lanseta select baits Vulkan 13` 3,5lbs

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: lanseta select baits Vulkan 13` 3,5lbs

Mesaj de gabi1 »

La Sibiu cine le promovează?
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: lanseta select baits Vulkan 13` 3,5lbs

Mesaj de DumiD »

alichivu scrie:Nu stiam ca trebuie sa ai cont pe Campania ca sa poti pescui :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Nu, nu trebuie. Iti trebuie in schimb ca sa prezinti lansete, dupa cum a descoperit Gabi vineri. Si nu cred ca era mare branza sa zica ce a facut la concurs, ca el l-a bagat in prezentare. Daca a terminat omul pe ultimul loc? Ce valoare avea pescarul si prezentarea lui? Sau, si mai rau, daca il stia lumea ca un pescar foarte bun, ce valoare avea lanseta? Asa, cu un loc 3 parca se schimba prezentarea, nu crezi? O lanseta pe care te poti baza. Si adaugarea de dupa e mai relevanta decat toata postarea originala
Gabi Subtirica scrie:Distantele cu lanseta vulkan, cu momitor 130m.

Daca tot facem prezentari cu iz comercial haideti sa ne dam un pic interesul. Altfel miros a F2, cum ziceam, cont azi, "am prins 20 kile de crap si 15 de caras in stanga cabanei paznicilor la bonduelle", o poza cu juvelnic verde plin de pesti si aia e...

Alexandru Mihai
pescar de competitie
Mesaje: 2308
Membru din: Vin Mar 19, 2010 17:36
Puncte: 0
Localitate: București

Re: lanseta select baits Vulkan 13` 3,5lbs

Mesaj de Alexandru Mihai »

DumiD scrie:
alichivu scrie:Nu stiam ca trebuie sa ai cont pe Campania ca sa poti pescui :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Nu, nu trebuie. Iti trebuie in schimb ca sa prezinti lansete, dupa cum a descoperit Gabi vineri. Si nu cred ca era mare branza sa zica ce a facut la concurs, ca el l-a bagat in prezentare. Daca a terminat omul pe ultimul loc? Ce valoare avea pescarul si prezentarea lui? Sau, si mai rau, daca il stia lumea ca un pescar foarte bun, ce valoare avea lanseta? Asa, cu un loc 3 parca se schimba prezentarea, nu crezi? O lanseta pe care te poti baza. Si adaugarea de dupa e mai relevanta decat toata postarea originala
Gabi Subtirica scrie:Distantele cu lanseta vulkan, cu momitor 130m.

Daca tot facem prezentari cu iz comercial haideti sa ne dam un pic interesul. Altfel miros a F2, cum ziceam, cont azi, "am prins 20 kile de crap si 15 de caras in stanga cabanei paznicilor la bonduelle", o poza cu juvelnic verde plin de pesti si aia e...
Dumi,

Gabi Subtirica este unul din pescarii care nu doreste sa iasa in evidenta pe forumuri, de aceea nu si-a facut cont pe Crapmania pana acum.
Daca nu si-a facut cont nu inseamna ca nu exista, exista de mult acest pescar numai ca nu ia placut sa iasa in fata ca sa zic asa.
La o simpla cautare ai sa il gasesti ca si participant la multe concursuri si CN-uri.
Asta ca sa rezolvam aceasta dilema.

Referitor la lansetele Vulkan este singurul de pana acum care a folosit aceasta lanseta la pescuit, ceilalati care au aceste lansete nu au apucat inca sa pescuiasca cu ele.

Despre pescuit ati citit si voi feedbackul lui Gabi, urmeaza ca saptamana asta daca vremea imi va permite sa ajung si eu cu ea pe camp ca sa ii fac cateva teste ca sa va pot spune mai multe despre ea, vreau sa va dau cat mai multe informatii despre aceasta lanseta ca voi cei care o sa o folositi sa intrati direct in paine ca sa zic asa. :wink:
''Daca mintea iti este oarba ochii sunt inutili.''

Anthony Hopkins

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: lanseta select baits Vulkan 13` 3,5lbs

Mesaj de Andrei91 »

Unde gasim detalii despre prezentarea de la Sibiu?

Avatar utilizator
Lucian Manea
Mesaje: 695
Membru din: Lun Ian 31, 2011 15:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: lanseta select baits Vulkan 13` 3,5lbs

Mesaj de Lucian Manea »

Salut,

Dintre toate modelele de lansete disponibilie in oferta Select Baits, gama Vulkan a fost cea la care s-a lucrat cel mai mult. Ne-am dorit sa obtinem o lanseta care sa fie "pe mana" majoritatii pescarilor de crap de la noi din tara. Astfel, am urmarit sa aiba o actiune care sa corecteze eventualele lipsuri in tehnica de aruncare, sa fie usoara, sa se preteze si pescuitului cu plumbi dar si cu momitoare, sa fie placuta in dril dar sa aiba si rezerva de putere, sa aiba finisaje bune si aspect placut, iar raportul calitate/pret sa fie greu de egalat.

