Recomandare lanterna de cap

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare lanterna de cap

Mesaj de freespirit »

Dan Arghirescu scrie:
Chryys scrie:...Fenix hp15ue ....
Dementiala si asta, dar nici modelul asta am inteles ca nu se mai fabrica. A cumparat un prieten insa am inteles ca era cam ultima prin depozitul importatorului. Omu' vazuse la mine HP11 si vroia si el si atunci nu am gasit decat HP 15 UE.... pacat, lanterne de calitate cu "multi lumeni" si cu o focalizare a fascicului luminos f buna.
Cat ai dat pe HP11? Dar amicul tau, cu cat a cumparat HP15 UE? Sunt preturile care se pot vedea la magazinele de la noi, pe unde nu le mai au pe stoc?
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
Dan Arghirescu
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 773
Membru din: Mar Dec 27, 2011 23:24
Puncte: 0
Localitate: Constanta

Re: Recomandare lanterna de cap

Mesaj de Dan Arghirescu »

freespirit scrie:
Dan Arghirescu scrie:
Chryys scrie:...Fenix hp15ue ....
Dementiala si asta, dar nici modelul asta am inteles ca nu se mai fabrica. A cumparat un prieten insa am inteles ca era cam ultima prin depozitul importatorului. Omu' vazuse la mine HP11 si vroia si el si atunci nu am gasit decat HP 15 UE.... pacat, lanterne de calitate cu "multi lumeni" si cu o focalizare a fascicului luminos f buna.
Cat ai dat pe HP11? Dar amicul tau, cu cat a cumparat HP15 UE? Sunt preturile care se pot vedea la magazinele de la noi, pe unde nu le mai au pe stoc?
HP 11
https://www.amazon.co.uk/Fenix-HP11-Per ... B0056HR4J2 eu am dat, acum 5 ani cca 350 ron, cumparata din romania.

HP 15
http://www.easylight.ro/lanterna-led-fr ... te-edition desi spune ca este pe stoc, cand l-am comandat noi l-au cerut de la distribuitor si ne-au spus ca era ultimulul produs...

Chryys
Mesaje: 163
Membru din: Joi Iun 19, 2014 12:51
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: Recomandare lanterna de cap

Mesaj de Chryys »

In general se scot lanternele model vechi si apare modelul nou de la ea, hp11 (277lm) a fost inlocuit de hp15 (500lm), iar hp15 de hp15eu (900lm), HP15UE la noi in tara este undeva la 325 lei.

ps: olightul meu e trecut pe cutie 805m distanta, la 500m (masurat) a reflectat inapoi din ceva banda, un mal opus la 300m nu reprezinta o problema, s-au vazut foarte bine reperele alese. Lanterne frontale care sa duca o asa distanta nu stiu, din acest motiv am optat pentru 2 lanterne. Desi pe HC50 este trecut 98m nu ma ajuta la gasit repere.

Acumulatorii asezati in spate nu sunt foarte confortabili, nu poti tine lanterna pe gat sau sa stai intins cu ea pe cap, a fost principalul motiv cand am ales ceva fara cutie in spate.

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare lanterna de cap

Mesaj de freespirit »

Dan Arghirescu scrie:
HP 11
https://www.amazon.co.uk/Fenix-HP11-Per ... B0056HR4J2 eu am dat, acum 5 ani cca 350 ron, cumparata din romania.

HP 15
http://www.easylight.ro/lanterna-led-fr ... te-edition desi spune ca este pe stoc, cand l-am comandat noi l-au cerut de la distribuitor si ne-au spus ca era ultimulul produs...
Multumesc.
Am vazut modelul HP15 UE la un magazin de la noi si eram curios ce diferente de pret sunt.
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare lanterna de cap

Mesaj de freespirit »

