Lansete pt. Dunăre

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
ggeo
Mesaje: 25
Membru din: Joi Aug 30, 2018 15:12
Puncte: 0
Localitate: Timișoara

Lansete pt. Dunăre

Mesaj de ggeo »

Vreau să achizitionez 4 lansete pt Dunăre. .folosesc plumb momitor de 150gr si îl incarc bine cu momeala..mulinete Banax Helicon, Okuma Pl marimile mari..fire textile..fac partide lungi si pot spune că trag destul de tare de ele..am folosit Attak (cam prea rigide), BFF telescopice
M-am gândit la Baracuda Mustang 2, din 3 tronsoane (transportul😐) sau ceva de la MTX (8,9?)..sa pot lansa plumbi mai grei..
Vă rog un sfat.

Andrei_Muresan
Mesaje: 21
Membru din: Dum Apr 21, 2019 1:22

Re: Lansete pt. Dunăre

Mesaj de Andrei_Muresan »

Salut si eu su t in cautare de asa ceva. Eu m-am oprit la Trabucco Danubius Carp 2,70 m si outere de aruncare de 150 g. Imi place f mult ideea ca are talon din carbon iar varful este din fibra, deci senzitiv. Semnalizeaza si trasatura unui caras de 300 g.

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Lansete pt. Dunăre

Mesaj de marian_popescu »

Danubius carp nu mi se pare ca face banul, sunt destul de grosolane pt pretul lor. Pt pescuitul greu din barcă, sa zicem ca ar merge, dar și acolo subt variante mai bine, chiar si de doua ori mai ieftine. Eu am trabucco danubius boat pt barca si am tot schimbat câteva seturi pana acum, acestea chiar par ca sunt ceea ce trebuie pt barca: mai moi pe tronsonul superior decat multe alte modele si cu inele suficient de mari xat sa nu iti puna probleme in lanseu cu fire groase.
Din cate inteleg, colegul cauta lansete lungi, telescopice, pt pescuitul de pe mal. Iar inelele mici si multe pe varf cred ca l-ar dezavantaja, eu am rupt cateva vârfuri (chiar si feeder) in lanseu de 15 metri cu fir de 0,40. Nu inteleg de ce cu fire textile, dar... e alegerea fiecaruia. Eu folosesc mono, e mai rezistent la agresiune. Iau un mono de 0,5 e oricum suficient de tare la tractiune cat sa iti rupa cam orice lanseta.
Daca tot practici un pescuit atât de "heavy", de ce nu încerci lansetele de surf, cu putere spre 200 de grame?
Mie imi plac mult niste feedere de la delphin, roger trophy parca le spun, as pescui oricand la dunăre cu ele, foarte închegate, dar nu cred ca e pe stilul tau

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Lansete pt. Dunăre

Mesaj de marian_popescu »

M-am uitat acum pe ofertă lansetele de surf de la totalfishing. Nu carboane pretențioase, dar in gama 150 - 250 de lei chiar ai de unde alege niste lansete trainice.
Si, pt maratoanele de pescuit pe care le faci, chiar se merita sa faci un drum la bucuresti. Si sa ne spui si noua ce si cum...

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2778
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Lansete pt. Dunăre

Mesaj de Alin Galbenu »

Imagine

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Lansete pt. Dunăre

Mesaj de Dan Mitranescu »


Szilveszter
Mesaje: 172
Membru din: Joi Noi 01, 2018 17:16
Puncte: 0
Localitate: Timișoara

Re: Lansete pt. Dunăre

Mesaj de Szilveszter »

Chiar arată bine,cred că 2,90 ăla e grozav pe râuri

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Lansete pt. Dunăre

Mesaj de Dan Mitranescu »

Szilveszter scrie:
Dum Noi 10, 2019 6:38
Chiar arată bine,cred că 2,90 ăla e grozav pe râuri
Toate marimile sunt bune in functie de metoda vizata.
Eu prefer lansetele mai scurte, pentru ca pescuiesc majoritar din barca.
Pretul este mic si nu reflecta calitatea. ( a fost un "stoc" ramas in fabrica de la un alt brand, luat pe un pret mic ).
Lansetele astea sunt super bune, usoare si foarte rezistente. Inele de calitate, cu cel de varf avand pastila groasa, firul putand sa lucreze chiar si perpendicular pe lanseta fara sa frece pe partea metalica.
Este o lanseta de la ciortani in sus.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”