NAVOMODEL DELFIN SPEED EON CU MORISCA

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
bebe2011
Mesaje: 231
Membru din: Mar Aug 16, 2011 14:19
Puncte: 0
Localitate: Buzau

NAVOMODEL DELFIN SPEED EON CU MORISCA

Mesaj de bebe2011 »

DOAMNE-AJUTA!
Probabil ca o sa fiu trecul de multi la rubrica"tara arde si baba se piaptana",dar eu cred ca orice ar veni peste noi,prin nadejde si credinta in Dumnezeu,se poate depasi.
Asa ca o sa trec la ale mele.
Am un prieten care lucreaza in Germania,coechipierul meu de pescuit,Cristi.
Vremurile ne-au despartit,fiecare lucreaza pe unde poate,dar o data pe an,atunci cand vine in concediu, ne intalnim si facem 2-3 iesiri la pescuit.
Sau făceam,ca Dumnezeu stie cand ne vom mai vedea,ca vremurile astea l-au prins pe el acolo si pe mine in tara.
Acum cateva saptamani m-a sunat sa luam un navomodel,ce vreau eu,si il plateste el.Am ramas cumva mirat,in vremurile astea nu prea mai investeste nimeni in asa ceva,dar recunosc ca m-am bucurat.Buget,3500 lei.
Vre'o saptamana m-am uitat pe toate siteuri-le de specialitate,recenzii,tot ce m-a dus mintea si m-am decis la un Delfin Xbarj Speed,mi-a placut cum arata,un pic nonconformist,i-am trimis detalii si poze lui Cristi si am zis ca ala e,il cumparam.
Am cautat pe internet si am gasit nr de tel al producatorului d-l Ion Mironov,hotarat sa-i cer parerea si sa dau comanda.
Dansul mi-a spus ca e un navomodel f bun dar m-a intrebat daca pescuiesc de regula pe balti linistite sau pe balti unde preponderent sunt valuri.I-am spus ca mai ales pe valuri,ex Mihailesti Buzau.
Atunci mi -a spus ca desi XBarjul nu se rastoarna garantat,o sa-mi creeze o nota de disconfort la plantat.pentru ca fiind drept in partea din fata,ca o barja,nu taie valurile si al treilea val efectiv trece peste el,asta fara sa-l afecteze,binenteles.Atunci l-am intrebat ce-mi recomanda la aceeasi suma si mi-a spus ca o alegere perfecta ar fi Eon Speed cu morisca,garantandu-mi ca nu o sa reusesc sa-l rastorn pe valuri nici daca vreau.Sincer sa fiu,am fost putin scceptic banuind o nuanta de reclama.
In fine,l-am sunat iar pe Cristi,mi-a zis sa iau ce vreau,asa ca am facut comanda si in doua zile a ajuns la mine la Buzau.
Intre timp,facusem impreuna cu un prieten o rezervare la balta Nemti ca ne era dor de un pescuit si cu ocazia asta sa testez si navomodelul.
Va dati seama ca pana am ajuns pe balta k-am probat la rece,in casa,in toate felurile.
Am cautat de unde se actioneaza comanda moristii si am apsat pe butoanele telecomenzii pana am pierdut frecventa.Desi era tarziu,n-am avut rabdare pana dimineata si l-am sunat pe d-l Mironov.
A avut amabilitatea si a stat cu mine pe video pana i-am dat de cap,ca zapacisem rau statia.
In fine,am ajuns pe balta si am facut primele plantari,la vre'o suta douazeci de metrii cat era latimea baltii in dreptul standului nostru.
Nu va spun cat de incantat am fost de cum functiona,era de vis.
Pe balta,fara exagerare,ce vedeam eu,minim 50 de vaporase,de fapt n-am vazut pe cineva dand din mana.Explicatia era ca administratia nu percepea taxa de plantat pana pe 31 martie.
Cred ca am facut 40 de plantari la cele doua baterii de lansete si bateria nu a dat un semn de oboseala,cand am incheiat parrida becul ampermetului era de-abia pe albastru.
Ca rezultate,slabut:eu o prezentare care mi-a adus in sac un crap de vre'o 4 kile si la prietenul meu trei prezentari cu o singura finalizare,un crap de 2,5 kg.
Dar nu despre asta vroiam sa va povestesc,oricum n-aveam mari asteptari,fiind devreme si inca rece.
Vroiam sa ajung la faptul ca pe la ora 15 a inceput un vant zdravan pe balta care a starnit niste valuri ce i-a opri pe toti sa mai planteze.Am zis ca asta-i momentul,bag vaporasul,ori la bal,ori la spital,macar sa-l rastorn acu' cat e in garantie si daca o fac il scot cu barca administratiei,il duc inapoi la producator si cu asta basta.Va spun ca am incercat tot,viteza,viraje stranse in regim de viteza,intoarceri bruste,nimic!Sarea de pe un val pe altul,se inclina dar asa cum va spuneam.....nimic,n-am reusit sa-l rastorn.Am ramas cu gura cascata,nu-mi venea sa cred.
Sa va spun sincer,am facut-o si cu un pic de rautate,prea se umfla in pene producatorul.
Ca si concluzie,jos palaria d-l Mironov,personal o sa va recomand cu incredere oricui.
Pentru ce-i sceptici va aduc la cunostinta ca nu-l cunosc pe om si nu-i fac reclama.Habar n-am cine-i si cum arata.Si nici nu ma intereseaza.Dar cu siguranta e cineva care-si face treaba cu profesionalism si e corect sa afle si alti confrati despre asta.
Va doresc tuturor sanatate si mantuire,sa fim buni si ingaduitori unii cu altii si,cu ajutorul Lui Dumnezeu impreuna vom iesi si din pandemia asta si ne vom incurca firele
lansetelor in driluri pe balta.😀
DOAMNE-AJUTA!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”