Recomandare lansete+mulinete buget

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Carol Matei
Mesaje: 4
Membru din: Dum Iun 23, 2019 16:51

Recomandare lansete+mulinete buget

Mesaj de Carol Matei »

Salutare,
As dori sa achizitionez un set de 4 lansete si mulinete pentru pescuitul la crap. Fiind incepator nu stiu ce sa imi aleg si as avea nevoie de cateva sfaturi.

Pentru lansete am un buget de 200-300ron si eu m-am gandit la cele de la FL Strategist de 390

Iar pentru mulinete dispun de un buget asemanator de 200-300 lei si as prefera sa aiba si baitrunner.

Eu pescuiesc mult la plantat cam 95% si ca balti de pescuit as vrea sa merg pe MV2 sau la Hermes.

Multumesc.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Recomandare lansete+mulinete buget

Mesaj de ionut72 »

Carol Matei scrie:
Mar Iun 25, 2019 23:07
Salutare,
As dori sa achizitionez un set de 4 lansete si mulinete pentru pescuitul la crap. Fiind incepator nu stiu ce sa imi aleg si as avea nevoie de cateva sfaturi.

Pentru lansete am un buget de 200-300ron si eu m-am gandit la cele de la FL Strategist de 390

Iar pentru mulinete dispun de un buget asemanator de 200-300 lei si as prefera sa aiba si baitrunner.

Eu pescuiesc mult la plantat cam 95% si ca balti de pescuit as vrea sa merg pe MV2 sau la Hermes.

Multumesc.
Hakuyo MT 14000.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
Ovidiu Nicolescu
Mesaje: 228
Membru din: Joi Mai 01, 2014 16:51
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Recomandare lansete+mulinete buget

Mesaj de Ovidiu Nicolescu »

Sal,
Eu personal am luat mulinete Adonis 7000 din Decathlon. Ai 2 ani garantie si daca se intampla ceva la ele, ti le schimba pe loc, nu le repara.
Lansetele de la ei nu le-am testat.
PB 18.50 kg

Carol Matei
Mesaje: 4
Membru din: Dum Iun 23, 2019 16:51

Re: Recomandare lansete+mulinete buget

Mesaj de Carol Matei »

Ovidiu Nicolescu scrie:
Mie Iun 26, 2019 9:52
Sal,
Eu personal am luat mulinete Adonis 7000 din Decathlon. Ai 2 ani garantie si daca se intampla ceva la ele, ti le schimba pe loc, nu le repara.
Lansetele de la ei nu le-am testat.
Salut eu am de 1 an de zile lansetele de la Decathlon, au costat 249 lei dar nu prea ma mai ajuta asa mult. Mi se agata firul de tambur la plantat iar la aruncat din mana nu pot arunca asa mult. De aceea as dori unele mai performante cu toate ca nu prea imi permite bugetul.
O sa ma uit la mulineta asta data viitoare cand ajung in Decathlon.
Multumesc pentru sugestie.

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2006
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Recomandare lansete+mulinete buget

Mesaj de Claudiu Garlea »

Salut,

Ca si lanseta iti recomand Shimano TX1, este o lanseta destul de placuta in drill si foarte usor de incarcat. Tinand cont ca se pescuieste plantat, se poate alege si un model de 3.60m

https://www.totalfishing.ro/lanseta-shi ... 56133.html

Iar ca si mulineta, recomand Okuma Black Custom, dpmdv este o mulineta cu raport calitate pret excelent, are tambur de rezerva, este echipata cu frana FDP. Inmagazineaza destul fir incat sa poti planta oriunde pe Hermes Peris sau Moara Vlasiei.

https://www.totalfishing.ro/mulineta-ok ... 14359.html
Daca doriti ca mulineta sa fie echipata cu baitrunner, exista pentru o diferenta mica de pret urmatorul model tot din gama Okuma, este vorba de Okuma Axeon BF - aceasta are baitrunner, nu are frana FDP si la fel ca si Black Custom-ul, vine cu tambur de rezerva din grafit.
https://www.totalfishing.ro/mulineta-ok ... 68131.html

Daca sunteti din Bucuresti, va asteptam in magazin sa comparati si alte modele din stocul nostru fizic :)

Szilveszter
Mesaje: 172
Membru din: Joi Noi 01, 2018 17:16
Puncte: 0
Localitate: Timișoara

Re: Recomandare lansete+mulinete buget

Mesaj de Szilveszter »

Mtx 8 și adonis7000

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Recomandare lansete+mulinete buget

Mesaj de Dan Mitranescu »

ionut72 scrie:
Mie Iun 26, 2019 6:32
Carol Matei scrie:
Mar Iun 25, 2019 23:07
Salutare,
As dori sa achizitionez un set de 4 lansete si mulinete pentru pescuitul la crap. Fiind incepator nu stiu ce sa imi aleg si as avea nevoie de cateva sfaturi.

