Păreri m-line de la Dan Mitranescu

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Mihai 21
Mesaje: 2
Membru din: Joi Ian 23, 2020 15:32

Păreri m-line de la Dan Mitranescu

Mesaj de Mihai 21 »

Cine îmi poate spune câteva păreri despre m-line?

syyd
Mesaje: 303
Membru din: Mie Dec 29, 2010 23:10
Puncte: 0
Localitate: Bacau

Re: Păreri m-line de la Dan Mitranescu

Mesaj de syyd »

Am folosit anul trecut de 0.25. Nu am avut niciun fel de probleme cu el. Recomand!

Trimis de pe al meu Redmi Note 5 folosind Tapatalk


Avatar utilizator
florinalin
pescar de competitie
Mesaje: 1024
Membru din: Dum Dec 09, 2012 13:21
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Păreri m-line de la Dan Mitranescu

Mesaj de florinalin »

Bun si ieftin. Un fir ok. Eu am folosit 025 pentru lansat si 040 pentru plantat.
A bad days fishing is better than a good day at work...

ilar
Mesaje: 220
Membru din: Vin Feb 08, 2019 21:12
Puncte: 0
Localitate: Oradea

Re: Păreri m-line de la Dan Mitranescu

Mesaj de ilar »

Folosit si folosesc in continuare 0,25 si 0,30 m-line, verde fluo, sunt multumit. Diametrul la 0,25 masurat pe balta este0,26, catusi de cat ok fata de alti producatori.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Păreri m-line de la Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

ilar scrie:
Lun Feb 10, 2020 16:12
Folosit si folosesc in continuare 0,25 si 0,30 m-line, verde fluo, sunt multumit. Diametrul la 0,25 masurat pe balta este0,26, catusi de cat ok fata de alti producatori.
Firul cand vine din fabrica are fix 0,25. Cu cat sta mai mult, poate sa se stranga ( o revenire elastica ).
Din ce am verificat eu , nu a trecut de 0,255 . Am masurat 0,252-0,254 la epuizarea stocului trecut.

Tot din motivul asta al revenirii firului, pot sa apara si metri mai putin pe tambur. Pentru a anula acest lucru, pe toti tamburii M-LINE am pus cateva zeci de metri in plus. Indiferent de revenire, firul respecta lungimea.

P.S. saptamana asta apare si cel ROSU FLUO.

syyd
Mesaje: 303
Membru din: Mie Dec 29, 2010 23:10
Puncte: 0
Localitate: Bacau

Re: Păreri m-line de la Dan Mitranescu

Mesaj de syyd »

Care dintre cele două este mai vizibil noaptea?

Trimis de pe al meu Redmi Note 5 folosind Tapatalk


ilar
Mesaje: 220
Membru din: Vin Feb 08, 2019 21:12
Puncte: 0
Localitate: Oradea

Re: Păreri m-line de la Dan Mitranescu

Mesaj de ilar »

Dan Mitranescu scrie:
Lun Feb 10, 2020 20:04
ilar scrie:
Lun Feb 10, 2020 16:12
Folosit si folosesc in continuare 0,25 si 0,30 m-line, verde fluo, sunt multumit. Diametrul la 0,25 masurat pe balta este0,26, catusi de cat ok fata de alti producatori.
Firul cand vine din fabrica are fix 0,25. Cu cat sta mai mult, poate sa se stranga ( o revenire elastica ).
Din ce am verificat eu , nu a trecut de 0,255 . Am masurat 0,252-0,254 la epuizarea stocului trecut.

Tot din motivul asta al revenirii firului, pot sa apara si metri mai putin pe tambur. Pentru a anula acest lucru, pe toti tamburii M-LINE am pus cateva zeci de metri in plus. Indiferent de revenire, firul respecta lungimea.

P.S. saptamana asta apare si cel ROSU FLUO.
Fara suparare, am specificat ca a fost masurat pe balta de catre administratorul beltii, deci ... am sa ii spun ca micrometrul lui nu este bun😁

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Păreri m-line de la Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

ilar scrie:
Lun Feb 10, 2020 22:34
Fara suparare, am specificat ca a fost masurat pe balta de catre administratorul beltii, deci ... am sa ii spun ca micrometrul lui nu este bun😁
Nu e nicio suparare, ba din contra, deoarece sunt interesat sa ofer informatii cat mai exacte.
Poate sa fie bun micrometrul, dar sunt si alti factori care pot influenta masuratoarea. Eu fac multe verificari si de la mine nu a pleaca peste 0,255. Acum, tot ce am masurat pe lotul nou, nu a trecut nimic de 0,252.
Oricum , nu e mare problema ca un 0,25 se duce chiar si in 0,26, deoarece eu nu stiu multe fire pe piata care la 0,25 sa aiba sub 0,26, ba din contra, multe sunt peste 0,27. Unele chiar foarte scumpe, asa ca se poarta si ... se accepta ( pacat ca se accepta ..., dar asta e )
Eu sunt multumit ca la rezistenta, abraziune, deteriorare in timp, culoare, ... si mai ales pret, am reusit un produs bun.
Ultima oară modificat Mar Feb 11, 2020 3:00 de către Dan Mitranescu, modificat 1 dată în total.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Păreri m-line de la Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

syyd scrie:
Lun Feb 10, 2020 21:19
Care dintre cele două este mai vizibil noaptea?

Trimis de pe al meu Redmi Note 5 folosind Tapatalk
Habar nu am. Nu am dat niciodata cu fir rosu fluo. Poate sa ne spuna asta cine l-a folosit pe cel de la Trabucco, pentru ca este aceeasi culoare si unul galben ca M-LINE.

Ziua e cel rosu mult mai vizibil. Stiu de la antena plutelor. :D

ilar
Mesaje: 220
Membru din: Vin Feb 08, 2019 21:12
Puncte: 0
Localitate: Oradea

Re: Păreri m-line de la Dan Mitranescu

Mesaj de ilar »

Trabucco se vede noaptea, dar au si alti fire rosii care bu se vad noaptea DELOC, cand pui lanterna pe ele si cu lumina albastra de la lanterna de la Dan se fac negre(cred de la asso), avea un amic, acum le-a inlocuit cu ceva fire mov care sunt in aceeasi situatie

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”