Okuma

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

alex0613
Mesaje: 66
Membru din: Mar Iun 23, 2015 7:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Okuma

Mesaj de alex0613 »

Diferente intre okuma custom black si okuma distance new.. pareri as vrea sa achizitionez 3 .. ca si bete am achizitionat 3 mtx 14 3,90...vroiam sa iau PL dar acum vreau dintre cele 2 modele noi

alex0613
Mesaje: 66
Membru din: Mar Iun 23, 2015 7:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Okuma

Mesaj de alex0613 »

Chiar nimeni

Avatar utilizator
Mihai_1981gr
Mesaje: 250
Membru din: Mie Ian 08, 2014 8:10
Puncte: 0
Localitate: Giurgiu

Re: Okuma

Mesaj de Mihai_1981gr »

Eu mi am luat doua buc okuma distance new, acelea la 200 de lei, mai am 2 axeon v2-60, iar ca diferente intre ele sunt de ce sa mint, dar merita pretul dupa mine, le am testat intr un concurs si nu am simtit diferente semnificative la aruncare sau recuperare...
in gol cand mulinezi o sa simti ca astea noi merg mai greut putin...in rest...

Tritoiu Dragos
Mesaje: 327
Membru din: Lun Apr 14, 2014 23:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Okuma

Mesaj de Tritoiu Dragos »

Mihai_1981gr scrie:Eu mi am luat doua buc okuma distance new, acelea la 200 de lei, mai am 2 axeon v2-60, iar ca diferente intre ele sunt de ce sa mint, dar merita pretul dupa mine, le am testat intr un concurs si nu am simtit diferente semnificative la aruncare sau recuperare...
in gol cand mulinezi o sa simti ca astea noi merg mai greut putin...in rest...

Ce diferente sunt intre ele. Eu am vazut ca in interior, dupa schema, sunt identice cu exceptia faptului ca astea noi au un rulment mai putin..la galet.In rest doar chestii de culoare. Daca schimbi manerele intre ele tot asa se simt astea noi? Eu am schimbat manerele la niste okume si parca e mai bine, de asta intreb.

doruSV
Mesaje: 82
Membru din: Lun Feb 17, 2014 19:02
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Okuma

Mesaj de doruSV »

Sau poti incerca okuma x-spot, care vine insa fara tambur de rezerva.

Avatar utilizator
Mihai_1981gr
Mesaje: 250
Membru din: Mie Ian 08, 2014 8:10
Puncte: 0
Localitate: Giurgiu

Re: Okuma

Mesaj de Mihai_1981gr »

Tritoiu Dragos scrie:
Mihai_1981gr scrie:Eu mi am luat doua buc okuma distance new, acelea la 200 de lei, mai am 2 axeon v2-60, iar ca diferente intre ele sunt de ce sa mint, dar merita pretul dupa mine, le am testat intr un concurs si nu am simtit diferente semnificative la aruncare sau recuperare...
in gol cand mulinezi o sa simti ca astea noi merg mai greut putin...in rest...

Ce diferente sunt intre ele. Eu am vazut ca in interior, dupa schema, sunt identice cu exceptia faptului ca astea noi au un rulment mai putin..la galet.In rest doar chestii de culoare. Daca schimbi manerele intre ele tot asa se simt astea noi? Eu am schimbat manerele la niste okume si parca e mai bine, de asta intreb.

Sincer nu m am uitat la schema, dar parca astea nu au wormshaft..in rest...

Tritoiu Dragos
Mesaje: 327
Membru din: Lun Apr 14, 2014 23:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Okuma

Mesaj de Tritoiu Dragos »

Au wormshaft ..powerliner e cel fara wormshaft
....in rest sunt identice...de nspe ani e aceiasi mulineta da cu alte haine.
.

alex0613
Mesaje: 66
Membru din: Mar Iun 23, 2015 7:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Okuma

Mesaj de alex0613 »

De shimano aerlex 10000xtb ce parere aveti?in comparatie cu modelele noi okuma

Cristi2187
Mesaje: 15
Membru din: Joi Iul 13, 2017 13:21
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Okuma

Mesaj de Cristi2187 »

Salut ,si eu sunt interesat de aceasta comparatie ,personal nu imi place acel maner de lemn de la custom black , exista diferente intre ele ? Pe site ul oficial Okuma schema este aceeasi pentru ambele mulinete ...

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Okuma

Mesaj de DumiD »

alex0613 scrie:De shimano aerlex 10000xtb ce parere aveti?in comparatie cu modelele noi okuma
Shimano este net superior Okuma cu doua conditii : sa nu aiba rahatul ala de plastic la galet si sa aiba frana rapida, nu baitrunner II. Altfel, prefer un axeon cu frana modificata :lol: , raman si ceva banuti in plus...

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”