Hakuyo MTX TOP vs. Hakuyo CLASS NEW CONCEPT

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

soryn
Mesaje: 107
Membru din: Mar Ian 21, 2020 15:51
Puncte: 0
Localitate: cluj

Hakuyo MTX TOP vs. Hakuyo CLASS NEW CONCEPT

Mesaj de soryn »

Domnilor ,

Va rog o comparatie intre cele doua lansete casting + pescuit .

Multe multumiri .

soryn
Mesaje: 107
Membru din: Mar Ian 21, 2020 15:51
Puncte: 0
Localitate: cluj

Re: Hakuyo MTX TOP vs. Hakuyo CLASS NEW CONCEPT

Mesaj de soryn »

Chiar nimeni nu a folosit aceste lansete .....

carpdiem
Mesaje: 209
Membru din: Mar Noi 03, 2015 21:29
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Hakuyo MTX TOP vs. Hakuyo CLASS NEW CONCEPT

Mesaj de carpdiem »

Probabil mai nimeni nu a folosit ambele lansete, ca sa iti faca o comparatie. Class New concept sunt f bune. Acum depinde ce vrei. Mai bine vorbesti cu Dan si/sau suni la magazin.
CarpDiem - Cezar Paunescu

soryn
Mesaje: 107
Membru din: Mar Ian 21, 2020 15:51
Puncte: 0
Localitate: cluj

Re: Hakuyo MTX TOP vs. Hakuyo CLASS NEW CONCEPT

Mesaj de soryn »

Sa inteleg ca folosesti Class New Concept ? Poti sa imi dai ceva detalii te rog : incarcare optima ( grame ) , comportament montura cu plumb , montura cu momitor . Cu ce mulineta o folosesti . ( Daiwa Emblem ar merge sau BBLC vechi ? ).
Multumesc mult .

danbd
Mesaje: 468
Membru din: Joi Apr 18, 2013 16:22
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Hakuyo MTX TOP vs. Hakuyo CLASS NEW CONCEPT

Mesaj de danbd »

Salutare
In link de mai jos gasesti informatii despre Class New Concept
dan-mitranescu-f104/seria-de-lansete-mt ... 60542.html

Din cate stiu MTX Top nu mai e in oferta, si din cate imi amintesc era undeva intre Mtx 14 si Class (ca si specificatii)

Am detinut pentru scurta perioada 1 buc MTX Top. Ca si parere nu exista comparatie intre cele 2 lansete

Multumesc,

catalinSM
Mesaje: 309
Membru din: Dum Ian 26, 2014 15:22
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Re: Hakuyo MTX TOP vs. Hakuyo CLASS NEW CONCEPT

Mesaj de catalinSM »

Salut. am eu 3 mtx top. eu sunt destul de multumit de ele. anul asta am fost la cating numai cu una dintre ele si mi se pare mai moale acum. o sa verific la pescuit daca s-a inmuiat sau mi se pare mie. sa sti ca nu sunt asa pari pe cat zice lumea, sunt chiar destul de parmisive. cu elicopter, bila de 20 si plumb de 120g stau in 150 de metri, cu momitor pe la 130 si pe pamant cel mai mult 178 m in general pe la 165-170 m.

soryn
Mesaje: 107
Membru din: Mar Ian 21, 2020 15:51
Puncte: 0
Localitate: cluj

Re: Hakuyo MTX TOP vs. Hakuyo CLASS NEW CONCEPT

Mesaj de soryn »

Catalin , poti sa imi spui ce fire folosesti la pescuit te rog .

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Hakuyo MTX TOP vs. Hakuyo CLASS NEW CONCEPT

Mesaj de Dan Mitranescu »

soryn scrie:
Mar Mai 05, 2020 9:59
Sa inteleg ca folosesti Class New Concept ? Poti sa imi dai ceva detalii te rog : incarcare optima ( grame ) , comportament montura cu plumb , montura cu momitor . Cu ce mulineta o folosesti . ( Daiwa Emblem ar merge sau BBLC vechi ? ).
Multumesc mult .
Soryn, nu vreau sa te dezamagesc, dar raspunsurile pe care le ceri nu au treaba cu lansetele. Sunt idei implementate in mintea pescarilor de vanzatorii de articole de pescuit , deoarece le cere meseria sa inventeze povesti pentru a vinde lucruri.
Daca vrei sa tii cont si de parerile mele:
- lansetele se impart pe o scara intre bune si proaste.
- o lanseta buna pentru o montura o sa fie buna pentru orice alta montura. De exemplu, ideea unora ca exista lansete mai bune pentru momitoare este o idiotenie. O lanseta care arunca bine cu plumb o sa arunce bine si cu momitoare. O spune fizica elementara care face referire strict la masa si nu la natura materialului de aruncat, dar o spune si practica.
- lund in calcul aruncatul pe camp, "incarcarea optima" pe langa parametrii lansetei depinde foarte mult de stilul de aruncare. In functie de aruncator, "incarcarea optima" se poate face intr-o plaja de pana la 20g ! Asa ca nu se poate da un raspuns concret.
- legat de pescuit, "incarcarea optima" se face cu montura prinzatoare. O lanseta buna o sa arunce mai bine orice montura, iar daca in cazul monturilor de 110g diferentele nu sunt atat de evidente , cu cat creste greutatea ( si creste in majoritatea cazurilor ) , cu atat diferentele sunt mai mari in aruncare.

