mulineta shimano ultegra xtd sau ceva asemanator

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
mihasca_doru
Mesaje: 154
Membru din: Lun Iul 04, 2011 20:35

mulineta shimano ultegra xtd sau ceva asemanator

Mesaj de mihasca_doru »

buna seara , dragi colegi. as dori sa-mi achizitinoz niste mulinete in viitorul apropiat xtd-urile mi-au atras atentia in mod special.pretul la fel joaca un rol important..asi dorii niste recenzii de la persoane care le-au folosit de cand a aparut daca se poate..si daca au renuntat la ele spre ce s-au axat. ma intereseaza niste modele asemanatoare si ca aspect, caracteristici si pret.va multumesc an
Pescarul contează mai mult pe lăcomia peştelui, decât pe propria-i inteligenţă

Remus Drobota
Mesaje: 555
Membru din: Vin Feb 11, 2011 13:52
Puncte: 0
Localitate: Galati

Re: mulineta shimano ultegra xtd sau ceva asemanator

Mesaj de Remus Drobota »

Salut. XTD-urile sunt niste mulinete reusite, ca si minusuri ar fi frana care are un reglaj ciudat. Din punctul meu de vedere sunt aceleasi mulinete ca si XSC-urile difera doar forma tamburului si culoare, interiorul este identic.
Iti recomand ca dupa primele folosiri sa desfaci capacul si sa mai pui vasilina, nu stiu din ce cauza multe din modelele Shimano din ultimul timp vin cu putina vasilina. Spor.
Drobota Remus-Mihai
EnjoyFishingClub

Avatar utilizator
mihasca_doru
Mesaje: 154
Membru din: Lun Iul 04, 2011 20:35

Re: mulineta shimano ultegra xtd sau ceva asemanator

Mesaj de mihasca_doru »

nu stiu ce se intampla cu forumul acesta, activitate aproape de 0 la postari in care avem nevoie de un ajutor, de o recenzie, de o parere si activitate foarte mare la postari cu atac la persoana, cu certuri, cu contraziceri, cu polemici gratuite, pacat de acest forum
Pescarul contează mai mult pe lăcomia peştelui, decât pe propria-i inteligenţă

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: mulineta shimano ultegra xtd sau ceva asemanator

Mesaj de marian_popescu »

Fiind un model 2016, m-am gândit că s-au găsit unii interesați sau macar curioși despre acest model sa scrie câte ceva pe-aici.
Am dat căutare Ultegra xtd și am găsit 111 pagini de discutii pe forum....asta e motivul pt care nu s-au înghesuit lumea să îți răspundă: că e un subiect despre care s-au spus cam tot ceea ce se putea spune.
Ai la îndemână toate informațiile de care ai nevoie.
In banii ăștia, probabil și eu le-aș alege tot pe astea. Dar, la bugetul de care dispun acum, m-aș orienta către ceva mai ieftin, dar cu care as putea face exact același lucru cu xtd-urile. Cum ar fi adonis, 8k sau custom black (dintre modele pe care le cunosc)

Ce lansete ai?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: mulineta shimano ultegra xtd sau ceva asemanator

Mesaj de Dan Mitranescu »

Sau poti sa te orientezi catre MX14000 , mulinete ce au fost alese de destul de multi pescari ce se aflau fix in situatia asta, pescari printre care unii au scos deja tone de crap cu ele, absolut toata lumea multumita de ele pana acum, niciuna intoarsa la garantie nici macar pentru un surub desfacut, niciuna cu galetul taiat, cu frana sa mearga in hopuri,... si absolut toate sub riguroasa grija a mea de a remedia imediat orice eventuala defectiune. Am inlocuit numai una in care se auzea ceva, inainte de utilizare, ca sa stea omul impacat, ... o folosesc eu acum.

In plus, cu mulinetele MX14000 nu se risca nimic prin achizitie si nici macar in urmatorii 3 ani. Conform garantiei de conformitate mulineta se poate returna oricand in aceasta perioada daca pescarul gaseste o piesa a mulinetei inferioara calitativ oricarei mulinete de pe piata pana in suma de 1000 lei, sau daca gaseste in functionalitatea sau conceperea mulinetei greseli evidente .

Asa ca poti sa iei mulinetele acestea si ai timp 3 ani sa le compari cu orice altceva de pe piata, iar in situatia in care gasesti ceva mai bun sub orice aspect ( repet, mulinete pana in 1000 lei ), MX-urile se pot returna.

Avatar utilizator
Simu Alexandru
Mesaje: 699
Membru din: Vin Oct 03, 2014 8:59
Puncte: 0
Localitate: Bragadiru

Re: mulineta shimano ultegra xtd sau ceva asemanator

Mesaj de Simu Alexandru »

Remus Drobota scrie:Salut. XTD-urile sunt niste mulinete reusite, ca si minusuri ar fi frana care are un reglaj ciudat. Din punctul meu de vedere sunt aceleasi mulinete ca si XSC-urile difera doar forma tamburului si culoare, interiorul este identic.
Iti recomand ca dupa primele folosiri sa desfaci capacul si sa mai pui vasilina, nu stiu din ce cauza multe din modelele Shimano din ultimul timp vin cu putina vasilina. Spor.
salut ca si minusuri mai au probleme , cand tamburul este ridicat la maxim in sus picapul nu se da lovind in tambur, firul intra pe sub tambur daca nu il ti tensionat , intra apa in ele ne fiind foarte etansate pe timp de ploaie din pacate caliatea shimano vine de la ci4+ in sus restul lasa de dorit la niste preturi .....
Nu este atat de grav daca vorbesti singur...Mai nasol este daca vorbesti singur si afli noutati!!!
Imagine
CarpBait Fishing Club
Nume utilizator schimbat din SEPY31

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: mulineta shimano ultegra xtd sau ceva asemanator

Mesaj de Albert »

Salut
Am mulinetele de cand au aparut pe piata. Le-am folosit si pe rauri si pe balti si lansat si plantat. Din martie pana-n noiembrie. N-au nicio problema inclusiv frana functioneaza perfect.

Avatar utilizator
bradlly
Mesaje: 425
Membru din: Lun Aug 22, 2011 17:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

mulineta shimano ultegra xtd sau ceva asemanator

Mesaj de bradlly »

O varianta mai ieftina ar fi xsd 3500. Mulineta are acelasi corp cu xsd 14000, dar vine cu un singur tambur de 3500 pe care intra aprox 210 m fir de 0,25 ( testat de mine ). Frana este excelenta, practic in 6-8 click-uri se blocheaza tamburul.
Eu am si ultegra ci4 14000 xtb dar sincer la ultimile 2 partide am folosit xsd-urile. Mi se pare o mulineta echilibrata, ruleaza lin, fara jocuri, la un pret decent. Daca poti trece peste chestia cu un singur tambur, recomand. Joaca-te cu mai multe modele pe plaja de pret 350-500 lei duoa care ia o decizie. In plus vine iarna, o sa fie forumul plin de oferte, poate prinzi ceva ce nu iti permiti sa iei "de nou".

Seara buna

Trimis de pe al meu EVA-L09 folosind Tapatalk
APS Bucuresti
Alexandru Brad

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”