Păreri mulineta Daiwa Emblem qd

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Bitza george
Mesaje: 131
Membru din: Joi Dec 08, 2016 1:21
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Păreri mulineta Daiwa Emblem qd

Mesaj de Bitza george »

Daiwa emblem scw35 5000c qd sunt fabricate in vietnam si de acolo se fabrica cele mai bune nu thailanda

daci_84
Mesaje: 52
Membru din: Mar Oct 20, 2015 21:13
Puncte: 0
Localitate: Sibiu

Re: Păreri mulineta Daiwa Emblem qd

Mesaj de daci_84 »

Mă interesează un set de 3, oscilez între Emblem 45 scw qd(sau OT - cu tambur auriu și pliere rapida manivelă) sau(cu suplimentare de buget) Shimano Poweraero 14000 XTB. Nu am buget nelimitat, dar nici nu (mai) vreau să cumpăr ceva care peste o perioada scurta de timp sa mă facă să vreau sa le schimb. Ce părere aveți, sunt fiabile, merită, sau ar trebui să mă forțez sa iau direct Shimano?

ilar
Mesaje: 220
Membru din: Vin Feb 08, 2019 21:12
Puncte: 0
Localitate: Oradea

Re: Păreri mulineta Daiwa Emblem qd

Mesaj de ilar »

Daca vrei daiwa emlem 45 scw qd, atunci da, pt bani acestea merita, dar vezi ca modelul cu tambur auriu vine fara tambur de rezerva, un tambur fiind 30 euro

daci_84
Mesaje: 52
Membru din: Mar Oct 20, 2015 21:13
Puncte: 0
Localitate: Sibiu

Re: Păreri mulineta Daiwa Emblem qd

Mesaj de daci_84 »

Pai văd că au tambur de rezerva, la magazinul online de "afară". Poate la noi le-au "pierdut" distribuitorii...😁. Ok, atunci sa înțeleg că nu sunt probleme de funcționalitate in timp(jocuri, sunete ciudate, frana sacadată, etc)? Cu "aspectul" exterior cum se prezintă, rezistă sau se "șifonează"? Am văzut câteva comentarii care le făceau să pară "jigărite" după ceva activitate...

ilar
Mesaje: 220
Membru din: Vin Feb 08, 2019 21:12
Puncte: 0
Localitate: Oradea

Re: Păreri mulineta Daiwa Emblem qd

Mesaj de ilar »

Acu au aparut de ceva vreme daca vb de varinta 45 scw qd, unul din colegi cu care pescuiesc si-a achizitionat trei buc, insa are doar 2 iesiri cu ele, ata s-a putut anul acesta. Eu i le-am cuparat si varianta gold spool era mai ieftina dar fara tambur de rezerva( era sa o musc si eu), cand cautam pe afara sa i le cumpar.

daci_84
Mesaje: 52
Membru din: Mar Oct 20, 2015 21:13
Puncte: 0
Localitate: Sibiu

Re: Păreri mulineta Daiwa Emblem qd

Mesaj de daci_84 »

Tind sa cred că are totuși și tamburul adânc de rezervă...in fine. Totuși, modelul este apărut de ceva timp pe piata, varianta pe negru. Angrenajele și aspectul exterior au avut de suferit sau sunt ok, per total?
Imagine

ilar
Mesaje: 220
Membru din: Vin Feb 08, 2019 21:12
Puncte: 0
Localitate: Oradea

Re: Păreri mulineta Daiwa Emblem qd

Mesaj de ilar »

Eu ce am vazut era o varianta cu gold spool mai ieftina cu vreo 20 €, . Oricum ruleaza foarte fin sunt ok, dar ar fi devreme sa vb despre rezistrnta. Cum spuneam colegul le are de prin decembrie 2019, si are la activ doar 2 partide.

Tctc
Mesaje: 2
Membru din: Dum Oct 06, 2019 15:09

Re: Păreri mulineta Daiwa Emblem qd

Mesaj de Tctc »

Va salut! Cu toate ca cea black și cea OT sunt cam aceleași mulinete, am văzut ca cea OT are mai putini rulmenti dar totuși puțin mai scumpa fata de cea black... Oare sa fie din cauza designului?

soryn
Mesaje: 107
Membru din: Mar Ian 21, 2020 15:51
Puncte: 0
Localitate: cluj

Re: Păreri mulineta Daiwa Emblem qd

Mesaj de soryn »

Va salut , personal folosesc din septembrie 2019 aceste mulinete :
https://www.nordfishing77.at/daiwa-embl ... ation-9240
Pescuiesc numai lansat personal sunt multumit de ele , frana superrapida , infasoara firul OK . Ele au venit cu tambur de rezerva metal . Le folosesc inclusiv la lansari cu BAG-uri de peste 150 g . Fir utilizar 0.23-0,30 mm . La pretul acesta sunt de cumparat .

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”