu 10.000 :D si ca cele mai bune sunt ceva cu Aero :lol:
- fir Shimano Technium cat mai gros...ca sa reziste :lol:
Ajung la "prietenii tai de la Gipo" . Super "profesionisti" in recomandarea sculelor de crap .
Am ajuns acasa cu bete Shimano Force Master 3,6 , cu mulinete Aero(normal :lol: ) GTE de 10.000 si cu fir Technium ...normal de 0,35...care erau un real de 0,40 :lol:

Cu asemenea scule de fite , era normal sa merg pe o balta de fite... MV2 ! Cred ca nu am sa uit niciodata acea zi .
Ajung si sunt "cazat" la locul 16 . Bineinteles la un fir de 0,40 "superb" pentru lanseuri , era normal si un plumb in-line de 120g...asa mare si lat :lol: .
Ma uit in jur toti aruncau intre 90 m si ...mult ! Arogant , cu ce scule de fite aveam , dupa ce repetasem "miscarile profesioniste" de pe youtube...ma "imping MAXIM" in lansete si ma asteptam sa arunc mult mai departe fata de ceilalti . Cand colo "FLEOSC" ...un 70 de metri , deci pe la mijlocul baltii . Mai arunc de "100 de ori"...tot acolo...70-75 metri :lol: .
Deja se facuse ora 10 , statiile baietilor se auzeau pe toata balta ..."s-a prins la 10 ...la 15...la ..." , eu nimic !
Pe la 2 devenisem un "car de nervi" ! In statii se auzea permanent..."doar 16 si 24 nu au prins" !
La 2 si cateva minute se aud urale in statii "uraaaa a prins si 24...unul baban...doar 16 e...baltii" :lol:
Mega nervos , zic...nu fac eu ceva bine , imi iau inima in dinti ...ma duc la unul care arunca tare si il rog sa arunce si el cu lansetele mele .
Omul binevoitor imi spune "dom'le eu ma imping tare in lansete...daca se rup...nu e treaba mea" !
La ce nervi aveam ii spun ca "ma....pe ele ...sa le rupa daca poate" macar sa vad eu ca sunt bune ! Arunca si el de vreo 4 ori...sub 60 de metri :lol: si imi spune elegant ca el "nu reuseste...sa ma spal pe cap cu ele" . In statii permanent "numai 16 nu a prins...toti au peste 3 capturi" :twisted: .
Ma duc la altul , acelasi raspuns...vin ...arunc dar nu raspund daca se rupe batul , ii dau acelasi raspuns "ma...pe ele" si arunca de vreo 5 ori...putin peste 50 de metri . Asta nu a mai fost elegant si mi-a zis "da-le foc :lol: " !
Pe la aproape 3 , in statii "16 NIMIC" , ma invartosez la maxim...ori le rup ...ori arunc , bag o impingere naprasnica....firul imi taie degetul pana pe la jumatate...plumbul zboara "un kilometru"...de nervi uitasem sa trag pick-upul :evil: !
Trantesc totul pe jos , le iau la picioare , le arunc in masina si plec in zambetele vecinilor :lol: !
Doua zile nu am vorbit cu nimeni !!!

Dupa 2 zile incep si cercetez pe net . Rezultat :
- cu firele de 0,40 poti trage masina...dar la lanseuri NU
- mulinetele mele "Aero" sunt de pescuit marin , chiar daca sunt de 10.000 cum stiam , dar tamburul este lung si foarte mic in diametru
- plumbii pe care ii aveam desi Fox...erau pentru orice altceva decat pentru lanseuri
- saculetii solubili reduc destul de mult din lungimea lanseului

Am actionat destul de rapid :
- fir Sufix de 0,22
- mulinete Ultegra 5500 XTB
- plumb Fox Paste Bomb de 71 grame cu pasta de boilies pe el
- pasta de boilies pe snowman.
- fara saculet solubil

