Părere mulinete

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Betoane
Mesaje: 7
Membru din: Mar Iun 02, 2020 18:42

Părere mulinete

Mesaj de Betoane »

Okuma 8k sau hakuyo Mt 10000/14000?

carp_fisher
Mesaje: 246
Membru din: Sâm Mai 23, 2015 23:12
Puncte: 0
Localitate: Mitoc - Botosani

Re: Părere mulinete

Mesaj de carp_fisher »

Aerlex.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Părere mulinete

Mesaj de Dan Mitranescu »

Betoane scrie:
Mar Iun 02, 2020 18:47
Okuma 8k sau hakuyo Mt 10000/14000?
MT 14000 PLUS ! Rulmentul in plus de pe pinionul mic ingroapa toate mulinetele care nu il au.
( Asta a fost "escrocheria legala" prin care "marile branduri" , mai exact doua dintre ele, au tinut piata mulinetelor la un nivel scazut de fiabilitate. S-a terminat! Circ fac cu ei daca o incearca ! )

Si fara rulmentul acela, absolut toate caracteristicile depaseau utilitate/ performante modele chiar si de doua ori mai scumpe. Vorbim de o mulineta conceputa de unul care stie ce vrea de la o mulineta in pescuitul de la noi, nu de mulinete facute pentru toata planeta. Vorbim de o mulineta trecuta printr-o singura mana de comerciant, nu prin 3-4 maini.

Acum, la 280 lei si cu acel rulment in plus s-a incheiat citatul la capitolul fiabilitate cu tot ce exista pe piata pana in 500 lei, sa nu spun mai mult. Numai cine nu are un minimum de curiozitate sa verifice produsele se mai poate pacali in alegere.

carpdiem
Mesaje: 209
Membru din: Mar Noi 03, 2015 21:29
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Părere mulinete

Mesaj de carpdiem »

Am MX 14000 CUSTOM NEW - foarte buna.
CarpDiem - Cezar Paunescu

Betoane
Mesaje: 7
Membru din: Mar Iun 02, 2020 18:42

Re: Părere mulinete

Mesaj de Betoane »

Pentru Dunăre, am pe cineva care a pus mana pe un Mt 10000 plus new 2020 și a spus ca ii se pare ca la un drill cu un crap de Dunăre de 10 kg aceasta mulineta nu are forță necesara, alte păreri?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Părere mulinete

Mesaj de Dan Mitranescu »

Betoane scrie:
Mie Iun 03, 2020 16:14
Pentru Dunăre, am pe cineva care a pus mana pe un Mt 10000 plus new 2020 și a spus ca ii se pare ca la un drill cu un crap de Dunăre de 10 kg aceasta mulineta nu are forță necesara, alte păreri?
Dar nici nu se pune problema ca mulinetele astea sa se preteze in genul de pescuit in care se trage cu mulineta de peste.
Si mai ales cand se asociaza valoarea unei mulinete cu kg unui peste.

Se scot somni de zeci de kg cu mulinete de spinning banale si nu se scoate un crap de noispe kile cu o mulineta cu pinioane tratate si cu rulmenti pe ambele axuri. Ce sa zic ... Pareri.

P.S. pentru cine vrea sa invarte de manivela mulinetei cu lanseta indoita la 90 grade, chiar nu vreau sa recomand vreo mulinata. :D

Betoane
Mesaje: 7
Membru din: Mar Iun 02, 2020 18:42

Lansetele mx7 black

Mesaj de Betoane »

Și lansetele astea,mtx, mx, am văzut ca acum ceva ani aveau probleme la mandrina, mandrina avea joc,se desprinde, se învârtea mulineta pe mandrina, problema s-a rezolvat? Ar rezista o astfel de lanseta la o aruncare pe Dunăre cu un plumb de 200g? În cazul în care se pescuiește în curent cu un astfel de plumb, ar rezista la o distanta de aruncare la 20-30m? Dacă mx7 black cea la 180 lei din 2 tronsoane nu ar rezista, care ar fi cea recomandata?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Lansetele mx7 black

Mesaj de Dan Mitranescu »

Betoane scrie:
Mie Iun 03, 2020 17:28
Și lansetele astea,mtx, mx, am văzut ca acum ceva ani aveau probleme la mandrina, mandrina avea joc,se desprinde, se învârtea mulineta pe mandrina, problema s-a rezolvat? Ar rezista o astfel de lanseta la o aruncare pe Dunăre cu un plumb de 200g? În cazul în care se pescuiește în curent cu un astfel de plumb, ar rezista la o distanta de aruncare la 20-30m? Dacă mx7 black cea la 180 lei din 2 tronsoane nu ar rezista, care ar fi cea recomandata?
Lanseta asta mtx tine putin mai bine acum. Cred ca rezista si la crapi de 10kg, poate chiar 12kg.

MTX 10 este buna pentru Dunare.

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Părere mulinete

Mesaj de Florin Pata »

Vreau si eu niste mulinete cu pinioane ''tratate'' ! Astea scot singure pestele ? Ma refer la peste mare , ca eu am prins numai mic pana acum :lol: !!! Daca am pinioane ''tratate'' pot scoate si pesti mari :lol: ??? Ce fac daca crapul are 12,5 kg ?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Părere mulinete

Mesaj de Dan Mitranescu »

Florin Pata scrie:
Mie Iun 03, 2020 22:35
Vreau si eu niste mulinete cu pinioane ''tratate'' ! Astea scot singure pestele ? Ma refer la peste mare , ca eu am prins numai mic pana acum :lol: !!! Daca am pinioane ''tratate'' pot scoate si pesti mari :lol: ??? Ce fac daca crapul are 12,5 kg ?
Da Florine, metalele primesc tratamente termice, chimice sau mecanice, in vederea obtinerii unor propietati aparte: duritate, rezistenta la coroziune, ...
Una este un pinion din zamac "mort" ( este tot un termen folosit in inginerie ca si tratarea metalelor, sper sa nu mai razi inainte de o minima documentare, ca nu-ti sta bine :) ) si alta este un pinion din zamac cu un grad controlat de aliere, obtinut la prima turnare :wink: , presat la rece, rectificat si eventual anodizat. :wink:

De aia cu crapul de 12kg trebuia sa te prinzi, ca iar nu-ti sta bine. :D

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”