Frina rapida sau nu !!!!

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Naghi Adrian
Mesaje: 129
Membru din: Dum Iul 27, 2014 22:24
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare
Contact:

Frina rapida sau nu !!!!

Mesaj de Naghi Adrian »

Buna ziua Domnilor
Mi-am facut frina rapida la toate tipurile de mulinete pe care le am,fara sa ma laud,Okuma AXEON,DCI 80,SPOD X80 ,LB 80, LB65.Dar apare o problema: in momentul drilului la un peste mai mare,mai ,,nervos " ceva 10+ am constatat ca in momentul cind deschizi,desurubezi ,fluturele de la tambur pestele pleaca lejer pt ca frina nu mai functioneaza deci practic avem ,,free spol" si trebulie sa tii tamburul cu mina.Atunci am incercat sa gasesc o solutie si am inlocult o bucata de teflon cu pisla originala si am constatat ca frina nu mai este asa de rapida dar imi permite sa lucrez in dril sa frinez
progresiv.(Am uitat sa specific pisla am inlocuit-o cu teflon)
Voi care va -ti facut frina rapida cum va descurca-ti ,a-ti avut aceleasi probleme?
Multumesc.

Avatar utilizator
cristianmalaescu
Mesaje: 146
Membru din: Lun Iul 25, 2016 13:49
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Frina rapida sau nu !!!!

Mesaj de cristianmalaescu »

Simplu!
Frana rapida nu inseamna inlocuirea discurilor de pasla cu teflon, textolit, disc din "capac de galeata" sau discuri din aluminiu!!!!!
Singurul material compatibil pentru upgrade la quick drag este: CARBONTEX, punct!
Doar asa se rezolva atat cursa de reglaj a franei cat si reglajul fortei de frictiune in dril.
Sper ca am fost suficient de explicit.

HENRICH
Mesaje: 136
Membru din: Lun Noi 09, 2015 22:55
Puncte: 0
Localitate: Carei

Re: Frina rapida sau nu !!!!

Mesaj de HENRICH »

La mulinete Shimano power aero 1400 xsb-au disc de frana din material plastic;sincer sa fiu au frana rapida dar in dril nu-mi place-are plaja prea scurta de reglaj si am dat pe ei o suma frumoasa de bani.

Avatar utilizator
Ungureanu Bogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2792
Membru din: Joi Oct 29, 2009 15:09
Puncte: 0
Localitate: PITESTI

Re: Frina rapida sau nu !!!!

Mesaj de Ungureanu Bogdan »

HENRICH scrie:La mulinete Shimano power aero 1400 xsb-au disc de frana din material plastic;sincer sa fiu au frana rapida dar in dril nu-mi place-are plaja prea scurta de reglaj si am dat pe ei o suma frumoasa de bani.
Aveai optiune mai multe modele daiwa :wink:
catch&release

Naghi Adrian
Mesaje: 129
Membru din: Dum Iul 27, 2014 22:24
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare
Contact:

Re: Frina rapida sau nu !!!!

Mesaj de Naghi Adrian »

Buna seara Domnilor,la primul coleg care a raspuns,sint de acord ce afirmati dar si la carbotex apare aceasi problema distanta scurta de reglaj .Ca sa fie mai lunga distanta de reglaj am pus in tambur doar 2 saibe teflon,1 de pisla si distanta a devenit mai lunga.Bine inteles in ,,fluturi"am schimbat arcul cu o bucsa de AL.

Naghi Adrian
Mesaje: 129
Membru din: Dum Iul 27, 2014 22:24
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare
Contact:

Re: Frina rapida sau nu !!!!

Mesaj de Naghi Adrian »

Buna ziua Domnilor, observ ca la acest topic nu vrea lumea sa vorbeasca,a-ti facut ,,investitii"in mulinete adica a-ti facut tuning,frina rapida,dar nu recunoasteti ca daca frina este prea rapida,cursa scurta,sunt probleme in drill.SAU....?????

georgehadrian
Mesaje: 318
Membru din: Dum Aug 16, 2015 13:37
Puncte: 0
Localitate: Sfantu Gheorghe

Re: Frina rapida sau nu !!!!

Mesaj de georgehadrian »

Am avut ceva probleme in primele 2-3 partide. Am pierdut ceva pesti datorita franei stranse putin mai mult. In ansamblu eu zic ca merita sa ai frana rapida... parere strict personala.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Frina rapida sau nu !!!!

Mesaj de Dan Mitranescu »

Problema este identica cu cea de pe vechile Dacii, in momentul in care a aparut frana servo.
De la o frana ce avea cursa lunga si necesita o forta mare de apasare s-a trecut la o frana scurta ce trebuia putin atinsa pentru a bloca rotile.
Multi soferi au fost reticenti la noul sistem de franare. Ba ca solicita bacsaraia de pe masina, ba ca nu se poate controla franarea progresiv. Unii se mai pupau si cu volanul din cand in cand.
Pana la urma s-au obisnuit cu noul sistem de franare si bine ca nu au fost nevoiti sa se obisnuiasca invers, de la o frana cu servo la una fara asistare.
Nu cred ca este nevoie sa ne intrebam care sistem de franare este mai bun in cazul masinilor.

La mulinete se intampla identic. Trecerea catre o frana rapida se face cu putina practica, pana ne obisnuim cu noul sistem. Dupa aceea putem face o comparatie, dupa ce lucram o buna perioada de timp cu ambele variante.
Nu cred sa se intoarca cineva la o frana progresiva in defavoarea uneia scurte, ce necesita o forta de strangere mai mica a fluturelui la aruncare si cu o plaja de lucru in maximum 180 grade.

Asa ca totul se rezuma numai la obisnuinta, iar avantajele sunt clare in favoarea sistemului de franare rapid, ferm si cu derulare cursiva.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”