Lanseta telescopica

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
odoctee
Moderator
Mesaje: 3766
Membru din: Mie Noi 11, 2009 12:48
Puncte: 0
Localitate: Tulcea
Contact:

Re: Lanseta telescopica

Mesaj de odoctee »

Prologic COM
Adrian Pelmuş
CLUB TOMIS CARP
https://www.facebook.com/odoctee

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Lanseta telescopica

Mesaj de marian_popescu »

Nu stiu cati dintre cei care raderi de telescopice ati pus mâna vreodata pe alte telescopice decat pe cele de 2,10 din compozit, din bazar, de 30 de lei bucata...

Ia-ti telescopice, pescuieste cu încredere cu ele. Vezi ca sunt pe olx niste shimano alivio de 4,2 metri cu 170 de grame la 190 de lei bucata. Si mai sunt tot pe olx niste alivio de surf model mai recent (EX) tot de 4,20, la 250 de lei bucata. Nu le vei rupe nicicum in pescuit, poate doar sa calci pe ele.
Am avut destule modele telescopice, acum am de la shimano cateva (beastmaster, speedmaster si nexave) si iti garantez ca bat multe modele lansete din doua bucăți cu pretentii...
Si o sa imi cumpăr de fiecare dată când gasesc telescopice de putere din gama superioară de la shimano, indiferent care e moda pe carpodrom. Am zis de ani de zile ca inelele in configurație 50-16 sunt pur comerciale si nu au nicio utilitate...uite ca incep sa dispară

ggeo
Mesaje: 25
Membru din: Joi Aug 30, 2018 15:12
Puncte: 0
Localitate: Timișoara

Re: Lanseta telescopica

Mesaj de ggeo »

marian_popescu scrie:
Mie Oct 23, 2019 14:55
Nu stiu cati dintre cei care raderi de telescopice ati pus mâna vreodata pe alte telescopice decat pe cele de 2,10 din compozit, din bazar, de 30 de lei bucata...

Ia-ti telescopice, pescuieste cu încredere cu ele. Vezi ca sunt pe olx niste shimano alivio de 4,2 metri cu 170 de grame la 190 de lei bucata. Si mai sunt tot pe olx niste alivio de surf model mai recent (EX) tot de 4,20, la 250 de lei bucata. Nu le vei rupe nicicum in pescuit, poate doar sa calci pe ele.
Am avut destule modele telescopice, acum am de la shimano cateva (beastmaster, speedmaster si nexave) si iti garantez ca bat multe modele lansete din doua bucăți cu pretentii...
Si o sa imi cumpăr de fiecare dată când gasesc telescopice de putere din gama superioară de la shimano, indiferent care e moda pe carpodrom. Am zis de ani de zile ca inelele in configurație 50-16 sunt pur comerciale si nu au nicio utilitate...uite ca incep sa dispară
Salut Marian.
Cu tine am mai discutat cu ani în urmă despre lansete telescopice..stiu că aveai o părere bună despre niste lansete care nu se mai fabrică de ani buni,''Prestige'' cred că se numeau..am avut ocazia, acum vreo 3 ani să le încerc pe Dunăre, cu adevărat erau telescopicele perfecte,pt mine, pt Dunăre, ca si acțiune, chiar erau ce trebuie.
Eu de câțiva ani dau pe Dunăre(partide de 4-6 săptămâni/an)cu tele de la BFF si Attack (cam rigide),iar anul ăsta am reușit să rup trei...la plecare nu am putut închide câteva tronsoane de la 3 lansete(stând 5 săptămâni de la atâtea lansări..apă ,nisip,cald,frig,dilatare,contractare etc).
M-am gândit să-mi cumpăr un set de Baracuda Mustang 2, de 3,90; 3 seg;3,5lb (in jur de 180 lei/buc noi)..am văzut că mulți pescari folosesc această lansată pe Dunăre. .tu ce părere ai ? Dă-mi te rog un sfat pt că tu te pricepi mai bine.
PS: ca si stil de pescuit, folosesc plubi-momitori de 150-180 gr încărcați la greu..lansările sunt la 30-40m, rareori la 60-70m ..fire textile..mulinete mărimi mari. .
Am deschis un topic dar aici cu greu primești un sfat în care lansetele au prețul de 200 lei, dar în condițiile în care pescuiesc chiar nu are rost să investesc mai mulți bani
..la mulinete stă altfel treaba..

