Monofilament xzoga

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Monofilament xzoga

Mesaj de marian_popescu »

Salutare
Din câte știu, xzoga face unele dintre cele mai tari lansete pt pescuit in apa sărată (spinning, popping etc)
Tocmai de aceea sunt interesat de firele lor, am văzut că totalfishing-ul are un model pe stoc

Le-a probat cineva?

Silviu Vlad
Mesaje: 4
Membru din: Lun Feb 05, 2018 12:18

Re: Monofilament xzoga

Mesaj de Silviu Vlad »

salut,

Nu l-am probat, insa la prima vedere este un fir conceput pentru pescuitul in structuri, impletit in 4, usor mai rigid decat alte fire PE, tine foarte bine la tractiune, deci in concluzie este gandit pt. conditii mai "deosebite" :)
Imagine

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Monofilament xzoga

Mesaj de marian_popescu »

Mono împletit în 4?
Ciudat...nu m-aș risca să îl cumpăr fara să îl văd sau macar să existe recenzii din partea celor care l-au folosit. Am văzut că deja din cele mai subțiri, stocul e epuizat deja...

Posibil că anul asta sa.merg pe sufix xl strong. Am amintiri plăcute (20 kg pe Dunăre) cu un 0,40 care a rezistat ani buni pe mulinetele mele
Și văd că este dat că fiind mai rezistent decât ultraknotul...

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Monofilament xzoga

Mesaj de marian_popescu »

Și pe site-ul lor scrie că takalonul este mono. Daca e împletit în 4...nu mai e mono
Și firele împletite (cel puțin cele textile) numai pentru abraziune nu sunt recomandate...

Silviu Vlad
Mesaje: 4
Membru din: Lun Feb 05, 2018 12:18

Re: Monofilament xzoga

Mesaj de Silviu Vlad »

Mii de scuze :D am crezut ca va referiti la firele multifilament, am asociat postarea dumneavoastra in care mentionati lansetele de spinning cu firele textile.
Cel monofilament stiu ca a fost testat pe Sarulesti (deci pescuit in structuri) in conditii de concurs, iar feedbackul este unul excelent, deci cu siguranta e de luat in considerare.
Imagine

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Monofilament xzoga

Mesaj de marian_popescu »

Mulțumesc, îl trecem pe lista

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”