Acum. Ce inseamna o lanseta buna ? O spun de peste 10 ani :
O lanseta buna este cat mai usoara, cat mai rigida, sa nu se rupa cu greutati uzuale in pescuit ( 150g ), sa aiba componente de calitate ( inele cu ceramica subtire si cu un singur picior ). Dupa asta consider ca importanta este si garantia si nu in ultimul rand pretul care trebuie raportat strict la aceste aspecte.

Mai este de discutat si "finisajul" sau mai exact cat este de impopotonata lanseta.
Absolut toate lansetele de maxima calitate, inclusiv lansetele facute pe comanda, au cat mai putine lacuri si matisaje.
Numai un constructor prost poate sa puna un carbon de maxima calitate ( foarte usor si rigid ), dupa care sa il incarce cu lacuri inutile.
Mai mult de atat, pentru a aprecia o lanseta trebuie cunoscut ca un asa zis finisaj, adica scrisuri , matisaje, lacuri, ... , nu costa mai mult de 10 euro. Asa ca nu trebuie platit mai mult de atat pentru asa ceva.

Singurul "finisaj" care nu influenteaza performantele lansetei este panza 3K. Aceasta ingreuneaza lanseta, dar ofera si o rigiditate suplimentara, asa ca valoarea ei functionala se pastreaza. Panza 3K ofera un aspect placut ( pentru unii , deoarece nu se poate generaliza o astfel de placere ) si ofera o foarte buna rezistenta la zgarieturi. Cu toate astea, panza 3K costa de la 200 lei in functie de producator.
Unii pun 10cm de panza 3K pe lanseta si in poza produsului apare fix zona respectiva. :wink:

Astea au fost lucruri general valabile.
Acum, seria de inele New Concept are avantajele ei. Nu le repet, sunt pe site.

MTX TOP este un MTX 14 ( mai exact MTX UNI ) impachetat in panza 3K. Din punct de vedere functional raportul greutate/ putere este ca si in cazul UNI.

MTX Class are un blank mai puternic la aceeasi greutate a lansetei. Conform celor afirmate anterior, din punct de vedere al performantelor este o lanseta mai buna.
Asta cu "mai buna" sa nu fie inteleasa gresit. Daca nu depinzi de distante maxime, daca nu folosesti monturi de peste 120g, daca nu vrei sa scoti super rezultate, ... daca vrei sa-ti impresionazi gagica, nu este CLASS-ul mai bun.
"Mai buna" ramane o lanseta mai ieftina. MTX 14 arata IDENTIC. :wink:

Sa platesti cat pe Class pe o lanseta la fel de grea care este mai moale cand te raportezi strict la performanta lansetei, consider ca este o gresala.

Cand le pui calitatea in fata unora, o numesc "par". Este rezultatul impotentei de a face lansete USOARE si rigide la un pret bun.
Se uita ca la absolut toti producatorii o lanseta cu cat este mai usoara si mai rigida, cu atat este si mai scumpa. :wink:
Este dovada incontestabila a celor spuse de mine, dar care daca incerci sa o verifici intre brand-uri, .... se sucesc ideile. :wink:

catalinSM
Mesaje: 309
Membru din: Dum Ian 26, 2014 15:22
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Re: Hakuyo MTX TOP vs. Hakuyo CLASS NEW CONCEPT

Mesaj de catalinSM »

fir de 0,25 cel clar de la mitranescu am folosit la pescuit si aruncari pana acum, dar am avut o problema cu el, nu se vede nici ziua bine, desi cred ca este cel mai rezistent. acum am schimbat pe cel rosu, dar fara sa arunc cu el. i-mi pare sarmos si am luat si unul de la cpk de 0.26 ala alb sa fie acolo. mulinete am avut shimano navi si acum am mx14000. diferenta la distanta=ciuciu. am aruncat la fel, in schimb la astea noi recupararea si frana face diferenta mare, nu mai stau cu degetele pe tambur si recupereaza spiderul de zboara pe apa. nadesc si pescuiesc cu ele. in schimb am dat cu spodul ala uni si cu spiderul si unde am ajuns sa nadesc a trebuit sa dau cu plumb, cu momitor nu mai am ajuns. nu vreau sa dau bani multi pe scule si nada, momeala si ma orientez de regula pe ieftin si bun.(am si eu nebuniile mele senzori prologic k3, rod pod xcalibur, carlige krank china la suta de bucati etc.)

catalinSM
Mesaje: 309
Membru din: Dum Ian 26, 2014 15:22
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Re: Hakuyo MTX TOP vs. Hakuyo CLASS NEW CONCEPT

Mesaj de catalinSM »

si am luat top pentru panza de k3 ca tine la tavaleala

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”