Frana rapida mulineta

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Frana rapida mulineta

Mesaj de gabi1 »

mrs scrie:Sunt tare curios ce inseamna tratament special pt. pinioane??? Sa inteleg ca pinionul principal o sa fie adonizat (negru) la fel ca la modelele "scumpe" de la shimano? :mrgreen:
Procesul la care te referi tu se numește ANODIZARE(Adonis a fost un ''produs masculin'' incestuos). :D
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

danicos
pescar de competitie
Mesaje: 1025
Membru din: Mie Noi 17, 2010 17:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Frana rapida mulineta

Mesaj de danicos »

Salutare,
Am o intrebare referitoare la frana rapida pentru mulinetele Shimano:
Am inlocuit 2 dintre saibele din pasla cu una din textolit, deci 2 saibe metalice din interiorul tamburului sunt in contact direct. Oare este gresit sa procedez asa? Saibele metalice se freaca intre ele (neavand nici pasla si nici textolit), atunci este posibil sa se deformeze sau sa prezinte urme de uzura in timp ( a se toci, pili)?

Avatar utilizator
mrs
Mesaje: 696
Membru din: Joi Ian 03, 2013 21:15
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Frana rapida mulineta

Mesaj de mrs »

gabi1 scrie:
mrs scrie:Sunt tare curios ce inseamna tratament special pt. pinioane??? Sa inteleg ca pinionul principal o sa fie adonizat (negru) la fel ca la modelele "scumpe" de la shimano? :mrgreen:
Procesul la care te referi tu se numește ANODIZARE(Adonis a fost un ''produs masculin'' incestuos). :D
Procesul de scriere imi joaca feste (cred ca este din cauza telefonului).... oricum multumesc pt corectare.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Frana rapida mulineta

Mesaj de Dan Mitranescu »

mrs scrie:Sunt tare curios ce inseamna tratament special pt. pinioane??? Sa inteleg ca pinionul principal o sa fie adonizat (negru) la fel ca la modelele "scumpe" de la shimano? :mrgreen:
Pinioanele se toarna din zamac ( aliaj de aluminiu ).
Tratament "special" inseamna :

1. Materialul folosit sa nu mai fi fost incalzit vreodata. Ca si in cazul otelurilor, incalzirile repetate diminueaza calitatile materialului.
2. Turnarea sa se realizeze la presiuni inalte. La presiuni joase se obtin piese dezaxate si cu diferente de densitate intre zonele turnate. Aceste lucruri nu se observa in prima perioada de utilizare a mulinetei, dar este cauza "rontaitului" care apare dupa un an ...
3. Rectificarea pinionului. Acest lucru se realizeaza pe masini speciale de prelucrat si retuseaza eventuale mici defectiuni aparute in urma turnarii. ( care stau la baza decalibrarilor ulterioare )
4. Ambutisarea la rece. Poate cel mai important procedeu de intarire al pinionului. Pinionul se aseaza pe o matrita din otel ( identica cu cea de turnare, dar rectificata cu mare precizie) si se strange cu forte mari. Astfel materialul se intareste la suprafata si ajunge in faza de tasare a unui pinion uzat . Asa ca "uzura" este luata direct din fabrica, pinionul ne mai putand sa se taseze la suprafata dintilor si astfel sa apara jocurile si "rontaitul".
Toate astea costa. Mult. Altii bruneaza ( vopsesc in negru ) si asta le este toata ingineria ...de luat ochii. :wink:

Deja vorbim de "lucruri sfinte" in comertul cu mulinete din zilele noastre. M-am convins singur.
Degeaba bagi banii in lucruri bune ( cum am bagat eu in TD-uri ), degeaba trec ani buni peste unele mulinete si nu prezinta nicio urma de uzura ( tot de TD-uri zic ) , degeaba se inteapa lumea cu unele modele, ca uita imediat.
Pana nu faci gard din bannere peste tot , greu sclipeste ceva in privirile pescarilor ...

Traim vremuri in care cei care pot sa dea un sfat corect obtinut in urma experientelor sunt condusi numai de doua idei.
1. " daca m-am ars eu, lasa sa se arda si altii" sau
2. " de ce sa-i fac cucul mare lu' ala degeaba" si prefera sa dea sfaturi pe mici interese de c....
Din toate relele din lumea asta, mulinetele sunt printre ultimile care prezinta importanta.
Asa ca, sa fim sanatosi ... si sa ne bucuram in continuare de pinioane brunate . :)

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Frana rapida mulineta

Mesaj de Dan Mitranescu »

gabi1 scrie:
mrs scrie:Sunt tare curios ce inseamna tratament special pt. pinioane??? Sa inteleg ca pinionul principal o sa fie adonizat (negru) la fel ca la modelele "scumpe" de la shimano? :mrgreen:
Procesul la care te referi tu se numește ANODIZARE(Adonis a fost un ''produs masculin'' incestuos). :D
"Procesul" respectiv este o alta mangleala.
Anodizarea ( sau eloxarea) in cazul pinioanelor care lucreaza sub pelicule de ulei este frectie la picior de lemn din punct de vedere al rezistentei mecanice.

Anodizarea este numai o protectie la oxidare.
Cand protejezi ceva care nu a avut niciodata nevoie de protectie ( nu cred ca a vazut nimeni vreodata pinioane oxidate intr-o mulineta si daca prin absurd ajunge ca un pinion care sta in vaselina sa oxideze este clar ca restul mulinetei este varza ) te numesti mafiot :) , in niciun caz inginer.
Cand dai de inteles ca anodizarea da un plus de rezistenta in mecanica pinioanelor, atunci esti numai manglitor.( vorbesc despre producatori )
P.S. Cumparati pinioane negre ! :D Ati vazut pe undeva ? :D

Avatar utilizator
Ungureanu Bogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2792
Membru din: Joi Oct 29, 2009 15:09
Puncte: 0
Localitate: PITESTI

Re: Frana rapida mulineta

Mesaj de Ungureanu Bogdan »

@ P.S. Cumparati pinioane negre ! :D Ati vazut pe undeva ? :D

pana nici asta n-are :mrgreen:

Imagine
catch&release

Avatar utilizator
mrs
Mesaje: 696
Membru din: Joi Ian 03, 2013 21:15
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Frana rapida mulineta

Mesaj de mrs »

Asta vroiam sa spun... dc. din zamac? Orice proces ai aplica zamacul tot zamac ramane... macar un duraluminiu... asa ca sa scoatem si o greutate mica a mulinetei.

Avatar utilizator
mrs
Mesaje: 696
Membru din: Joi Ian 03, 2013 21:15
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Frana rapida mulineta

Mesaj de mrs »

Ungureanu Bogdan scrie:@ P.S. Cumparati pinioane negre ! :D Ati vazut pe undeva ? :D

pana nici asta n-are :mrgreen:

Imagine
Mulineta asta nu are moarte chiar daca are plastic la wormshaft.... pinion principal ca la vechile tancuri...

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de osc1or »

Ce mulineta e?

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Critic echilibrat

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re:

Mesaj de gabi1 »

osc1or scrie:Ce mulineta e?

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
De la concurență, iar vrei să le schimbi?! :lol: :lol:
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”