REZULTAT a doua partida pe MV2 ! Eram destul de tensionat , sa nu ma mai fac de "maron" asa ca inainte de lansari am bagat vreo 200 g de coniac ! Nu mai stiu bine numarul locului , dar e exact peste balta de cabina paznicului , in partea din dreapta cum te uiti la casa primarului .
Rezultat primele 4 lanseuri :
- toate 4 pe malul celalalt
- se aude in statii " cine e nebunul care vrea sa ma omoare cu plumbul...ca unul i-a lovit cabina"
- toate 4 fire s-au agatat in gardul de sarma ghimpata si am pierdut monturile
Am facut cateva incercari , am blocat firul pe clips la distanta optima si am prins cel mai mult de pe MV2 din ziua respectiva !

Deci betele au fost ACELEASI si in primul "dezastru" ca nu pot spune partida de pescuit si in "succesuri" !!!
Spor la rasete !

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Elite D Select Baits

Mesaj de Florin Pata »

Dan Mitranescu scrie:
Te intreb ceva si te rog sa te gandesti la raspuns:

1. De ce la absolut toti producatorii o lanseta cu cat este mai rigida ( la aceeasi greutate ) este implicit mai scumpa ???

2. De ce nu face nimeni lansete "pari" de 400g la preturi sub 200-300 euro ? ( in functie de accesorizare ).
Ai vrut carbon 40T ...XT ... are !
Ai vrut sub 400 de grame...este !
Ai vrut 3,5 lb...are !
De 3 ori mai ieftina...este !
Eu vreau doar de 3,60 ...este !
Restul e vrajeala ! Sah mat ...punct ! Sau daca nu intelegi termenul...in copilarie se zicea "ti-am dat cu nt" :lol: !

PS - Pentru colegul cu tesla...da-ti singur :D ! Nu ma intereseaza ABSOLUT NIMIC despre ce te intereseaza pe tine . Oricum esti la ignore si eu nu vorbesc cu cei de la ignore , am vazut mesajul in postarea lui Dan ! Te rog sa vorbesti cu altii . Multumesc pentru intelegere .

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Elite D Select Baits

Mesaj de Dan Mitranescu »

Florin Pata scrie:
Dan Mitranescu scrie:Florin, in alta ordine de idei, observ ca anul asta Shimano nu a mai dat salariile la cei pe care ii trimitea prin concursuri ( baieti care arunca bine ). Consider ca mai mult au pierdut incercand sa faca din cacat bici, dar e alegerea lor ... pe cateva lansete.
Mie imi pare rau de tot si o spun din tot sufletul. Imi pare rau ca un baiat cum este Perianu nu este nr. 1 in castingul din Romania. Lucrurile astea raman si au valoare. Inclusiv materiala prin oportunitatile domeniului.
Restul se cam rup, unele chiar foarte repede. :)

Stii cumva ce s-a intamplat ?
Se orienteaza catre promovarea in plantat ?

Eu nu am promovat niciodata lansete adecvate plantatului si nici pe altii nu am auzit sa o faca.
In primul rand nu e treaba mea ce face Normark Romania . Sunt mare fan Shimano cu multi ani inainte de a se infiinta Normark Romania . Nu stiu cum e cu "salariile" , poate niste sponsorizari , nu cred ca sunt angajati acolo . Repet nu e treaba mea . Doar am facut marea prostie sa insist acolo pentru unele activitati de sponsorizare , una functioneaza bine si acum ...altele :evil: !

Totusi ca unul care a lucrat mult cu bugete la multinationale , pot doar sa privesc problema din punct de vedere financiar . Nici o multinationala nu e casa de binefacere .
Se poate integra la un moment dat in buget o suma de marketing ! Dar nu e de genul...hai sa scapam de bani . Se insereaza direct in P&L si cresterea vanzarilor si a profitului asteptata de pe urma acestei investitii...ca aia e INVESTITIE .
Daca investitia genereaza vanzari si profit serios , se repeta si chiar se majoreaza alocarile . In schimb daca rezultatul e circ si panarama , cu efect 0 asupra profitabilitatii...nu se mai repeta !!!

