Intrebare Delkim

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

sebastianvlad
Mesaje: 28
Membru din: Dum Ian 22, 2017 12:49
Puncte: 0
Localitate: Tecuci

Intrebare Delkim

Mesaj de sebastianvlad »

Salut.
Am stat de vorba cu un reprezentant delkim la un targ in uk....el mi.a zis ca ei testeaza senzorii/hangerele cu plumb de pana la 100g...si cica daca as comanda nu stiu ce magneti pentru clipsul de la hanger...sau ceva de genul, crede ca as putea folosi si plumbi de pana la 130g.
Intrebarea mea este: ....daca e asa cum zice el...sa inteleg ca nu prea merg hangerele la greutati mai mari de 130...sau daca bag plumb mai greu...sare firul de pe clips?

As dori sfaturi de la utilizatorii de delkim.

Merci !!

sebastianvlad
Mesaje: 28
Membru din: Dum Ian 22, 2017 12:49
Puncte: 0
Localitate: Tecuci

Re: Intrebare Delkim

Mesaj de sebastianvlad »

Toti posesorii d3 delkim sunt in concediu ? :)

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Intrebare Delkim

Mesaj de Dan Mitranescu »

sebastianvlad scrie:Salut.
Am stat de vorba cu un reprezentant delkim la un targ in uk....el mi.a zis ca ei testeaza senzorii/hangerele cu plumb de pana la 100g...si cica daca as comanda nu stiu ce magneti pentru clipsul de la hanger...sau ceva de genul, crede ca as putea folosi si plumbi de pana la 130g.
Intrebarea mea este: ....daca e asa cum zice el...sa inteleg ca nu prea merg hangerele la greutati mai mari de 130...sau daca bag plumb mai greu...sare firul de pe clips?

As dori sfaturi de la utilizatorii de delkim.

Merci !!
Am eu o parere ca aia se refereau la greutatea de sub hanger si dumneavoastra va referiti la plumbul de la montura .
Asa este ?

Ca altfel nu inteleg ce sa faceti cu o greutate de 130g pe un hanger ?
Trage violent in balta in care pescuiti ?

sebastianvlad
Mesaje: 28
Membru din: Dum Ian 22, 2017 12:49
Puncte: 0
Localitate: Tecuci

Re: Intrebare Delkim

Mesaj de sebastianvlad »

Nu se redereaua la greutate pe care o poti pune pe hanger...din cate am inteles eu, daca plumbul e mai mare de 100g sare din clipsul hangerului....

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Intrebare Delkim

Mesaj de gabi1 »

sebastianvlad scrie:Nu se redereaua la greutate pe care o poti pune pe hanger...din cate am inteles eu, daca plumbul e mai mare de 100g sare din clipsul hangerului....
Pune bambină dacă aşa ai "înţles".
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Intrebare Delkim

Mesaj de Dan Mitranescu »

sebastianvlad scrie:Nu se redereaua la greutate pe care o poti pune pe hanger...din cate am inteles eu, daca plumbul e mai mare de 100g sare din clipsul hangerului....
Ati inteles gresit.
Puteti sa dati cu orice plumb doriti la montura.
Daca vreti sa intindeti firul mai tare, puteti atasa greutati suplimentare pe hanger pana la 100g. Este maxim suficienta greutatea asta. La asta se refereau.

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Intrebare Delkim

Mesaj de pescarusull »

gabi1 scrie:
sebastianvlad scrie:Nu se redereaua la greutate pe care o poti pune pe hanger...din cate am inteles eu, daca plumbul e mai mare de 100g sare din clipsul hangerului....
Pune bambină dacă aşa ai "înţles".
Daca bate vantul si bambina e prea usoara o poti echilibra cu 5..6 piulite de 32.
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Avatar utilizator
niku_doc
Mesaje: 400
Membru din: Dum Aug 30, 2015 18:44
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intrebare Delkim

Mesaj de niku_doc »

pescarusull scrie:
gabi1 scrie:
sebastianvlad scrie:Nu se redereaua la greutate pe care o poti pune pe hanger...din cate am inteles eu, daca plumbul e mai mare de 100g sare din clipsul hangerului....
Pune bambină dacă aşa ai "înţles".
Daca bate vantul si bambina e prea usoara o poti echilibra cu 5..6 piulite de 32.

:lol: :lol: :lol:

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Intrebare Delkim

Mesaj de Dan Mitranescu »

pescarusull scrie: Daca bate vantul si bambina e prea usoara o poti echilibra cu 5..6 piulite de 32.
Nu recomand. Motiv pentru care am intrebat de la inceput daca in balta unde pescuieste, crapul trage violent. Exista riscul ca la greutati mari ale intinzatorului de fir, sa dea cu ele in lanseta si sa crape batul.
Astfel de greutati mari se pun mai mult pe balti unde crapul trage mai incet, sau acolo unde impinge.

Avatar utilizator
gave
Mesaje: 760
Membru din: Dum Iul 11, 2010 0:21
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Intrebare Delkim

Mesaj de gave »

Superrr!!! dar în ambele situații este indicat folosirea bambinei :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”