Hakuyo MTX TOP vs. Hakuyo CLASS NEW CONCEPT

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

soryn
Mesaje: 106
Membru din: Mar Ian 21, 2020 15:51
Puncte: 0
Localitate: cluj

Re: Hakuyo MTX TOP vs. Hakuyo CLASS NEW CONCEPT

Mesaj de soryn »

Domnilor va multumesc mult pentru sfaturi.
Catalin incearca monofilament Sufix Ultra Knot - e moale si vizibil noaptea. Eu folosesc 0.23 mm, Sufix fura cam mult la diamentru , real este un 0,25mm probabil .
Dan , ( nu ma pot abtine ) -spui :"O lanseta care arunca bine cu plumb o sa arunce bine si cu momitoare. O spune fizica elementara care face referire strict la masa si nu la natura materialului de aruncat, dar o spune si practica." - FALS - INCEARCA SA LANSEZI UN BURETE CU MASA 100g SI UN PLUMB CU MASA 100g .....( sigur nu vom pescui cu burete dar ....)
Personal apreciez eforturile tale de a aduce in Romanica produse de calitate , la preturi acceptabile . Ma bucur si eu de 6 lansete Hakuyo in prezent , ultimele doua primite astazi netestate dar maine vor fi in teste de lansare . Daca doresti pot dezvolta subiectul dupa teste .
Multumesc inca odata tuturor.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Hakuyo MTX TOP vs. Hakuyo CLASS NEW CONCEPT

Mesaj de Dan Mitranescu »

soryn scrie:
Mar Mai 05, 2020 22:48

Dan , ( nu ma pot abtine ) -spui :"O lanseta care arunca bine cu plumb o sa arunce bine si cu momitoare. O spune fizica elementara care face referire strict la masa si nu la natura materialului de aruncat, dar o spune si practica." - FALS - INCEARCA SA LANSEZI UN BURETE CU MASA 100g SI UN PLUMB CU MASA 100g .....( sigur nu vom pescui cu burete dar ....)
Mai intai trebuie sa ma conving ca ai inteles ce am spus. :)

Eu am spus ( adaptat pe exemplul tau ) ca daca un model de lanseta arunca mai bine un plumb de 100g in comparatie cu alta lanseta, aceeasi lanseta o sa arunce mai bine si un burete de 100g in comparatie cu cealalta lanseta.

Asta spui ca este fals ?

soryn
Mesaje: 106
Membru din: Mar Ian 21, 2020 15:51
Puncte: 0
Localitate: cluj

Re: Hakuyo MTX TOP vs. Hakuyo CLASS NEW CONCEPT

Mesaj de soryn »

Dan cu aceasta rectificare , relativ ai dreptate . De ce relativ ? Fiindca exista lansete specializate pentru toate tipurile de pescuit inclusiv pentru pescuitul crapului. Fiecare tip are avantaje dar si dezavantaje . Oricum sunt convins ca esti cel mai bine documentat ( teoretic + practic )vizavi de lansetele Hakuyo , Te rog sa faci o comparatie TOP-Class New Concept vizavi de distantele la care se poate pescui si evident in ce conditii : grosime fir , masa plumb , grosime inaintas ; ce pierzi - ce castigi prin cresterea- scaderea masei plumbului , diametrului firului , consistenta nadei pentru momitor etc. Evident ca ceeace poti sa obtii tu de la o lanseta nu este obligatoriu o definitie , unii vor putea mai mult altii mai putin ( eu sigur mai putin ) dar sunt informatii clare de la un pescar de competitie .
Multumesc anticipat .

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Hakuyo MTX TOP vs. Hakuyo CLASS NEW CONCEPT

Mesaj de Dan Mitranescu »

soryn scrie:
Mie Mai 06, 2020 23:41
Dan cu aceasta rectificare , relativ ai dreptate . De ce relativ ? Fiindca exista lansete specializate pentru toate tipurile de pescuit inclusiv pentru pescuitul crapului. Fiecare tip are avantaje dar si dezavantaje . Oricum sunt convins ca esti cel mai bine documentat ( teoretic + practic )vizavi de lansetele Hakuyo , Te rog sa faci o comparatie TOP-Class New Concept vizavi de distantele la care se poate pescui si evident in ce conditii : grosime fir , masa plumb , grosime inaintas ; ce pierzi - ce castigi prin cresterea- scaderea masei plumbului , diametrului firului , consistenta nadei pentru momitor etc. Evident ca ceeace poti sa obtii tu de la o lanseta nu este obligatoriu o definitie , unii vor putea mai mult altii mai putin ( eu sigur mai putin ) dar sunt informatii clare de la un pescar de competitie .
Multumesc anticipat .
Ca multe alte produse, din multe alte domenii, lansetele se fac de cele mai multe ori pentru pescari, nu pentru pescuit.
Eu in jocul asta al manglelilor nu am intrat niciodata si nici nu am sa intru.
Imi este rusine grava de cei care ma cunosc, de cei care stiu pescuit sau de cei care au o bruma de fizica in cunostinte.

Sunt ceva mai pragmatic in gandire legat de pescuit.
Vrei lanseta 3,90, pai atunci trebuie sa stii ca ti-o iei pentru aruncat mai departe, indiferent de montura.
Plantatul, adica folosirea unei astfel de lansete numai pe recuperare este la limita de acceptare, dar si aici lungimea lansetei justifica fix aceleasi calitati.
Daca suntem pe drumul asta, pai atunci, cum spuneam, "usoara si rigida" sunt calitatile ce sustin scopul pentru care ne-am luat 3,90m. Ca daca vrem "lunga" pai trebuie sa ramana lunga, nu sa ne ia de fund cand aruncam.

