Problema clips

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
syyd
Mesaje: 303
Membru din: Mie Dec 29, 2010 23:10
Puncte: 0
Localitate: Bacau

Problema clips

Mesaj de syyd »

Va salut.
Detin 3 mulinete Okuma Power Liner de care sunt foarte multumit. Singura lor problema o reprezinta clipsul. Imi ciupeste firul. Poate fi schimbat? Nu am vazut clipsuri la comercializare...
Alte solutii!?
Multumesc.


Sent from my Lenovo A5000 using Tapatalk

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Problema clips

Mesaj de petre iulian »

citez pe Dan Mitranescu despre MX ...

Clipsul are un arc puternic. Avantajul ca retine firul mai bine ca in cazul arcurilor moi, dar si dezavantajul ca poate sa ambutiseze firele maleabile. Nu le ciupeste, le preseaza. Nu le slabeste rezistenta, dar nici bine nu le face. La textile nu este nicio problema.
Daca se observa acest lucru, se poate scoate arcul si stiftul. Cu un burghiu putin mai mai mare decat gaura de trecere a stiftului se ia foarte putin din marginea gaurii, prin rotirea burghiului intre degete. Se curata buza gaurii, nimic mai mult. Astfel se realizeaza o mica conicitate ce nu mai ambutiseaza firul, ca in cazul muchiei drepte. Am sa le spun sa faca asta din fabrica.
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Problema clips

Mesaj de Dan Mitranescu »

petre iulian scrie:citez pe Dan Mitranescu despre MX ...

Clipsul are un arc puternic. Avantajul ca retine firul mai bine ca in cazul arcurilor moi, dar si dezavantajul ca poate sa ambutiseze firele maleabile. Nu le ciupeste, le preseaza. Nu le slabeste rezistenta, dar nici bine nu le face. La textile nu este nicio problema.
Daca se observa acest lucru, se poate scoate arcul si stiftul. Cu un burghiu putin mai mai mare decat gaura de trecere a stiftului se ia foarte putin din marginea gaurii, prin rotirea burghiului intre degete. Se curata buza gaurii, nimic mai mult. Astfel se realizeaza o mica conicitate ce nu mai ambutiseaza firul, ca in cazul muchiei drepte. Am sa le spun sa faca asta din fabrica.
Nu merge asa. Are alt clips ( cel putin modelul pe care il am eu ). Este din plastic si este prins prin topire. Nu ai cum sa il scoti fara sa il strici.

La MX am sa sterg postarea de mai sus ( de pe topicul ei ), pentru ca am gasit o solutie mult mai simpla. Se scoate sarma , se rupe bucata lunga si se baga la loc. Mai intai se indreapta. Se poate folosi orice sarma otelita de aprox. 0,6mm cu lungimea de 2cm ( sarma de arc de pix indreptat ). Zona este finisata si nu taie firul, decat il aplatiza. La Okuma ( pe unele ) se ciupeste firul, pentru ca are grad gaura de trecere a clipsului. Nu vad o solutie imediata. Ma gandesc ...
La MX este limitata cursa, deoarece sarma indoita limiteaza cursa clipsului si de aici era problema.
O descriu pe topicul ei si pun o poza.

syyd
Mesaje: 303
Membru din: Mie Dec 29, 2010 23:10
Puncte: 0
Localitate: Bacau

Problema clips

Mesaj de syyd »

Multumesc mult. Si ale mele tot cu clips din plastic sunt...in ultima instanta ma gandeam la un elastic pe tambur care sa blocheze firul...mai folosesc la feeder, da acolo e alta poveste ca sunt pesti mici si nu prea esti nevoit sa declipsezi...pacat ca nu au pus niste clipsuri mai de calitate pe mulinetele astea.

Sent from my Lenovo A5000 using Tapatalk

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”