Ce inseamna lansete adecvate plantatului ? Eu am mai multe randuri de lansete , toate de 3,5 lbs. si peste ! Se strica barcuta , sunt valuri imense , vant puternic...trecem instant la "baga in ele :lol: " !

Si o amintire , de fapt o autoironie fata de inceputurile mele ! Asta ca sa repet ce am spus anterior de mai multe ori si a mentionat si Vladut .
Sunt mai importante , mulineta , firul si montura decat taria batului .

Acum "100 de ani" , cand am strans ceva bani , hai sa-mi iau scule tari de pescuit :lol: !
Aveam in cap numai Shimano si "stiam bine :D " ce sa cer :
- cele mai scumpe lansete Shimano de 3,60 :lol:
- cele mai scumpe mulinete Shimano...sa fie ceva cu 10.000 :D si ca cele mai bune sunt ceva cu Aero :lol:
- fir Shimano Technium cat mai gros...ca sa reziste :lol:
Ajung la "prietenii tai de la Gipo" . Super "profesionisti" in recomandarea sculelor de crap .
Am ajuns acasa cu bete Shimano Force Master 3,6 , cu mulinete Aero(normal :lol: ) GTE de 10.000 si cu fir Technium ...normal de 0,35...care erau un real de 0,40 :lol:

Cu asemenea scule de fite , era normal sa merg pe o balta de fite... MV2 ! Cred ca nu am sa uit niciodata acea zi .
Ajung si sunt "cazat" la locul 16 . Bineinteles la un fir de 0,40 "superb" pentru lanseuri , era normal si un plumb in-line de 120g...asa mare si lat :lol: .
Ma uit in jur toti aruncau intre 90 m si ...mult ! Arogant , cu ce scule de fite aveam , dupa ce repetasem "miscarile profesioniste" de pe youtube...ma "imping MAXIM" in lansete si ma asteptam sa arunc mult mai departe fata de ceilalti . Cand colo "FLEOSC" ...un 70 de metri , deci pe la mijlocul baltii . Mai arunc de "100 de ori"...tot acolo...70-75 metri :lol: .
Deja se facuse ora 10 , statiile baietilor se auzeau pe toata balta ..."s-a prins la 10 ...la 15...la ..." , eu nimic !
Pe la 2 devenisem un "car de nervi" ! In statii se auzea permanent..."doar 16 si 24 nu au prins" !
La 2 si cateva minute se aud urale in statii "uraaaa a prins si 24...unul baban...doar 16 e...baltii" :lol:
Mega nervos , zic...nu fac eu ceva bine , imi iau inima in dinti ...ma duc la unul care arunca tare si il rog sa arunce si el cu lansetele mele .
Omul binevoitor imi spune "dom'le eu ma imping tare in lansete...daca se rup...nu e treaba mea" !
La ce nervi aveam ii spun ca "ma....pe ele ...sa le rupa daca poate" macar sa vad eu ca sunt bune ! Arunca si el de vreo 4 ori...sub 60 de metri :lol: si imi spune elegant ca el "nu reuseste...sa ma spal pe cap cu ele" . In statii permanent "numai 16 nu a prins...toti au peste 3 capturi" :twisted: .
Ma duc la altul , acelasi raspuns...vin ...arunc dar nu raspund daca se rupe batul , ii dau acelasi raspuns "ma...pe ele" si arunca de vreo 5 ori...putin peste 50 de metri . Asta nu a mai fost elegant si mi-a zis "da-le foc :lol: " !
Pe la aproape 3 , in statii "16 NIMIC" , ma invartosez la maxim...ori le rup ...ori arunc , bag o impingere naprasnica....firul imi taie degetul pana pe la jumatate...plumbul zboara "un kilometru"...de nervi uitasem sa trag pick-upul :evil: !
Trantesc totul pe jos , le iau la picioare , le arunc in masina si plec in zambetele vecinilor :lol: !
Doua zile nu am vorbit cu nimeni !!!

