Plus -minus folosind inele Fuji K

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Plus -minus folosind inele Fuji K

Mesaj de Dan Mitranescu »

Zarguzon Adi scrie: aceea este doar o poza; daca comanzi de la ei nu iti trimit inel de varf ca cel de pe mtx ci iti trimit un inel stantat ca cel pe care l-am pozat eu ieri; daca vrei iti trimit si factura sa vezi ca e vorba de acel inel; (acte nu vorbe);
In plus inelele de pe acel site sunt cu trei picioare nu ca cele de pe mtx cu 4 picioare;
P.S. o reprezentanta nu isi permite sa umble cu inele nestantate;
Am inteles . Pun o poza aiurea si vand "originalul". :D

Bun ... Si cu alea de 40 si 50 cum ramane , ca parca Kigan nu face asa ceva ? Stiu : il pune in poza si pe site pe ala de 50 si iti trimite de 30 cu factura , acte si ... stanta . :)

Avatar utilizator
Zarguzon Adi
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1184
Membru din: Mar Ian 17, 2006 20:17

Re: Plus -minus folosind inele Fuji K

Mesaj de Zarguzon Adi »

Oferta lor este doar pentru inele cu trei picioare nu au inele cu doua picioare; lansetele MTX au inelele de 40 si 50 de plecare cu patru picioare le-am pus si in poza ce este atat de greu de priceput. Kikan face inele cu doua picioare doar de la 30 in jos.cumpar de pe site -ul respectiv cam de patru ani toate inelele vin STANTATE si cu asta am terminat.
dupa cum spune un prieten de-al meu "daca vrei sa intelegi bine daca nu.."

Avatar utilizator
Zarguzon Adi
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1184
Membru din: Mar Ian 17, 2006 20:17

Re: Plus -minus folosind inele Fuji K

Mesaj de Zarguzon Adi »

mariusangler scrie:Exista un brand chinez de inele ,se numeste SEA GUIDE.De ani de zile echipeaza lansete asamblate in China pentru aproape toti prodicatorii de lansete printre care Fox si Venture.Toate au un ,,S'' stantat pe ele.Au copiat tot ce au facut Fuji si Kigan pana acum la microdetaliu,sa nu va mire daca pastilele lor se potrivesc pe toate inelele lansetelor fabricate in China.Ca si calitate nu am vazut diferente intre ele fata de Kiganuri,rezista la fel in timp si se sparg la fel de usor daca sunt lovite sau strivite.Fuji sunt cele mai rezistente la socuri,dar au si suportul pastilei ceva mai gros.Stiu ei de ce.
ce prosti eu nu cred ca sunt STANTATE :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
dumi_id
Mesaje: 310
Membru din: Mar Mar 16, 2010 16:17
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Plus -minus folosind inele Fuji K

Mesaj de dumi_id »

Am vazut ca deja s-au scris 8 pagini....aproape degeaba din nefericire.
Nu este o idee buna (economica) sa schimbi inelele de la o lanseta cumparata de-a gata, mai ales daca este din gama economica.
Daca va intereseaza domeniul asta, al lansetelor custom, aveti un alt forum (rapitori.ro) in care este un topic foarte bine dezvoltat "Lansete custom".
Bineinteles ca sunt avantaje ale acestor lansete doar ca trebuie sa si merite. De la diferitele tipuri constructive de inele ce se gasesc in portofoliul producatorilor mari, diferite tipuri de materiale pentru pastile pana la diferitele aranjamente ale lor pe blank, toate aceste pot schimba in bine comportamentul betelor pentru o revenire mai buna din lanseu, distante de lansare mai mare si precizie mai buna.
Domeniul acesta al customizarii este rentabil pentru cei ce se gandesc la bete de pe la 1500 ron/bucata.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Plus -minus folosind inele Fuji K

Mesaj de Dan Mitranescu »

dumi_id scrie:Am vazut ca deja s-au scris 8 pagini....aproape degeaba din nefericire.
Nu este o idee buna (economica) sa schimbi inelele de la o lanseta cumparata de-a gata, mai ales daca este din gama economica.
Daca va intereseaza domeniul asta, al lansetelor custom, aveti un alt forum (rapitori.ro) in care este un topic foarte bine dezvoltat "Lansete custom".
Bineinteles ca sunt avantaje ale acestor lansete doar ca trebuie sa si merite. De la diferitele tipuri constructive de inele ce se gasesc in portofoliul producatorilor mari, diferite tipuri de materiale pentru pastile pana la diferitele aranjamente ale lor pe blank, toate aceste pot schimba in bine comportamentul betelor pentru o revenire mai buna din lanseu, distante de lansare mai mare si precizie mai buna.
Domeniul acesta al customizarii este rentabil pentru cei ce se gandesc la bete de pe la 1500 ron/bucata.
La rapitori schimba inele pe una . Aici trebuie pe minim 4 , sa nu zic 10 .
Mai pun un inel de 50 care costa cat tot setul de la o lanseta de spinning si deduc ca este ceva mai usor pe la "dintosi" .
Si eu ma jucam in fiecare iarna cu asa ceva .
Asa am conceput HEAVI SPIN MTX 2,70 , lanseta mea de suflet , cu care pescuiesc de 10 ani .
http://danmitranescu.ro/79-531/LANSETE- ... X-2-70.php

Sunt multe blank-uri bune si ieftine pe piata ,stricate cu inele proaste ( grele ) sau ingreunate cu lacuri inutil . Merita investitia ,mai ales la spinning .

Avatar utilizator
dumi_id
Mesaje: 310
Membru din: Mar Mar 16, 2010 16:17
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Plus -minus folosind inele Fuji K

Mesaj de dumi_id »

Daca la spinning, unde faci cateva sute de lansari intr-o zi avantajele sunt mult mai evidente, la betele de crap avantajele nu sunt chiar asa dar asta nu inseamna ca nu exista. Pana la urma tot la trecerea firului de pe tambur prin inele se rezuma. Baietii de la FUJI au studiat foarte mult problema asta si au dezvoltat seturi de inele ce se monteaza intr-o asa maniera care imbunatateste distanta de lansare si precizia cu toate ca inele sunt mai mici in diametru decat cele clasice. Acest montaj deja este prezent si in betele de stationar, vezi betele de feeder, unde se folosesc mult mai multe inele si foarte apropiate de blank.
Singura problema pe care o vad eu aici este oarecum lipsa blankurilor pentru betele de crap deoarece spre deosebire de spin unde sunt foarte multi producatori (cu produse disponibile chiar si la noi pe piata) in lumea pescuitului la crap posibilitatile sunt destul de limitate.
http://www.fishmhx.com/Pages/carp.html
http://www.harrisonrods.co.uk/rods%20an ... nklist.pdf
http://www.ctsfishing.com/mediumfasttaper.php (... si mai sunt dar nu foarte multi)
Cand ma refeream la pret, si am spus de la 1500 ron in sus, am luat in considerare pretul balkului (pe la 150E sunt cele mai ieftine blankuri de 13ft/3.5lbs) si componente de calitate inclusiv manopra de montaj.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”