MTX Class

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
DavidSebastian
Mesaje: 15
Membru din: Dum Dec 24, 2017 14:51
Puncte: 0
Localitate: Botosani

MTX Class

Mesaj de DavidSebastian »

Salutare tuturor. Ce parere aveti despre MTX Class, atat in drill cat si castig.
Sau daca se poate compara cu o alta lanseta de crap.
Multumesc.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MTX Class

Mesaj de Dan Mitranescu »

DavidSebastian scrie:Salutare tuturor. Ce parere aveti despre MTX Class, atat in drill cat si castig.
Sau daca se poate compara cu o alta lanseta de crap.
Multumesc.
Salut David si bine ai venit pe acest forum.
Despre casting, concursurile aferente spun totul. Se incadreaza binisor.
In schimb, pentru drill este un dezastru.
Expresia " cu cat mai rarut, cu atat mai dragut" este valabila si aici.
Asa ca o lanseta care te ajuta sa prinzi mult, nu este atat de apreciata din punct de vedere al placerii in drill. Eu zic ca nu este ce cauti. Te satura de placerea drill-ului prea repede.
Poti sa gasesti lansete mult mai ieftine, care se impart elegant intre distanta si drill.

Avatar utilizator
MarioB
Mesaje: 111
Membru din: Joi Oct 06, 2016 10:34
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: MTX Class

Mesaj de MarioB »

Salut,

Am avut ocazia sa arunc saptamana trecuta cu un MTX Class la un concurs de casting, am aruncat 174 m, o singura arunvare si prima data cand am pus mana pe CLass! din punctul meu de vedere pt casting este excelenta! Nu stiu in drill cum se comporta, dar dupa parerea mea de pescar amator ar trebui sa fie destul de rigida.
La acelasi concurs am aruncat cu echipamentul meu, velocity + xtd 14000 am aruncat in medie 165 m.
You need 3 hobbyes:
1. One to keep you creative 📚
2. One to keep you in shape 🏋️‍♂️
3. One to make you money 💰

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MTX Class

Mesaj de Dan Mitranescu »

Mai fratilor, va rog din tot sufletul, nu mai acceptati si nu mai extindeti tampenia asta despre " cum se simte o lanseta in drill".
Cei noi nu au nicio vina si sunt constient ca le-a fost implementata notiunea usor.
Cum sa se simta ??? Depinde numai si numai de obisnuinta si nu are nici cea mai mica sustinere din punc de vedere practic.

Bine ca nu apar intrebari : "care lanseta se simte mai bine in drill , una de spinning , una de pescuit marin, una de copca sau una de feeder ? ... ca sa stiu si eu de ce stil de pescuit sa ma apuc . "

Notiunea de "placuta in drill" este plecata numai de la impotenta producatorilor de a face scule de calitate si este promovata de cei care vor sa vanda rahat la pret de prajitura.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MTX Class

Mesaj de Dan Mitranescu »

MarioB scrie:Salut,

Am avut ocazia sa arunc saptamana trecuta cu un MTX Class la un concurs de casting, am aruncat 174 m, o singura arunvare si prima data cand am pus mana pe CLass! din punctul meu de vedere pt casting este excelenta! Nu stiu in drill cum se comporta, dar dupa parerea mea de pescar amator ar trebui sa fie destul de rigida.
La acelasi concurs am aruncat cu echipamentul meu, velocity + xtd 14000 am aruncat in medie 165 m.
Castingul ofera diferente sesizabile intre lansete.
Totusi in pescuit sunt necesare greutati putin mai mari decat cele folosite in casting, unde potrivirea greutatii plumbului cu lanseta obtine aruncari cu diferente mai mici fata de realitatea din pescuit.
Adica, daca in cazul expus, diferenta este numai de 9m intre o lanseta de 3,5lbs si una de 4lbs ( folosesc indicatiile tehnice, chiar daca nici astea nu inseamna nimic ), in situatia in care se folosesc greutati de 150g , des intalnite in pescuitul uzual , atunci diferentele in aruncare se pot dubla.

Daca este nevoie de plumb care sa duca cat de cat montura, adica un 120g si bila de 24,
Daca este nevoie de momitor care sa sustina patul ( mai mare ),
Daca este nevoie de sac solubil ,
Daca este nevoie de momitor si sac solubil ,
...
atunci diferentele intre lansete moi si lansete tari sunt mult mai mari.

A facut cineva testele astea ?

Ce conteaza, important este cum se simte in drill. :)

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: MTX Class

Mesaj de Lucian SV »

aici miroase a trol! :wink:

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2778
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: MTX Class

Mesaj de Alin Galbenu »

Dan, te chinui degeaba :D
N-ai observat ca la noi in Romania, se cauta lansete placute in drill ? Cu cat o lanseta este mai ieftina, este mai moale. Si invers, cele mai scumpe sunt si cele mai rapide. Dar nu sunt placute in drill. Cui ii pasa sa fie placuta in drill de fapt? Toti iesim la pescuit cu eforturi considerabile de timp si bani si mergem sa prindem peste. Cat mai mult si cat mai mare (daca se poate).
Alea placute in drill, sunt si cele mai cumparate pentru ca sunt si ieftine. Iar pescarii pescuiesc cu ele la 60m insa au impresia ca sunt 100m.
PArtea interesanta este ca, odata cu trecerea anilor, toti pescarii cauta lansete din ce in ce mai rapide, odata ce se satura de fleoscaituri.
Imagine

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MTX Class

Mesaj de Dan Mitranescu »

Alin Galbenu scrie:Dan, te chinui degeaba :D
N-ai observat ca la noi in Romania, se cauta lansete placute in drill ? Cu cat o lanseta este mai ieftina, este mai moale. Si invers, cele mai scumpe sunt si cele mai rapide. Dar nu sunt placute in drill. Cui ii pasa sa fie placuta in drill de fapt? Toti iesim la pescuit cu eforturi considerabile de timp si bani si mergem sa prindem peste. Cat mai mult si cat mai mare (daca se poate).
Alea placute in drill, sunt si cele mai cumparate pentru ca sunt si ieftine. Iar pescarii pescuiesc cu ele la 60m insa au impresia ca sunt 100m.
PArtea interesanta este ca, odata cu trecerea anilor, toti pescarii cauta lansete din ce in ce mai rapide, odata ce se satura de fleoscaituri.
Pe langa faptul ca sunt pacaliti cu "placeri" neverificate, mai sunt si obisnuiti cu lansete moi, iar cand pun mana pe o lanseta tare trebuie sa o ia de la capat cu tehnica de aruncat. Nu mai pun schimbul de lansete, care se lasa cu pierdere de bani.

Nu am auzit de pescari care sa renumte la lansete tari in favoarea unora mai moi ( cu exceptia celor care o fac de dragul si avantajele reclamelor ... ). In schimb stiu ca absolut toate "schimbarile" au fost catre lansete mai tari . ( la fel 3,60 vs. 3,90m ).
Poate nu cunosc eu prea multe situatii in care oamenii isi schimba lansetele . :D

Oare de ce cu trecerea timpului pescarii tind catre lansete mai tari ?
Cred ca se satura de "placere". :D

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MTX Class

Mesaj de Dan Mitranescu »

Lucian SV scrie:aici miroase a trol! :wink:
Daca este asa, cred ca a gresit rau ... :D

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: MTX Class

Mesaj de gabi1 »

Dan Mitranescu scrie:
Lucian SV scrie:aici miroase a trol! :wink:
Daca este asa, cred ca a gresit rau ... :D
Nu a luat alocaţia, că mirosea oleacă şi a rachiu. :? :)
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”