In urma celor de mai sus, s-a nascut lanseta Vulkan, iar primul pescar care a scos peste cu ea si a ocupat podium la concurs in anul 2018, a fost Gabi Subtirica (pe care il felicit pe aceasta cale).

Sa speram ca nu vom mai avea neplaceri din cauza vremii de afara, ca vom putea iesi la pescuit, iar cei care vor folosi lanseta vor veni cu completari (pozitive sau negative) la cele scrise pe acest topic.

Numai bine,
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food

Gabi Subtirica
Mesaje: 5
Membru din: Vin Mar 16, 2018 19:40

Re: lanseta select baits Vulkan 13` 3,5lbs

Mesaj de Gabi Subtirica »

M-am hotărât să scriu mai pe larg care este părerea mea despre lanseta Vulkan deoarece am primit mai multe mesaje cu intrebari legate de acest model.
În speranța că o să vă economisesc și vouă timp dedicat căutării și documentării, vreau să vă prezint detaliile legate despre o lansetă care m-a surprins placut.
Ce vreau să precizez prima oară este faptul că lanseta asta se pretează foarte bine pescuitului la momitor, dar și pescuitului cu plumbi striați (plumbi cu pasta). Se poate pescui și cu plumb, se încarcă cu plumb de 110g foarte bine, ceea ce mi se pare un avantaj important.
Vulkan este o lansetă cu acțiune progresivă (medie), potrivită celor mai mulți pescari de crap. Cu totii stim ca actiunea progresiva ajuta pescarii care nu au o tehnica de aruncare impecabila, sa lanseze mai mult.
Chiar dacă este si o lansetă puternică, producătorul a pus accent și pe design, nu doar pe calitate. Este o lansetă cu design elegant și atrăgător, iar logo-ul Select Baits este pus cu gust pe blank, ceea ce mi se pare un plus adus design-ului. Nu știu voi, dar eu tind să mă uit și la aspectul lansetei atunci când aleg ceva pentru că trebuie să mă atragă atât estetic, cât și din punct de vedere tehnic.
Lanseta este echipată cu inele SiC cu ramă metalică, rezistente la uzură și utilizarea cu fir textil. Inelul de vârf are profil antirasucire (anti-tangle) pentru eliminarea posibilității ca firul să se încurce după inel în aruncare. Eu m-am lovit de această probleme la multe lansete pe care le-am avut până acum și asta este singura care nu m-a dezamăgit din acest punct de vedere.
Lanseta folosește în structura ei fibră de carbon 24T și 30T, un tip de carbon robust, care își păstrează foarte bine în timp calitățile inițiale.
Sper că informațiile de mai sus să vă fie de ajutor. Dacă aveți alte întrebări legate de lanseta Vulkan, eu vă răspund cu drag și sper că am reușit să vă economisesc din timpul petrecut căutând o lanseta bună și cu un raport calitate-preț excelent.

Avatar utilizator
ZABELEA
Mesaje: 294
Membru din: Mar Ian 11, 2005 15:42

Re: lanseta select baits Vulkan 13` 3,5lbs

Mesaj de ZABELEA »

Puteti vedea live si achizitiona toate modelele de lansete Select Baits in standul BD Baits la F&H Expo.
Reducere 20% la toate seturile de minim 4 lansete din orice model doar pe perioada targului.
MIHAI PRIPON - CARP UNITED TEAM.

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: lanseta select baits Vulkan 13` 3,5lbs

Mesaj de Albert »

Salut.
Ce inseamna "fibră de carbon 24T și 30T"?

gabryel32
Mesaje: 257
Membru din: Dum Ian 11, 2015 10:39
Puncte: 0
Localitate: Dumbraveni-Sibiu
Contact:

Re: lanseta select baits Vulkan 13` 3,5lbs

Mesaj de gabryel32 »

o comparatie intre velocity si vulkan? 3.90 3.5
Gabryel lup

Avatar utilizator
viper28
Mesaje: 893
Membru din: Vin Noi 23, 2012 0:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: lanseta select baits Vulkan 13` 3,5lbs

Mesaj de viper28 »

Salut baieti!

Azi, pentru prima data, am pus mana pe Vulkan. Sunt fost posesor de Velocity, iar azi cand am pus mana pe Vulkan am avut exact acelasi sentiment cand am pus mana prima ora pe un Velocity: blank subtire, dar rezistent in acelasi timp, manerul imbracat in shrink tube pe toata lungimea lui (imi place la nebunie acest lucru). Datorita finisarilor de calitate, la o prima parere, imi lasa senzatia de best buy in categoria sa de pret. Zilele viitoare voi avea posibilitatea sa testez lanseta si pe camp, la o mica sesiune ca casting.
Dupa aceea sesiune, voi incerca sa imi exprim cat mai pertinent parerea despre comportamentul lansetei in regim de aruncari in forta. Daca sunt asa cum cred (exact ca Velocity) va spun sincer ca vor fi un produs mult ravnit in materie de lansete.
Voi reveni cu o mica parere personala despre aceste bete.

Fir intins!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”