Pasul urmator trece direct la montura prinzatoare. Pe aia o arunci, nu una care se potriveste cu lanseta sau cu alte placeri personale.
Pe urma firul se adapteaza cerintelor de pescuit.
Si astea se pun pe lanseta. Lanseta trebuie sa scoata ce este mai bun din tema data, nu invers.
Asa este cu pescuitul, asa se prinde peste. La asta ma pricep si pentru asta am facut lansete.

In gama MTX si in tot ce fac eu in activitatea comerciala, pretul reflecta performantele produsului.
MTX TOP a fost o lanseta in care am investit in frumusete, dar la care am reusit sa lichidez stocul numai cand am scazut pretul la cel de achizitie. Pescarii nu au apreciat prea tare panza 3k pentru frumusete, doar atunci cand nu a mai fost platita. Chiar daca pe undeva am pierdut cu acest produs, totusi m-am bucurat ca cei care privesc catre MTX stiu ce inseamna performantele unei lansete.
MTX TOP este o lanseta buna, dar la 650 lei cat iesea la vanzare, nu mai era asa de apreciata. Asta este povestea incheiata a MTX TOP. Legatura cu Class-ul momentan nu am posibilitatea emotionala sa o discut. :)

soryn
Mesaje: 106
Membru din: Mar Ian 21, 2020 15:51
Puncte: 0
Localitate: cluj

Re: Hakuyo MTX TOP vs. Hakuyo CLASS NEW CONCEPT

Mesaj de soryn »

Perfect de acord cu tine - multe generalitati si nimic concret din ceeace am solicitat .
Subiectul se pare ca a starnit ceva interes - 736 vizualizari , cred ca doar pentru acesti domni interesati de acest subiect era interesant sa ne impartasesti din experienta ta vizavi de aceste lansete .
Multumesc inca odata .

Avatar utilizator
Delu
Mesaje: 63
Membru din: Vin Ian 20, 2017 13:44
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Hakuyo MTX TOP vs. Hakuyo CLASS NEW CONCEPT

Mesaj de Delu »

Am avut TOP, iar acum am Class black edition (nu new concept).
Diferenta dintre TOP si Class black dedition este monumentala! In primul rand actiunea Classului este mult, mult mai rapida fata de TOP. TOP sunt ceva mai grele iar actiunea lansetei este mai lenta, lucru ce ma incurca pe mine (imi strica directia foarte mult!
Cum se spune ca revenirea Classului new concept este net superioara fata de orice alta lanseta, banuiesc ca este superioara si fata de Classul Black Edition! In consecita, iti recomand sa te indepartezi de TOP si sa mergi spre Class. Eu dupa mult timp mi-am dat seama ca problema mea este actiunea semi-rapida spre semi-parabolica a lansetei plus mulineta grea.
Eu deja ignor puterea de aruncare a lansetei daca este peste 3.5lb si ma uit sa fie cat mai rapida actiunea si revenirea ei.
Daca lanseta arunca bine cu plumb, arunca bine si cu momitoare!

soryn
Mesaje: 106
Membru din: Mar Ian 21, 2020 15:51
Puncte: 0
Localitate: cluj

Re: Hakuyo MTX TOP vs. Hakuyo CLASS NEW CONCEPT

Mesaj de soryn »

Domnilor revin la acest subiect dupa ce am folosit ambele lansete in doua partide de 48 respectiv 72 ore .
Am deschis acest subiect deoarece doream sa aflu de la voi daca asteptarile mele vizavi de Class NC sunt intemeiate . ( imi doream sa imi maresc distanta de pescuit cu minim 15 m fata de Top pe care le am din 2018)
Am folosit in paralel cele doua lansete cu urmatoarea configuratie :
Mulinete Daiwa Emblem 35 SCW 5000 LD QD ( 640 g incarcata cu fir )
Fir monofilament Sufix 0.23 mm ultra knot+ inaintas textil 0.25mm - aprox. 15 m ( imi doresc siguranta pe ultimii metri de drill)
Montura elicopter lead core+ plumb Gemini ( senzationali , asigura eliberarea forfacului doar la impact cu apa ) greutate totala 128g.
Masurarea am facut-o cu depth finder.
In prima partida castigul mediu de distanta a fost de 10m.
In partida a doua castigul de distanta a fost de 12 m.
Impresii personale :
Lansare :
Top- semirapida ( 440g )- este o lanseta permisiva care nu necesita o tehnica/forta speciala pentru lansare , o poate folosi orice muritor de rand pentru a pescui la distante de 120-130m lejer .
Class NC - rapida ( 430g )- este o lanseta rigida cu revenire foarte rapida necesita atat tehnica adecvata cat si ceva ore de petrecut la sala .
Drill :
Top raspunde foarte bine la plecarile pestelui , absoarbe foarte bine socurile create , permite erori de reglaj al mulinetei - super .
Class NC - rigida nu absoarte aproape deloc socurile la plecarile pestilor , este necesara o reglare permanenta a mulinetei ( ai gresit ai platit: pa peste ) . Am reusit sa prind doar exemlare de max . 10kg + cu Class NC si pot spune ca lanseta nu a prea simtit pestele dar acest neajuns se poate compensa din reglaj mulineta .
Practic pentru cine doreste un pescuit la 120-130 m fara efort deosebit Top ( mtx UNI am inteles ca are aceleasi performante ) sau o lanseta din gama semirapide este suficient .
Daca va doriti un pescuit la distante mai mari si va asumati petrecerea unui timp pentru imbunatatirea tehnicii de lansare precum si niste ore la sala ( daca aveti nevoie ) atunci o lanseta rapida gen Class NC ESTE SOLUTIA .
Personal sunt doar un pescar de duminica .
Daca va doriti si alte informatii din aceasta experienta va rog ....
Fire in flacariii va doresc la toti dragi colegi .

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”