OKUMA AXEON V2 AXII-HAKUYO TD6000

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Mugady
Mesaje: 43
Membru din: Mie Noi 01, 2017 11:22
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

OKUMA AXEON V2 AXII-HAKUYO TD6000

Mesaj de Mugady »

Buna ziua,

Sunt pescar incepator si doresc sa achizitionez o mulineta. Poate cineva sa ma sfatuiasca cineva ce sa aleg intre cele doua din titlu?
Sau alta varianta cu buget asemanator.

Va multumesc!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: OKUMA AXEON V2 AXII-HAKUYO TD6000

Mesaj de Dan Mitranescu »

Mugady scrie:Buna ziua,

Sunt pescar incepator si doresc sa achizitionez o mulineta. Poate cineva sa ma sfatuiasca cineva ce sa aleg intre cele doua din titlu?
Sau alta varianta cu buget asemanator.

Va multumesc!
In acest buget va recomand sa asteptati mulinetele MD 14000 ( varianta mai ieftina a mulinetelor MX 14000 ).
TD 6000 este o mulineta foarte robusta. O recomand in situatia in care se pescuieste SI pe rauri, pe Dunare, sau cu fire groase in agataturi. ( pescuiesc cu TD 6000 de peste 5 ani in competitii, deci mulinetele duc ).
Respect Okuma pentru raportul utilitate / pret pe care il abordeaza de la infiintare . Nu pot sa spun prea multe despre modelul V2, in comparatie cu cele de mai sus.
Poate ne ajuta altcineva ...

Avatar utilizator
niku_doc
Mesaje: 400
Membru din: Dum Aug 30, 2015 18:44
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: OKUMA AXEON V2 AXII-HAKUYO TD6000

Mesaj de niku_doc »

Sunt asemenatoare mulinetele, aceeasi intrebare mi-am pus-o si eu, acum 2 ani... am mers pe Hakuyo TD din cauza tamburului de rezerva metalic...
Am TD-urile de 2 ani si sunt foarte multumit, am ambii tamburi de 6000 si incap fire suficiente pe ei (0.35 >400m, 0.25 >600m).
Anul asta le schimb, astept MX-urile :D

Avatar utilizator
Crap.mures
Mesaje: 293
Membru din: Lun Noi 14, 2016 13:15
Puncte: 0
Localitate: Tirgu Mures

OKUMA AXEON V2 AXII-HAKUYO TD6000

Mesaj de Crap.mures »

Referitor la Okuma pot sa-ti spun ca sunt niste mulinete foarte robuste, am folosit aproximativ 3 ani modelul 60.

Singurule minusuri ar fi frana care nu este foarte precisa, in schimb se poate rezolva prin montarea convertorului cu rol de baitrunner, iar al doilea ar fi tamburul de rezerva care este din plastic... In rest nu am ce sa le reprosez, foarte fiabile.

Tritoiu Dragos
Mesaje: 327
Membru din: Lun Apr 14, 2014 23:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: OKUMA AXEON V2 AXII-HAKUYO TD6000

Mesaj de Tritoiu Dragos »

E greu ..ambele au si parti bune si rele....deci nici una nu e buna :).. okuma asta in nici un caz nu e robusta(am avut si am crezut in ea...tunata rastu(r)nata...sunt ok unele piese dar nu e ok invelisul)..nu e vorba ca se strica dar nu te ajuta cand este nevoie...Daca gandesti practic Td este mai bun. Daca vrea cineva ii explic mai explicit.

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: OKUMA AXEON V2 AXII-HAKUYO TD6000

Mesaj de petre iulian »

Mugady scrie:Buna ziua,

Sunt pescar incepator si doresc sa achizitionez o mulineta. Poate cineva sa ma sfatuiasca cineva ce sa aleg intre cele doua din titlu?
Sau alta varianta cu buget asemanator.

Va multumesc!
----------

Chiar daca zici ca esti incepator ...pana la urma tot ajungi la un nivel in care vrei cava mai bun(stiu asta ca ai cerere de aderare la noi in club ) :wink: ...
Decat sa cumperi acum ceva si la anul sa schimbi echipamentul , mai bine investesti acum direct ...
Eu cred ca mulinetele noi aduse de Dan Mitranescu MX 14000 la un pret de 450 lei bucata este calitate/ pret ce-a mai buna varianta . ...Cumperi 1-2 bucati pe urma inca 1-2 si-ti faci `bateria de 4 :wink:
ps. pt aderare o sa fi contactat dupa 15 Ianuarie :wink: O zi buna .
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
Mugady
Mesaje: 43
Membru din: Mie Noi 01, 2017 11:22
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: OKUMA AXEON V2 AXII-HAKUYO TD6000

Mesaj de Mugady »

petre iulian scrie:
Mugady scrie:Buna ziua,

Sunt pescar incepator si doresc sa achizitionez o mulineta. Poate cineva sa ma sfatuiasca cineva ce sa aleg intre cele doua din titlu?
Sau alta varianta cu buget asemanator.

Va multumesc!
----------

Chiar daca zici ca esti incepator ...pana la urma tot ajungi la un nivel in care vrei cava mai bun(stiu asta ca ai cerere de aderare la noi in club ) :wink: ...
Decat sa cumperi acum ceva si la anul sa schimbi echipamentul , mai bine investesti acum direct ...
Eu cred ca mulinetele noi aduse de Dan Mitranescu MX 14000 la un pret de 450 lei bucata este calitate/ pret ce-a mai buna varianta . ...Cumperi 1-2 bucati pe urma inca 1-2 si-ti faci `bateria de 4 :wink:
ps. pt aderare o sa fi contactat dupa 15 Ianuarie :wink: O zi buna .
Mulțumesc pt informații, spre MX 14000 mă îndreptam mai mult
O parere poți sa-mi spui despre Daiwa Crosscast 5000?

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: OKUMA AXEON V2 AXII-HAKUYO TD6000

Mesaj de eugen dragnea »

Am avut pana acum 2 ani TD-uri luate SH de la un coleg de club care le-a forjat prin cateva concursuri,la mine au vazut timp de vreo 3 ani o gramada de partide (inclusiv Dunare),inainte sa le donez prietenului meu le-am dus la Coco pentru revizie,intre timp mi-am luat un set nou de Okuma axeon V2 AX2 ,dar la fiecare partida pe care o fac alaturi de prietenul meu caruia i-am donat TD-urile imi dau seama ca TD-urile sunt net superioare fata de Axeon...
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”