Dupa 2 zile incep si cercetez pe net . Rezultat :
- cu firele de 0,40 poti trage masina...dar la lanseuri NU
- mulinetele mele "Aero" sunt de pescuit marin , chiar daca sunt de 10.000 cum stiam , dar tamburul este lung si foarte mic in diametru
- plumbii pe care ii aveam desi Fox...erau pentru orice altceva decat pentru lanseuri
- saculetii solubili reduc destul de mult din lungimea lanseului

Am actionat destul de rapid :
- fir Sufix de 0,22
- mulinete Ultegra 5500 XTB
- plumb Fox Paste Bomb de 71 grame cu pasta de boilies pe el
- pasta de boilies pe snowman.
- fara saculet solubil

REZULTAT a doua partida pe MV2 ! Eram destul de tensionat , sa nu ma mai fac de "maron" asa ca inainte de lansari am bagat vreo 200 g de coniac ! Nu mai stiu bine numarul locului , dar e exact peste balta de cabina paznicului , in partea din dreapta cum te uiti la casa primarului .
Rezultat primele 4 lanseuri :
- toate 4 pe malul celalalt
- se aude in statii " cine e nebunul care vrea sa ma omoare cu plumbul...ca unul i-a lovit cabina"
- toate 4 fire s-au agatat in gardul de sarma ghimpata si am pierdut monturile
Am facut cateva incercari , am blocat firul pe clips la distanta optima si am prins cel mai mult de pe MV2 din ziua respectiva !

Deci betele au fost ACELEASI si in primul "dezastru" ca nu pot spune partida de pescuit si in "succesuri" !!!
Spor la rasete !
Frumoasa povestea si cu invataminte.
Numai ca te raportezi la un stand. :!:
Daca te dadeai mai in dreapta, adica unde se largeste balta, pateai ce ai patit in prima partida. Acum nu mai era de la fire , ci de la folostine. :D
Exemplul este valabil peste tot, mai ales unde nu se prinde malul. Acolo cine iese mai departe are avantaj in foarte multe situatii. Dupa ce ai coborat cu firul la 0,20 singura varianta este sa folosesti si un bat mai tare si mai usor.
Daca metntura cu randament maxim este momitorul mare sau sacul solubil, situatie foarte des intalnita, coroborat cu distanta, atunci diferentele intre folostine si lansetele bune este si mai mare.

Hai sa-ti spun si "povestea mea" care seamana destul de bine. Tot pe MV2.
Primul concurs: lansete de 3,60m si fire de 0,35. Am iesit pe 4.
Urmatorul concurs: lansete de 3,90 si fire de 0,25. Am iesit pe 4. ( am crapat 3 FL-uri )
Urmatorul: lansete taricele de 3,90 ( gasisem 14-le ) si fire de 0,20. A inceput "tavaleala" si a tinut multi ani.

Am pescuit absolut la fel, cu aceleasi monturi, aceeasi nada, aceeasi strategia. Numai distanta facea legea, iar lansetele ma ajutau, in primul rand ca nu se mai rupeau. :wink:

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Elite D Select Baits

Mesaj de Florin Pata »

Nu ma raportez la un stand ! Prima data a fost vorba de locul 16 , coltul din stanga al casei primarului , cum te uiti si acolo in golfuletul ala e cam cea mai mare distanta inafara de pontoanele de la intrare . De aia nu prea se baga nimeni in locurile acelea fara navomodel .
A doua oara a fost mult mai spre coada lacului , vechiul loc 3...zeci si ceva !
Eu arunc destul de tare dar ...precizia imi lipseste . Cu Tribalurile am aruncat in stuf si pe vechiul loc 4 sau 5...unde acum sunt pontoane...dar de multe ori peste alte fire...ale mele sau ale altora din vecinii de stand :lol: . Ce naiba sunt "folostinele" ?
Ultima oară modificat Dum Feb 24, 2019 18:28 de către Florin Pata, modificat 1 dată în total.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Elite D Select Baits

Mesaj de Dan Mitranescu »

Florin Pata scrie:
Dan Mitranescu scrie:
Te intreb ceva si te rog sa te gandesti la raspuns:

1. De ce la absolut toti producatorii o lanseta cu cat este mai rigida ( la aceeasi greutate ) este implicit mai scumpa ???

