Recomandare mulineta

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

.ecs
Mesaje: 37
Membru din: Joi Iul 19, 2018 14:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare mulineta

Mesaj de .ecs »

adi1980 scrie:
Mie Oct 30, 2019 16:35
odsec - ii diferenta intre mt si mx? adica sa pun mai multi bani (cu destui la 4 mulinete) si sa iau mx ?

mersi
Mulineta MT 14000 difera fata de modelul MX 14000 prin faptul ca frana tamburilor este pe baza de discuri de pazla (nu cu carbontex ca in cazul MX 14000), cei 8 rulmenti sunt cei uzuali de mulinete (nu japonezi de inalta precizie ca la MX 14000 ), manivela este cu prindere clasica pe baza de surub in partea opusa ( nu prin infiletare directa in pinion ca la MX 14000), iar axul pinionului nu este din otel inox ( nu este necesar, deoarece manivela are prindere clasica).
Cu aceste exceptii, absolut toate celelalte componente sunt identice atat ca forma cat si din punct de vedere al calitatii.
Culoarea este neagra, singura diferenta intre modele fiind data de buza tamburilor, care in cazul MT 14000 are culoarea albastru metalizat ( la MX 14000 este tot neagra ).

https://danmitranescu.ro/mulinete-crap/ ... 14000.html

adi1980
Mesaje: 22
Membru din: Joi Noi 03, 2011 22:08
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Recomandare mulineta

Mesaj de adi1980 »

Citisem diferentele pe site, da trebuie sa recunosc ca faza cu discuri de pazla si rulmentii, nu a insemnat mare lucru pentru mine, motiv pentru care m-am gandit sa intreb.

Oricum, mi-am format o idee si anume, ambele de la hakuyo sunt mulinete bune.
Mai ramane sa ma hotarasc la lansete si daca ramane buget destul cumpar mx, daca nu mt :D

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”