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Lanseta telescopica

Mesaj de marian_popescu »

Intradevar, gipo presrige au fost lansete foarte bune, iar attak foarte rigide la 3,5 lbs (eu foloseam ca spod). Inteleg ca iti trebuie lansete lungi si puternice, ai ceva distanță până la prag. Sa stai cu săptămânile pe Dunăre...nici nu îndrăznesc sa visez.
Nu cunosc baracudele, deși lumea le apreciază. Sa faci partide de anduranta pe Dunăre, chiar cred ca iti trebuie ceva cu adevarat trainic. Din toate telescopicele pe care le-am văzut recent in magazine, sincer nu am ce sa iti recomand. Dacă vrei noi, mai bine din doua bucăți.
Dacă vrei second, doar cele pe care le-am indicat pe olx. Eu folosesc tele surf pe baltă (pe Dunăre dau din barca) si nu as lua alivio pt ca sunt ceva mai grele decat cele din gamele superioare. Dar pt ce iti trebuie tie, oricand m-as baza pe ele

ggeo
Mesaje: 25
Membru din: Joi Aug 30, 2018 15:12
Puncte: 0
Localitate: Timișoara

Re: Lanseta telescopica

Mesaj de ggeo »

marian_popescu scrie:
Dum Oct 27, 2019 8:49
Intradevar, gipo presrige au fost lansete foarte bune, iar attak foarte rigide la 3,5 lbs (eu foloseam ca spod). Inteleg ca iti trebuie lansete lungi si puternice, ai ceva distanță până la prag. Sa stai cu săptămânile pe Dunăre...nici nu îndrăznesc sa visez.
Nu cunosc baracudele, deși lumea le apreciază. Sa faci partide de anduranta pe Dunăre, chiar cred ca iti trebuie ceva cu adevarat trainic. Din toate telescopicele pe care le-am văzut recent in magazine, sincer nu am ce sa iti recomand. Dacă vrei noi, mai bine din doua bucăți.
Dacă vrei second, doar cele pe care le-am indicat pe olx. Eu folosesc tele surf pe baltă (pe Dunăre dau din barca) si nu as lua alivio pt ca sunt ceva mai grele decat cele din gamele superioare. Dar pt ce iti trebuie tie, oricand m-as baza pe ele
Multumesc Marian.
Din 2 bucăți mi-e greu la transport, si anul ăsta am mai plătit o masină pt a-mi transporta toate de câte am nevoie, am stat cel mai mult două luni,îți imaginezi ce înseamnă să fierbi zilnic o găleată mare de porumb si mămăligă plus multe altele..de vreo 7 ani dau pe acelasi loc unde am un gropan la 30-40m si un prag de la 6m la 11m,undeva la 60m. .distanțele nu sunt mari doar că folosesc monitoare de 150-180 gr +încărcate bine cu nada. .făcând sute de lansări se întâmplă ca telescopicele să nu le mai pot strânge, se intepenesc unele tronsoane..totuși cred că o să -mi iau acum doua Baracuda Mustang 2 din 3 seg pt că vrea să mai fac o partidă scurtă de câteva zile (am scăpat mulți crapi mari..lansete rigide,textile) si voi vedea cum se comportă. .cum spuneai si tu, mulți pescari sunt mulțumiți de aceste lansete.

marius25
Mesaje: 97
Membru din: Mar Dec 18, 2018 14:24
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Lanseta telescopica

Mesaj de marius25 »

Gresit.....nu din cauza lansetei rigide ai scapat crapi,rigida te ajuta sa-l tragi mai repede din praguri,cele permisive forteaza mai rau gura pestelui ,nu te vor feri de pierderea pestilor.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”