Frana rapida mulineta

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

danbd
Mesaje: 468
Membru din: Joi Apr 18, 2013 16:22
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Frana rapida mulineta

Mesaj de danbd »

Salutare,

Doresc sa fac un "tuning" la mulinete, si anume sa le fac frana rapida.

Precizez ca am inlocuit demult arcurile de la "fluturi" dar nu este destul.
Vreau sa inlocuiesc pasla din tamburi dar nu stiu exact cu ce si, mai important, de unde sa iau

Discurile metalice au diametru 25 mm
grosime discuri pasla aproximativ 1 mm

Imi doresc de la frana rapida 2 lucruri:

1. sa nu mai trebuiasca sa straneg fluturele fff tare pentru a bloca tamburul ( am reusit sa distrug 3 piulite din cauza asta si pe termen lung 3 okuma Pro Distance). Tamburul blocat este obligatoriu
2. Sa am maxim o tura de la tambur blocat la tambur liber, cu conditia sa nu am frana in valuri.

P.S. Am luat acum 4 Daiza windcast Z si frana este fenomenala. La fel vreau si la cele 2 rezerve :D

Orice informatie va fii apreciata,
Multumesc,

Avatar utilizator
Ungureanu Bogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2792
Membru din: Joi Oct 29, 2009 15:09
Puncte: 0
Localitate: PITESTI

Re: Frana rapida mulineta

Mesaj de Ungureanu Bogdan »

poti sa faci seibile din capac de galeata de lavabila :wink:
catch&release

danbd
Mesaje: 468
Membru din: Joi Apr 18, 2013 16:22
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Frana rapida mulineta

Mesaj de danbd »

Multumesc de idee.

Sapand am gasit 3 variante:

1. Exista o firma care face discuri din caron pentru mai multe modele si poate se potriveste unu. Partea mai grea este ca sunt din afara si e cam greu cu comanda (daca nu se considera reclama voi reveni si cu nume site)

2. Exista pe un site romanesc de aeromodelism placa de carbon pentru confectionat aripi cu dimensiune 300mmX200mmX1mm. Partea proasta este ca e lacuita si costa 70 RON

3. Am in lucru acum o placa pe care electronistii fac montaje. Am pus-o la decapat si sper ca dupa ce cade cupru de pe ea, textolitul ramas sa fie ce trebuie.

Pentru orice alte idei, va multumesc

Avatar utilizator
mircead
Veteran
Mesaje: 3076
Membru din: Dum Dec 12, 2010 15:29
Puncte: 0
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Frana rapida mulineta

Mesaj de mircead »

Vezi ca este un coleg pe site "atebo" care vinde saibe pentru mulinetele Shimano, da-i un pm si poate te rezolva el cu saibe de teflon, nu stiu daca le confectioneaza el sau le ia gata facute dar merita incercat.
Ai inlocuit arcul din capac cu o bucsa de aceeasi dimensiune din material nedeformabil ? Daca da atunci spala bine cu benzina saibele de pasla si capacul si vezi ca se imbunatateste frana , daca nu schimba bucsa din capac cu una de lungimea necomprimata a arcului si foarte important materialul trebuie sa fie nedeformabil.
Succes.
Nu sunt un pescar grozav , dar ma simt grozav pe balta !

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Frana rapida mulineta

Mesaj de Dan Mitranescu »

Materialele care aluneca nu sunt indicate intr-un sistem de franare. Nu fac decat sa mareasca forta de strangere pentru a obtine acelasi lucru ca in situatia unui material cu coeficient de frecare mai mare.

Pasla este un material abraziv, deci cu coeficient de frecare mare. Conditia este sa nu fie unsa.
Saibele de plastic ( capac de galeata) micsoreaza cursa fluturelui, dar nu puterea de strangere.
Textolitul este o solutie. Este ceva mai abraziv ( nelacuit ).
Duramidul este o solutie. Se fac roti de carucioare din el. Seamana cu teflonul, dar nu are nicio legatura cu el. Teflonul este un material ce asigura ungerea si nu este bun la franare.

Cel mai bun ramane carbonul. Material abraziv cu un coeficient de frecare foarte mare.
Cea mai buna stare a lui in care se foloseste ca material de franare este o panza de carbon cu un miez care nu o lasa sa se destrame. La suprafata se vede panza.
Se numeste carbontex. Se poate si unge, ca tot prinde frana rapid, chiar si la strangeri usoare ale fluturelui. Daiwa are pe majoritatea modelelor de top.Altii nu isi permit. :)
Noile modele de la Hakuyo vor avea frana din carbontex direct din fabrica.

Cam atat stiu eu despre treaba asta.