2. De ce nu face nimeni lansete "pari" de 400g la preturi sub 200-300 euro ? ( in functie de accesorizare ).
Ai vrut carbon 40T ...XT ... are !
Ai vrut sub 400 de grame...este !
Ai vrut 3,5 lb...are !
De 3 ori mai ieftina...este !
Eu vreau doar de 3,60 ...este !
Restul e vrajeala ! Sah mat ...punct ! Sau daca nu intelegi termenul...in copilarie se zicea "ti-am dat cu nt" :lol: !

PS - Pentru colegul cu tesla...da-ti singur :D ! Nu ma intereseaza ABSOLUT NIMIC despre ce te intereseaza pe tine . Oricum esti la ignore si eu nu vorbesc cu cei de la ignore , am vazut mesajul in postarea lui Dan ! Te rog sa vorbesti cu altii . Multumesc pentru intelegere .
Vreau carbon 40T in toata lanseta. Unii, folosesc numai straturi, sau numai pe un tronson. La fel fac si cu panza 3K . O pun putin pe cotor si acolo fac pozele, plus ca spun in descriere ca "lanseta are panza 3K ". Cata are vede clientul cand o ia. :)
Nu da nimeni fise tehnice complete. Numai mangleli care acopera legal produsul.

Pe criteriul asta, tocmai ce mi-am luat-o anul trecut de la Lowrance. In reclame si in descrieri arata ca face harta batimetrica sonarul respectiv. Cand l-am luat, nu facea nimic. Le-am scris si mi-au raspuns ca sonarul face harta batimetrica, dar ma costa 70 de dolari pe an abonamentul, sa le scanez eu baltile, sa-mi faca ei interpretarea si harta, sa o pastreze si sa o vanda si altora. Intelegi ?!
Chiar daca sunt foarte civilizat in astfel de discutii cu firme de prestigiu, i-am f...t direct in gura. Le-a mai trimis si Vioara ( colegul ) un mesaj similar, dar pe lege. Eu nu fac din astea. :)
In cateva luni au facut programul si acum este disponibil gratuit pe orice model de sonar ce il suporta.
Asa ca lumea o incearca si la case foarte mari.

Legat de carbonul 40T, coroborat cu cele precizate anterior, eu nu stau sa cercetez si nici nu am ce sa dempnstrez cu asta. Ca nu m-a ars nimeni cu astfel de mangleli. Daca ma ardea, faceam.
Totusi sunt afectat putin, pentru ca Elite D are carbon 40T 100% si nu pot sa o las sa se compare cu lansete in care carbonul 40T este, dar nimeni nu spune cat si unde.
Pentru mine si pentru orice om cu minime cunostinte de fizica, un lucru este clar.
Din 400g de carbon 40T NU AI CUM, NICI DACA VREI, sa faci o lanseta moale , ( sau mai moale ca una care are tot 400g si zice lumea ca e tare).

Vreau 4lbs pe lansete de 3,90m ce au greutatea apropiata de 400g si spun jos palaria.

P.S. cu sahul nu o incerca, ca e mult mai grav. :wink: :)

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Elite D Select Baits

Mesaj de Dan Mitranescu »

Florin Pata scrie: Ce naiba sunt "folostinele" ?
Lansetele de 3,5 lbs. :D
Cu 3,75 nu te incadrezi.
Ale tale sunt ok. Si 14-le are tot atat. :) Pe Elite D nu pot sa o aduc la nivelul asta. :D

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Elite D Select Baits

Mesaj de Florin Pata »

De sonar Lowrance voi fi si eu interesat in curand ! De Elite...inca nu , mai astept ! Prea mult carbon :lol: !

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”