recomandare cort

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

marius.g
Mesaje: 4
Membru din: Lun Ian 01, 2018 17:04
Puncte: 0
Localitate: Iasi

recomandare cort

Mesaj de marius.g »

Dupa cum spune si titlul as dori o recomandare pt un cort 2 persoane minim 1,7 m inaltime ,orice sfat e binevenit bugetul ar fi 1500 + , as prefera ceva fiabil pt perioada calda ca si timp de pescuit exclus iarna si primavara devreme , sa fie ceva care se monteaza rapid eventual de 1 sigura persoana iar ca o prima optiune ar fi fox royall xxl daca ar fi ceva mai ieftin cu caracteristici mai bune va rog sa argumentati

Multumesc anticipat

carp_fisher
Mesaje: 246
Membru din: Sâm Mai 23, 2015 23:12
Puncte: 0
Localitate: Mitoc - Botosani

Re: recomandare cort

Mesaj de carp_fisher »

Salut, Marius!
Anul trecut am trecut si eu prin aceeasi dilema. Intr-un final, am ales JRC TX 2G. Sunt foarte multumit si, in acelasi timp sigur, ca am facut cea mai buna alegere.
In primul rand, are o membrana de 20 000 (poti sa cauti si filmele de prezentare) prin care nu te bronzezi inauntru - material de super calitate.
In al doilea rand, ferestrele mari de aerisire si bine pozitionate, iti for conferi confortul necesar pe parcursul zilelor calduroase. Optional, toata partea din fata se poate detasa (fermoar). Se livreaza cu groundsheet de calitate, nu porcarii din alea de zici ca stai pe un sac de rafie.
Un alt mare aventaj il constiuie dimensiunile generoase (le gasesti in specificatii).
Per total, e un cort in care te simti excelent, iar datorita materialelor din care este confectionat l-am considerat best-buy!
Bineinteles, l-am comandat din afara! Te ajunge undeva la 1 350 de lei, cu tot cu transport. In tara, la un magazin ,,respectabil” sare de 2 000 de lei (oare noi romanii suntem toti fraieri?!).
Bineintele, daca vrei si alte detalii, astept mp!
Fire intinse!
Cu respect!

Avatar utilizator
Mihai.Popescu
Mesaje: 428
Membru din: Dum Feb 14, 2016 17:54
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: recomandare cort

Mesaj de Mihai.Popescu »

Jrc tx 2G are un singur defect, inaltimea de 1.40m care de fapt este de 1.36 mai exact, plus ca este cam lung impachetat, 1.40m daca nu ma insel.L-am avut si eu in vedere cand cautam cort,.

Iti recomand Pelzer Portal Dome, se incadreaza in bugetul tau(il gasesti in romania la 1300 lei), este inalt(1.75m), se monteaza usor si la transport ocupa 1.05m(intra pe bancheta din spate a masinii), dimensiuni foarte generoase(intra 2 paturi + toata bagajeria a 2 pescari).

Avatar utilizator
robyvan
pescar de competitie
Mesaje: 1842
Membru din: Lun Aug 16, 2010 12:51
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: recomandare cort

Mesaj de robyvan »

Mihai.Popescu scrie:Jrc tx 2G are un singur defect, inaltimea de 1.40m care de fapt este de 1.36 mai exact, plus ca este cam lung impachetat, 1.40m daca nu ma insel.L-am avut si eu in vedere cand cautam cort,.

Iti recomand Pelzer Portal Dome, se incadreaza in bugetul tau(il gasesti in romania la 1300 lei), este inalt(1.75m), se monteaza usor si la transport ocupa 1.05m(intra pe bancheta din spate a masinii), dimensiuni foarte generoase(intra 2 paturi + toata bagajeria a 2 pescari).
Recomand. Se pupa perfect cu pavilionul de la Decathlon.......cortul Pelzer.
slowly we rot- by Obituary

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: recomandare cort

Mesaj de Florin Pata »

Recomand Fox Retreat 2 man !

carp_fisher
Mesaje: 246
Membru din: Sâm Mai 23, 2015 23:12
Puncte: 0
Localitate: Mitoc - Botosani

Re: recomandare cort

Mesaj de carp_fisher »

Mihai.Popescu scrie:Jrc tx 2G are un singur defect, inaltimea de 1.40m care de fapt este de 1.36 mai exact, plus ca este cam lung impachetat, 1.40m daca nu ma insel.L-am avut si eu in vedere cand cautam cort,.