Avatar utilizator
mircead
Veteran
Mesaje: 3076
Membru din: Dum Dec 12, 2010 15:29
Puncte: 0
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Frana rapida mulineta

Mesaj de mircead »

Teflonul neuns este suficient in majoritatea cazurilor, cel putin eu l-am incercat pe 3 modele de mulinate si am fost multumit, este ieftin si il poate prelucra orice strungar, smenul este sa faci saibele de aceeasi grosime si dimensiuni cu cele originale si sa cureti bine vaselina de pe saibele de metal ale tamburului. Asta daca vrei frana la 1/2 tura, dar daca vrei frana la o tura poti lasa o saiba de pasla si 2 de teflon.
Nu stiu insa de unde putem face rost de carbontex.
Succes.
Nu sunt un pescar grozav , dar ma simt grozav pe balta !

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Frana rapida mulineta

Mesaj de Dan Mitranescu »

mircead scrie:Teflonul neuns este suficient in majoritatea cazurilor, cel putin eu l-am incercat pe 3 modele de mulinate si am fost multumit, este ieftin si il poate prelucra orice strungar, smenul este sa faci saibele de aceeasi grosime si dimensiuni cu cele originale si sa cureti bine vaselina de pe saibele de metal ale tamburului. Asta daca vrei frana la 1/2 tura, dar daca vrei frana la o tura poti lasa o saiba de pasla si 2 de teflon.
Nu stiu insa de unde putem face rost de carbontex.
Succes.
Teflonul prin natura lui este un material care asigura ungerea. Se foloseste la lagare. Ca si bronzul grafitat. Si asta asigura ungerea, chiar daca nu are ulei sau vaselina.
Plasticul de la capacul de galeata face fix acelasi lucru. Pe cuvant. :)
Carbontex-ul nu are nicio legatura cu panzele de carbon, sau cu placile de carbon. Este un material special facut pentru mecanisme cu frictiune. La ora asta il cautam in China pentru mulinetele noastre. Daca il gasim, o sa il aduc si in placi. Acum costa destul de mult la noi. Sper sa il gasesc la pret de China.

Avatar utilizator
Ungureanu Bogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2792
Membru din: Joi Oct 29, 2009 15:09
Puncte: 0
Localitate: PITESTI

Re: Frana rapida mulineta

Mesaj de Ungureanu Bogdan »

Dane, u crezi ca nu puteam sa i recomand acelasi lucru ca si tine?
Un prezent am basia, iso, entoh qda si toate au frana carbontex.
Am zis sa l ajut pe om rapid, ieftin si eficient fata de ce are.
Crezi ca nu puteam sa i recomand sa cumpere de pe ebay cu 50 lure setul carbontex pt un tambur? :mrgreen:
catch&release

Avatar utilizator
mircead
Veteran
Mesaje: 3076
Membru din: Dum Dec 12, 2010 15:29
Puncte: 0
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Frana rapida mulineta

Mesaj de mircead »

mircead scrie:Teflonul neuns este suficient in majoritatea cazurilor, cel putin eu l-am incercat pe 3 modele de mulinate si am fost multumit, este ieftin si il poate prelucra orice strungar, smenul este sa faci saibele de aceeasi grosime si dimensiuni cu cele originale si sa cureti bine vaselina de pe saibele de metal ale tamburului. Asta daca vrei frana la 1/2 tura, dar daca vrei frana la o tura poti lasa o saiba de pasla si 2 de teflon.
Nu stiu insa de unde putem face rost de carbontex.
Succes.
Teflon
http://japantackle.com/tackle_topics/Drag.htm

Carbotex
http://stores.ebay.com/HPR-Bearings/Dai ... 581&_pgn=7


Insa mi-as dori sa gasesc carbontex neprelucrat insa altundeva decat pe Alibaba, unde vand cantitati mari, nu am gasit.
Nu sunt un pescar grozav , dar ma simt grozav pe balta !

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Frana rapida mulineta

Mesaj de Dan Mitranescu »

Ungureanu Bogdan scrie:Dane, u crezi ca nu puteam sa i recomand acelasi lucru ca si tine?
Un prezent am basia, iso, entoh qda si toate au frana carbontex.
Am zis sa l ajut pe om rapid, ieftin si eficient fata de ce are.
Crezi ca nu puteam sa i recomand sa cumpere de pe ebay cu 50 lure setul carbontex pt un tambur? :mrgreen:
Eu i-am spus tot ce stiu, nu i-am recomandat nimic.
Totodata am expus o posibila situatie, in care materialul cel mai bun pentru frane de mulineta( carbontex ), sa fie adus la un pret mult mai bun decat ce este pe ebay.
P.S. eu am spus ce spui tu de ani buni, trebuia sa schimb ceva acum. :D

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”