Recomandare frigider auto

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

soryn
Mesaje: 107
Membru din: Mar Ian 21, 2020 15:51
Puncte: 0
Localitate: cluj

Re: Recomandare frigider auto

Mesaj de soryn »

Domnilor , in ultimul weekend am folosit o lada frigorifica Coleman simpla . Partida 72 ore . Dupa 48 ore deja aveam apa in lada . Este dificil sa pastrezi mancarea si bautura in aceste conditii in aceasta lada . Am decis sa comand Dometic CoolFreeze CDF 46 sper sa il primesc pentru partida 5-8.06. Voi reveni cu impresii dupa prima utilizare .
Va multumesc tuturor pentru sfaturi .

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare frigider auto

Mesaj de Florin Pata »

Daca iti ajunge capacitatea de incarcare , mi se pare o decizie foarte buna ! Cred ca iti va trebui si transformatorul la 230V care cred ca nu e inclus :

https://www.emag.ro/transformator-domet ... ction=view

Si eu m-am saturat de facut gheata , turnat , apa in lada...etc. si de pastile frigorifice si in viitor voi lua si eu una dar de capacitate mai mare !

soryn
Mesaje: 107
Membru din: Mar Ian 21, 2020 15:51
Puncte: 0
Localitate: cluj

Re: Recomandare frigider auto

Mesaj de soryn »

Personal fac partide de max. 72 ore si merg singur . Sper sa ma descurc cu 40 l . Evident am comandat si transformatorul pentru casa si pentru Iannis Lake unde este curent pe stalp la fiecare stand .

soryn
Mesaje: 107
Membru din: Mar Ian 21, 2020 15:51
Puncte: 0
Localitate: cluj

Re: Recomandare frigider auto

Mesaj de soryn »

Domnilor revin la acest subiect . Concluzia personala : ESTE FANTASTICA !!!!!
Daca doriti amanunte va rog ....

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare frigider auto

Mesaj de Florin Pata »

Bine ca esti multumit ! Cat mai multe amanunte ! Cred ca imi iau si eu una la fel !

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare frigider auto

Mesaj de pescarusull »

La cat costa minunea asta de racitor.. platesc pe cineva sa ma alimenteze cu gheata pe balta timp de 3 ani.
Fara sa mai ocup spatiu.
Mai nea soryn... cu ce deranjeaza bautura daca sta in apa foarte rece ? Tii cumva sticlele deschise ?
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

soryn
Mesaje: 107
Membru din: Mar Ian 21, 2020 15:51
Puncte: 0
Localitate: cluj

Re: Recomandare frigider auto

Mesaj de soryn »

Revin cu amanunte : intervalul de temperatura poate fi setat intre + 10 si -15 C, eu am setat la - 2 C.
Nivelul de protectie acumulator se poate seta ; hight , mediu , low , eu am setat la mediu .
A fost conectat la acumulator timp de 72 de ore fara intrerupere si a pastrat temperatura interioara constat la - 2C. ( am avut pentru orice eventualitate un acumulator de rezerva pentru situatia in care descarca acumulatorul masini ) nu a fost cazul . Frigiderul se opreste automat cand ajunge la temperatura setata in interior .
Ca si sfat preraciti in frigiderul de acasa produsele care doriti sa le transportati , eu nu am facut acest lucru si frigiderul a functionat fara oprire timp de 4 ore pana a ajuns la -2 C. Se poate cumpara si transformator pt. retea 220V pentru el si se poate folosi si acasa .
Un minus ar fi sistemul de transport - nu are manere ci doar niste fante iar in cazul in care este plin , frigiderul devine cam greu de transportat .
Si pentru PESCARUS - nu ma deranjeaza sticla uda dar ma deranjeaja la maxim mancarea uda .
Stii sunt o persoana comada si incerc sa imi fac viata cat mai usoara .
Fiecare este liber sa faca alegerile personale - LOGAN sau MERCEDES ....

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare frigider auto

Mesaj de Florin Pata »

Multumesc pentru informatii ! Ar fi interesant sa ne spui si ce acumulator ai la masina...plumb/gel...etc ., volti , amperi si vechimea relativa...sa mearga 72 de ore fara sa se descarce e incredibil !
@pescarusull , cel mai ieftin iesi daca platesti pe cineva sa mearga la pescuit in locul tau :lol: ! Sau iei o folie , sapi o groapa si racesti cu apa din balta...tot iti place tie apa :lol: !!!

soryn
Mesaje: 107
Membru din: Mar Ian 21, 2020 15:51
Puncte: 0
Localitate: cluj

Re: Recomandare frigider auto

Mesaj de soryn »

Acumulatorul nu are nimic special este cel cu care a fost dotata masina si are 2 ani vechime . Frigiderul a fost conectat tot timpul la acumulator dar nu functioneaza nonstop. Este dotat cu termostat asa cum au si frigiderele clasice de retea 220v si se activeaza doar cand temperatura interioara scade cu 2 grade sub temperatura setata si functioneaza pana la atingerea acelei temperaturi .

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare frigider auto

Mesaj de Florin Pata »

Super !

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”