Iti recomand Pelzer Portal Dome, se incadreaza in bugetul tau(il gasesti in romania la 1300 lei), este inalt(1.75m), se monteaza usor si la transport ocupa 1.05m(intra pe bancheta din spate a masinii), dimensiuni foarte generoase(intra 2 paturi + toata bagajeria a 2 pescari).
Mihai, nu vreau sa intru in polemica cu tine si nici sa il bagam in ceata pe prietenul nostru, dar fii atent la specificatii:
Dimensions: W 300 x D 306 x H 160!!!
Asadar, la dimensiunile sale, intra lejer doua paturi si destula bagajerie pentru ca, si eu, de multe ori am fost in situatia in care am mers cu un prieten la pescuit.
La 1.71 cat am eu inaltime nu am avut nicio problema referitoare la statul in picioare pentru ca, hai sa fim seriosi, in cort omul nu sta in picioare ci va folosi probabil un scaun, un pat sau chiar o saltea, in functie de posibilitatile fiecaruia.
Pe de alta parte, ar trebui sa nu uitam ca un cort de 2m inaltime si de dimensiunea acestuia s-ar incalzi mult mai greu.
Acestea sunt argumentele mele plus ca, nici in cele mai frumoase vise, nu cred ca un Pelzer poate bate TX-UL la calitatea materialelor1
Am zis!!! :)

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2006
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: recomandare cort

Mesaj de Claudiu Garlea »

Salut,


Recomandarea mea este cortul Chub Vantage 2 persoane. In primul rand vorbim de un material cu factor hidrostatic de 10.000 Climatex. Acesta are aerisire pe spate (pentru perioadele calduroase) dar nu este nici foarte inalt (asta inseamna ca o sa se incalzeasca mai usor si o sa fie mai stabil pe vant). Se monteaza rapid si nu este asa greu de transportat (are 4 sectiuni).

Noi il avem montat in magazin pe cel de 1 persoana si foarte multi clienti au fost incantati de materialul cortului :D

http://www.totalfishing.ro/cort-chub-va ... 58257.html

Avatar utilizator
Mihai.Popescu
Mesaje: 428
Membru din: Dum Feb 14, 2016 17:54
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: recomandare cort

Mesaj de Mihai.Popescu »

carp_fisher scrie:
Mihai.Popescu scrie:Jrc tx 2G are un singur defect, inaltimea de 1.40m care de fapt este de 1.36 mai exact, plus ca este cam lung impachetat, 1.40m daca nu ma insel.L-am avut si eu in vedere cand cautam cort,.

Iti recomand Pelzer Portal Dome, se incadreaza in bugetul tau(il gasesti in romania la 1300 lei), este inalt(1.75m), se monteaza usor si la transport ocupa 1.05m(intra pe bancheta din spate a masinii), dimensiuni foarte generoase(intra 2 paturi + toata bagajeria a 2 pescari).
Mihai, nu vreau sa intru in polemica cu tine si nici sa il bagam in ceata pe prietenul nostru, dar fii atent la specificatii:
Dimensions: W 300 x D 306 x H 160!!!
Asadar, la dimensiunile sale, intra lejer doua paturi si destula bagajerie pentru ca, si eu, de multe ori am fost in situatia in care am mers cu un prieten la pescuit.
La 1.71 cat am eu inaltime nu am avut nicio problema referitoare la statul in picioare pentru ca, hai sa fim seriosi, in cort omul nu sta in picioare ci va folosi probabil un scaun, un pat sau chiar o saltea, in functie de posibilitatile fiecaruia.
Pe de alta parte, ar trebui sa nu uitam ca un cort de 2m inaltime si de dimensiunea acestuia s-ar incalzi mult mai greu.
Acestea sunt argumentele mele plus ca, nici in cele mai frumoase vise, nu cred ca un Pelzer poate bate TX-UL la calitatea materialelor1
Am zis!!! :)

Ti-am zis ca am fost la un pas sa achizitionez acest cort, motivul principal fiind calitatea materialelor dar eu am 1.89 inaltime si 103 kg asa ca am cautat un cort mai inalt.

Ce inaltime are cortul tau la 20 cm dupa ce treci de usa de la intrare? Te rog sa fi sincer, daca are 1.60 eu iti mai cumpar inca unul. Nu ma intereseaza inaltimea cortului in exterior.

Cu stima,
Mihai

Avatar utilizator
Mihai.Popescu
Mesaje: 428
Membru din: Dum Feb 14, 2016 17:54
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: recomandare cort

Mesaj de Mihai.Popescu »

https://m.youtube.com/watch?v=PZub7rvFqa4

Un link cu prezentarea in detaliu a cortului, dimensiunile reale sunt altele decat cele mentionate de JRC.

Mai multe review-uri (negative din pacate) gasesti pe pagina oficiala JRC.

Nu imi doresc sa intram in polemica, este un schimb de opinii, marius.g vrea un cort inalt, jrc tx 2g nu se incadreaza.

Un alt avantaj la Pelzer este winterskinul care poate fi achizitionat la aprox. 400 lei, la aprox jumatate din costul winterskin-ului de la Jrc

Avatar utilizator
florinalin
pescar de competitie
Mesaje: 1024
Membru din: Dum Dec 09, 2012 13:21
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: recomandare cort

Mesaj de florinalin »

D-lor daca tot suntem la recomadare de corturi, recomandati-mi si mie un cort de 2 persoane la care groundsheet-ul sa fie cusut sau cu fermoar. Sa fie pana in 1500 lei.
A bad days fishing is better than a good day at work...

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”