Exact dupa ce recomandam Petzl am constatat si la a doua Petzl Myo XP, care are vreo 8-9 ani, aceeasi problema ca si la prima, pe care o am din 2007, se dezintegreaza cablajul dintre suportul de baterii din spate si partea din fata a lanternei cu LED, inteleg ca unele materiale sunt degradabile in timp, dar aveam alte pretentii, se pare ca trebuie sa ne intoarcem in timp, la alte echipamente care erau facute sa dureze, sau sa modificam ce mai cumparam, utiliizand componente mai vechi, de calitate superioara...daca stie cineva pe unde se pot gasi piese de schimb pentru Petzl(am incercat la mai multe magazine care comercializeaza Petzl si nu pot aducce) sau elemente compatibile, indiferent de producator sau unde sunt produse, chiar si in Dragonul Rosu, pana la urma, daca pot utiliza cablajul respectiv de la 2 lanterne ieftine de acolo, trebie sa incerc, pana primesc un raspuns de la Petzl, din Franta.
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
Digital
Pescar de competitie
Mesaje: 1102
Membru din: Lun Iun 09, 2008 9:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Recomandare lanterna de cap

Mesaj de Digital »

freespirit scrie:Exact dupa ce recomandam Petzl am constatat si la a doua Petzl Myo XP, care are vreo 8-9 ani, aceeasi problema ca si la prima, pe care o am din 2007, se dezintegreaza cablajul dintre suportul de baterii din spate si partea din fata a lanternei cu LED, inteleg ca unele materiale sunt degradabile in timp, dar aveam alte pretentii, se pare ca trebuie sa ne intoarcem in timp, la alte echipamente care erau facute sa dureze, sau sa modificam ce mai cumparam, utiliizand componente mai vechi, de calitate superioara...daca stie cineva pe unde se pot gasi piese de schimb pentru Petzl(am incercat la mai multe magazine care comercializeaza Petzl si nu pot aducce) sau elemente compatibile, indiferent de producator sau unde sunt produse, chiar si in Dragonul Rosu, pana la urma, daca pot utiliza cablajul respectiv de la 2 lanterne ieftine de acolo, trebie sa incerc, pana primesc un raspuns de la Petzl, din Franta.
Oau :lol:
Victor Conta
ROMANIA
Tara in care ingerii nu calca

gimi_mures
pescar de competitie
Mesaje: 1319
Membru din: Vin Apr 03, 2009 23:24
Puncte: 0
Localitate: Tg Mures

Re: Recomandare lanterna de cap

Mesaj de gimi_mures »

Alte pareri?
C&R

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare lanterna de cap

Mesaj de freespirit »

Digital scrie:
freespirit scrie:Exact dupa ce recomandam Petzl am constatat si la a doua Petzl Myo XP, care are vreo 8-9 ani, aceeasi problema ca si la prima, pe care o am din 2007, se dezintegreaza cablajul dintre suportul de baterii din spate si partea din fata a lanternei cu LED, inteleg ca unele materiale sunt degradabile in timp, dar aveam alte pretentii, se pare ca trebuie sa ne intoarcem in timp, la alte echipamente care erau facute sa dureze, sau sa modificam ce mai cumparam, utiliizand componente mai vechi, de calitate superioara...daca stie cineva pe unde se pot gasi piese de schimb pentru Petzl(am incercat la mai multe magazine care comercializeaza Petzl si nu pot aducce) sau elemente compatibile, indiferent de producator sau unde sunt produse, chiar si in Dragonul Rosu, pana la urma, daca pot utiliza cablajul respectiv de la 2 lanterne ieftine de acolo, trebie sa incerc, pana primesc un raspuns de la Petzl, din Franta.
Oau :lol:
Am primit raspunsul din Franta, nu se pot comanda componentele de care am nevoile, nici macar bareta elastica de sustinere pe cap...fara comentarii, imi aduc aminte de Sert, chiar daca le mai am, inca, si lansetele, si mulinetele, tot din Franta, cu probleme de mentenanta si/continuitate, de la un la altul, nu mai poti comanda un produs pentru ca se schimba modelul...seriozitate maxima...de piata...
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Recomandare lanterna de cap

Mesaj de gabi1 »

Nemții sunt mai aroganți, am nevoie de un rezervor de Trabant și mi-au sugerat să iau legătura cu Erich Honecker! :lol:
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
CLAUMAR PESCAR
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 500
Membru din: Dum Sep 06, 2009 9:46

Re: Recomandare lanterna de cap

Mesaj de CLAUMAR PESCAR »

Cele mai bune raport calitate pret de departe sunt lanternele de la Led Lenser din gama SEO
http://claumarpescar.ro/index.php?route ... r%20seo%20

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”