Recomandare lanseta pt crap / caras la pluta

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Daaaaan
Mesaje: 209
Membru din: Dum Sep 01, 2013 13:38
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Recomandare lanseta pt crap / caras la pluta

Mesaj de Daaaaan »

Salut

Va rog dati-mi niste variante de lanseta (eventual telescopica?) pentru a-i da de lucru nevestei cu pescuitul stationar la caras / crapceni.

...A mai incercat - cand a mai iesit cu mine la peste - la crap, lansat, dar nu ii place si nu are rabdare...ca nu are activitate pana trage pestele odata la cateva ore sau nu trage deloc. Asa ca m-am gandit sa incerce pluta, de pe mal, la caras, crapceni, rosioare, si ce-or mai fi pesti pana intr-un kg...poate asa ii mai trece vremea. Si daca nu ii place nici asa...macar ma fac cu un bat de pluta :)

Problema e ca eu nu stiu nimic despre pescuitul la pluta, am incercat doar odata cu batul altcuiva...doar ce am mai vazut la altii. Multi folosesc telescopice...nu stiu daca sunt bune la pluta?...la crap eu nu folosesc.

Ce ar trebui sa caut? Ce incarcare? Ce actiune? Ce lungime? Telescopic sau din tronsoane? Si mulineta de care? Nu vreau neaparat cele mai ieftine variante, deoarece, cum spuneam, daca imi ramane mie si ma apuc de dat la pluta cand nu trage crapul, vreau sa imi faca placere sa tin batul ala si mulineta in mana :) Plus ca...nu trebuie sa justific pretul, deoarece e "pt ea" :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2774
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Recomandare lanseta pt crap / caras la pluta

Mesaj de Alin Galbenu »

Ia un feeder cu actiune light, o pluta culisanta, o mulineta de 2500, si dai bataie :D
Imagine

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”