Pentru lansete am un buget de 200-300ron si eu m-am gandit la cele de la FL Strategist de 390

Iar pentru mulinete dispun de un buget asemanator de 200-300 lei si as prefera sa aiba si baitrunner.

Eu pescuiesc mult la plantat cam 95% si ca balti de pescuit as vrea sa merg pe MV2 sau la Hermes.

Multumesc.
Hakuyo MT 14000.
Si eu tot MT 14000 recomand in privinta mulinetei.
Pe pagina produsului se poate observa ca intrece la toate capitolele orice mulineta in pretul asta, ba mai mult, garantia comerciala garanteaza ca intrece in calitatea pieselor si a avantajelor in utilizare mulinete de pana 600 lei.
Timp de trei ani se poate returna mulineta, in situatia in care se gaseste o alta mai buna, chiar si de doua ori mai scumpa. Mai buna nu neaparat la modul general, ci si pe piese individuale, subansamble sau in functionalitate. Deci nu e nevoie sa se strice, daca descoperi ca te-ai pacalit dupa achizitie, poti sa o restitui oricand, timp de 3 ani.
De aproape doua sezoane nu s-a stricat niciuna si nici nu au fost restituite.

Legat de lansete, FL-urile sunt o alegere buna pentru plantat. Blank-ul este in zona asta a "placerii in drill" , dar si pretul este tot aici, adica unul corect pentru o asemene vrajeala comerciala.
In plus, la capitolul finisaje si aspect general dau na-na la multe alte lansete care pun accent numai pe asta.
Mandrina Fuji, inele tip K, adevarat, putin mai grosute, dar K-uri , nu inele care se puneau pe lansete si acum 10 ani.

Consider ca cele doua produse fac o pereche maxim calitativa in suma propusa.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Recomandare lansete+mulinete buget

Mesaj de Dan Mitranescu »

Szilveszter scrie:
Mie Iun 26, 2019 13:16
Mtx 8 și adonis7000
8-ul este pentru aruncat, dar MTX 8 NEW CONCEPT :wink: e "bijuterie" pentru plantat, tinuta slim intrecand multe "sclipiciuri", iar cele 9 inele asigura o mai buna desfasurare a firului la plantat, diminuand mult riscul ca acesta sa se incurce.
Modelele New Concept intrec in aruncare modelele similare cu 6 inele :wink: si in drill lucreaza mult mai fluid, fara ca frecarea cu inelele sa se mai simta ca in cazul vechilor lansete :wink: . La cele cu 6 inele, cand pestele indoaie lanseta, firul iese prin inele si mai ales in cazul inaintasului, acest lucru se resimte deranjant. Cu 9 inele lanseta lucreaza odata cu firul reducand foarte mult frecarea acestuia cu inelele. :wink: Pestele "se simte" mai bine, senzatia drill-ului fiind dusa catre feeder :) , chiar daca e o lanseta pentru aruncat la mare distanta. :wink:
Problema este ca MTX 8 NC depaseste putin bugetul alocat de initiatorul topicului.

Profit de ocazie si spun un mic secret acum, pentru ca am o mustrare de constiinta.
Mai am pe stoc lansete cu 6 inele si asta este singurul motiv pentru care nu fac public tot ce stiu despre noile modele cu 9 inele, mai ales dupa testele facute de mai multi prieteni sau clienti.
Macar cu acest fel de mesaje sa fiu acoperit.
Pentru cine ma cunoaste cred ca e suficient ca sa fiu inteles ce vreau sa spun ... si de ce nu spun.

Szilveszter
Mesaje: 172
Membru din: Joi Noi 01, 2018 17:16
Puncte: 0
Localitate: Timișoara

Re: Recomandare lansete+mulinete buget

Mesaj de Szilveszter »

Eu zic că un black edition 8 și un adonis 7000 e tot ce are nevoie.părerea mea :mrgreen: buget redus,calitate ok,să mai rămână și de un fir bun.

Carol Matei
Mesaje: 4
Membru din: Dum Iun 23, 2019 16:51

Re: Recomandare lansete+mulinete buget

Mesaj de Carol Matei »

Multumesc pentru sugestii. O sa vin cat de curand sa le si testez sa vad care mi se potrivesc

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”