lanseta 3 m

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
danbd
Mesaje: 468
Membru din: Joi Apr 18, 2013 16:22
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

lanseta 3 m

Mesaj de danbd »

Buna ziua,

Caut sa achizitionez 2 bete de 3 m (din 2 bucati) pentru a merge cu cel mic la pescuit.

Ca idee ma intereseaza sa fie usoare, sa fie permisive, si sa aiba un cost redus deoarece vor suporta "multe". (Imi stiu copilu :D)

Urmaresc de ceva vreme reintrarea in stoc a Fl strategist de 3m dar din pacate nu am primit un orizont pentru aceasta.

- pe MTX 8 de 3 m am pus mana si e prea rigida pentru ce vreau eu.
- pe Daiwa Black Widow am pus mana si nu m-a impresionat (inele foarte badarane dupa parerea mea)
- pe Wychwood Riot am pus mana si nici si nu m-a impresionat

Ca si feeling cred ca mi-ar placea ceva similar cu Caperlan CRAP XTREM-9 SLIM 2.70M dar sa fie de 3 m

Ca si buget cred ca undeva la maxim 250 Ron/ buc

Cel mai probabil, cer prea mult in bugetul dat dar poate are cineva o recomandare

Multumesc,

Alex_Sebastian
Mesaje: 473
Membru din: Sâm Sep 27, 2014 10:11
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: lanseta 3 m

Mesaj de Alex_Sebastian »

Eu folosesc https://www.totalfishing.ro/lanseta-wyc ... 67115.html si sunt foarte ok si foarte versatile pentru mai multe tipuri de pescuit.

carp_fisher
Mesaje: 246
Membru din: Sâm Mai 23, 2015 23:12
Puncte: 0
Localitate: Mitoc - Botosani

Re: lanseta 3 m

Mesaj de carp_fisher »

Eu am văzut varianta de la Delphin. Impala corck carp. 3 m. Parca 2.75 lbs. Culoare vișine. Am vrut să pun mâna chiar atunci pe 4 bucăți. Cotorul e subțire de zici ca ai în mâna niște bijuterii. Au o acțiune parabolica. Cred ca băiatul tău s-ar distra de minune cu un dril chiar dacă peștele are doar 2 kg. Ce-i drept, nu te ajuta pe distanțe lungi.
Sunt undeva la 275 de lei. Nu spun că sunt cele mai bune, dar oricum sunt obosit de atâta Mts si Fl.
Fire întinse.

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2006
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: lanseta 3 m

Mesaj de Claudiu Garlea »

Salut,

Cand aveti timp, va asteptam in magazin sa aruncati o privire la cele doua modele, mai exact: Wychwood Agitator (3m si 2.75) si Korum Carp (3m si 2.5lb).

- https://www.totalfishing.ro/lanseta-wyc ... 67154.html
- https://www.totalfishing.ro/lanseta-kor ... 67917.html

danbd
Mesaje: 468
Membru din: Joi Apr 18, 2013 16:22
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: lanseta 3 m

Mesaj de danbd »

Multumesc tuturor pentru raspunusri ,

Am cateva intrebari la care sper sa imi raspundeti In masura posibilitatilor.

1. Alex imi poti spune ce greutate are Wychwood Extricator si ce diametru are inelul de plecare?

2. carp_fisher la ce varianta te referi? cea veche sau cea noua (conform filmulet prezentare noutati 2020 Impala a iesit ca model nou), si da,.. ai si o recomandare de magazin unde sa le vad? Navigand pe internet nu prea am gasit.

3. Claudiu voi veni cat de curand oricum, ca nu mai pot "in casa" :D

Inca o data multumesc,

Alex_Sebastian
Mesaje: 473
Membru din: Sâm Sep 27, 2014 10:11
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: lanseta 3 m

Mesaj de Alex_Sebastian »

danbd scrie:
Sâm Mai 02, 2020 22:36
Multumesc tuturor pentru raspunusri ,

Am cateva intrebari la care sper sa imi raspundeti In masura posibilitatilor.

1. Alex imi poti spune ce greutate are Wychwood Extricator si ce diametru are inelul de plecare?
greutatea este de aproximativ 300 gr. plus-minus 10 gr.

inelul de plecare este de 30 cu interiorul de 20.

carp_fisher
Mesaje: 246
Membru din: Sâm Mai 23, 2015 23:12
Puncte: 0
Localitate: Mitoc - Botosani

Re: lanseta 3 m

Mesaj de carp_fisher »

Salut. Anul trecut, în toamna am vazut-o. La un magazin in Botoșani. Mi-au placut foarte mult. Ce e drept cam pescuiesc cu plumb de 120 si nu cred că pot atinge distante de 80 m.

Alex_Sebastian
Mesaje: 473
Membru din: Sâm Sep 27, 2014 10:11
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: lanseta 3 m

Mesaj de Alex_Sebastian »

carp_fisher scrie:
Lun Mai 04, 2020 0:30
Salut. Anul trecut, în toamna am vazut-o. La un magazin in Botoșani. Mi-au placut foarte mult. Ce e drept cam pescuiesc cu plumb de 120 si nu cred că pot atinge distante de 80 m.
Te salut, daca te referi la lanseta recomandata de mine nici eu nu recomand plumb mai greu de 90 gr, sau method mai greu de 40 + nada. Personal cu plumb de 70 gr si 80gr pescuiesc linistit in 70 -80 metri iar cu montura elicopter poti ajunge si mai departe.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”