Recomandare navomodel plantat

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Iacob Cristian
Mesaje: 369
Membru din: Lun Apr 23, 2012 16:33
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Recomandare navomodel plantat

Mesaj de Iacob Cristian »

In aceasta iarna as dori sa achizitionez un navomodel si as dori cateva sugestii in privinta acestuia.Sunt interesat de o barcuta care sa aiba o autonomie cat mai mare ,distanta de plantat 250-300 metri ,eventual si sonar.Buget 2500-3000 ron .

Avatar utilizator
popescugeorge
Mesaje: 83
Membru din: Mar Iul 31, 2012 14:46
Puncte: 0
Contact:

Re: Recomandare navomodel plantat

Mesaj de popescugeorge »

Neaparat si viteza. Autonomia e legata direct de viteza. In 30min de mers poti face 20 de plantari la 250m sau doar 7 plantari. Eu caut de vreun an sa-mi iau un navomodel, dar ce am gasit interesant sare lejer de 800 de euro. Restul sunt ori artizanale si nu poti avea incredere in calitate, ori sunt foarte scumpe. Pe mine ma mai intereseaza si finisajul, fara cutii de suruburi pe post de cuve, sa-mi bucure ochiul cand ma uit la ea - m-am saturat de textul " da' ce'are domne daca-si face treaba?" Sunt curios si eu sa aflu pareri legate de subiect. Aaaa..si nu uita service-ul. Eu am avut AT Microcat si cand s-a defectat am stat aproape un sezon ca sa mi se intoarca din service.

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare navomodel plantat

Mesaj de freespirit »

Cam tarziu, dar tot raspund, Rocarp, de la Stefan Munteanu, este mult peste Carponizer, Cioli are unul,
Carponizer 2, parca, si are un rahat de radiocomanda, de e clar cum sunt si emitatorul si receptorul, am fost zilele
trecute pe Hermes, la 50-60 m, pierdea semnalul, l-am adus inapoi cu lanseta, mulinand, daca nu aveau ceilalti colegi,
un alt navomodel, eram in pom!
Apropo de radiocomenzi, daca vedeti altceva in afara de ....., Turnigy si Graupner, trebuie sa cascam bine ochii, sa ne interesam, pana sa platim, ca e plin de porcarii...
Eu trebuie sa-i schimb acumulatoarele la Bumerangul meu, ca are vreo 10 ani, si nu l-am
mai folosit de vreo 6 ani.
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare navomodel plantat

Mesaj de freespirit »

Daca nu ma-nsel, despre HED, cine l-a folosit, are o parere foarte buna - mai ales ca nu reprezinta concurenta prin prisma pretului, pentru ceilalti producatori - spre deosebire de majoritatea celorlalti producatori, care, se pare, au o urma de invidie, cand vorbesc despre HED!
P.S. Despre navomodelul trimaran Evolution, ce puteti spune? Nu va cer sa comparati, ci, doar o parere, daca e buna, sau nu!? Mai ales daca avand coca, poate ajunge la un pret diferit de pretul de vanzare, daca ti-l asamblezi singur...  
Am un Bumerang, si cred ca este ceva de pastrat, chiar daca foloseste tehnologie mai veche, chiar daca nu este rapid, avand motor cu perii, si acumulatoare Pb-acid, chiar daca este destul greu, insa, ma mai gandesc la inca un navomodel mai rapid, cu motor fara perii, cu acumulatoare Li-po, mai mic, mai usor, care sa se poata incarca si mai repede, eventual, si cu cuve cu basculare inversa, pe dedesubt!
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
Ursu Florin
Mesaje: 263
Membru din: Mar Apr 14, 2015 23:36
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Recomandare navomodel plantat

Mesaj de Ursu Florin »

Ma intereseaza sa cumpar si eu o barcuta de plantat. Ce dotari sunt necesare?
Ma gandeam la Delfin Xxl.
Din om "faci" pescar usor, dar din pescar nu mai ai cum sa "scoti" om.

mihai florescu
pescar de competitie
Mesaje: 1629
Membru din: Lun Ian 10, 2005 14:28
Puncte: 0
Localitate: Rosiori de Vede

Re: Recomandare navomodel plantat

Mesaj de mihai florescu »

Buna ziua

Folosesc de 5 ani navomodelul Star, si nu am ce sa reprosez.
http://www.totalfishing.ro/navomodel-na ... 28155.html
Rezistenta(a trecut prin muuuulte :D ), autonomie pana la 500 m . Anul acesta am facut revizia si este totul in parametrii.
Alaturi de modelul Delfin cred ca sunt cele mai populare modele din tara.
Navomodel nadire Delfin
http://www.totalfishing.ro/navomodel-na ... 28156.html

Avatar utilizator
Dunca Sergiu
Mesaje: 72
Membru din: Lun Aug 30, 2010 14:02
Puncte: 0
Localitate: Bruxelles/Bucuresti
Contact:

Re: Recomandare navomodel plantat

Mesaj de Dunca Sergiu »

Iacob Cristian scrie:In aceasta iarna as dori sa achizitionez un navomodel si as dori cateva sugestii in privinta acestuia.Sunt interesat de o barcuta care sa aiba o autonomie cat mai mare ,distanta de plantat 250-300 metri ,eventual si sonar.Buget 2500-3000 ron .
Va recomand Carp Finder de Iulian Dogaru.Am de 4 ani si functioneaza impecabil.Cautati pe Facebook.

Avatar utilizator
vioril
Mesaje: 627
Membru din: Vin Aug 06, 2010 13:18
Puncte: 0
Localitate: mihailesti

Re: Recomandare navomodel plantat

Mesaj de vioril »

cu un navomodel delfin va pot ajuta eu .

Am unul facut custom - am platit pentru el 3200 lei ( in rate ce este drept pt ca m-a ajutat Jhonny ) si are : motor torquedo (viteza cand e nevoie , nu gluma ) , doi acumulatori LIPO , statie pt incarcat acumulatori LIPO si nu numai, telecomanda cu raza mare de actiune , doua cuve cu revenire si descarcare progresiva , lumini led - comanda din telecomanda , etc, etc, etc , si cand spun etc ma refer la multe alte accesorii .

este bestial , doar ca nu mai am timp de pescuit plantat .
catch & release DOAR DACA E CAZUL

Avatar utilizator
Ursu Florin
Mesaje: 263
Membru din: Mar Apr 14, 2015 23:36
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Recomandare navomodel plantat

Mesaj de Ursu Florin »

Ursu Florin scrie:Ma intereseaza sa cumpar si eu o barcuta de plantat. Ce dotari sunt necesare?
Ma gandeam la Delfin Xxl.
Nu ma ajuta nimeni?
Din om "faci" pescar usor, dar din pescar nu mai ai cum sa "scoti" om.

Avatar utilizator
Ursu Florin
Mesaje: 263
Membru din: Mar Apr 14, 2015 23:36
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Recomandare navomodel plantat

Mesaj de Ursu Florin »

Sau despre Navomodel Camarad imi poate spune cineva cateva detalii?
Din om "faci" pescar usor, dar din pescar nu mai ai cum sa "scoti" om.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”