Recomandare Navomodel

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Skidvicious
Mesaje: 11
Membru din: Sâm Apr 18, 2015 14:11

Re: Recomandare Navomodel

Mesaj de Skidvicious »

bogdan5 scrie:
Si ce relevanta are comentariul tau?
La o partida de peste 12h(48/72) trebuie sa cari acumulatori la greu.
:idea:
nicuandrey scrie: Eu am varianta pb-acid

Pai care ar fi o solutie mai buna?

nicuandrey
Mesaje: 155
Membru din: Mar Iun 28, 2011 19:23

Re: Recomandare Navomodel

Mesaj de nicuandrey »

Skidvicious scrie:
bogdan5 scrie:
Si ce relevanta are comentariul tau?
La o partida de peste 12h(48/72) trebuie sa cari acumulatori la greu.
:idea:
nicuandrey scrie: Eu am varianta pb-acid

Pai care ar fi o solutie mai buna?
Acuma depinde de bugetul fiecaruia,cele pe lipo sunt mai scumpe,iar cele pe pb-acid mai ieftine. Cum am zis,cel mai bine este sa vorbiti cu cel care le construieste.

Vali Secui
Mesaje: 52
Membru din: Vin Ian 31, 2014 19:21
Puncte: 0
Localitate: Constanta

Re: Recomandare Navomodel

Mesaj de Vali Secui »

Salut ! I_ţi recomand Navis Carpo , deţin acest navomodel cu doua cuve de un an şi sunt foarte mulţumit de el. Este stabil pe valuri şi se mişcă foarte bine. O baterie te tine cam 8-10 drumuri la o distanta de aprox. 300m. Am plantat foarte bine şi noaptea, ledurile în diferite culori te ajuta mult şi nu ai nevoie de o alta sursa de lumina. Tot noaptea poţi planta şi la buza stufului pe malul de v.a.v cu ajutorul farului care este montat pe navomodel. După un an pot sa spun ca este ok şi nu am avut niciodată surpriza neplăcută sa-mi rămână pe mijlocul bălţii, sau sa intre frecventa telecomenzii în interferenta cu alta . Am trei baterii cu care am făcut partide de 48h şi 72h plantând câte 15 -20 de bete ale mele şi ale prietenilor.

Avatar utilizator
Ion Mironov
Mesaje: 478
Membru din: Mie Dec 09, 2009 15:47
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Recomandare Navomodel

Mesaj de Ion Mironov »

acidutzu scrie:Ambele sub Camarad.
Ne bucuram ca mai exista si adevarati testeri pentru navomodele de plantat.Te rog frumos sa te prezinti cu argumente si cum ai tras aceste concluzii.Apropo....cine esti sa stim si noi cei ce ne prezentam si ne respectam partenerii de forum

Cu respect Mironov Ion.
Mironov Ion Valentin
http://www.barcute-plantat.com
0726424099

Avatar utilizator
Alec14
pescar de competitie
Mesaje: 1546
Membru din: Dum Feb 24, 2013 14:44
Puncte: 0
Localitate: Campina
Contact:

Re: Recomandare Navomodel

Mesaj de Alec14 »

Iti recomand Camarad cu acumulator li-po,se încarcă imediat(o ora) la bateria masinii,ai viteza,stabilitate chiar si pe valuri si pret bun.
Eu am si sunt extrem de multumit de el.Iti pot recomanda pe cineva de unde l-am luat eu si ti-l face cum vrei tu.

Skidvicious
Mesaje: 11
Membru din: Sâm Apr 18, 2015 14:11

Re: Recomandare Navomodel

Mesaj de Skidvicious »

Alec14 scrie:Iti recomand Camarad cu acumulator li-po,se încarcă imediat(o ora) la bateria masinii,ai viteza,stabilitate chiar si pe valuri si pret bun.
Eu am si sunt extrem de multumit de el.Iti pot recomanda pe cineva de unde l-am luat eu si ti-l face cum vrei tu.
Daca este vorba de cineva din ploiesti, stiu despre ce vorbesti. Am luat legatura.

acidutzu
Mesaje: 415
Membru din: Mar Sep 18, 2012 20:20
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Recomandare Navomodel

Mesaj de acidutzu »

Ion Mironov scrie:
acidutzu scrie:Ambele sub Camarad.
Ne bucuram ca mai exista si adevarati testeri pentru navomodele de plantat.Te rog frumos sa te prezinti cu argumente si cum ai tras aceste concluzii.Apropo....cine esti sa stim si noi cei ce ne prezentam si ne respectam partenerii de forum

Cu respect Mironov Ion.
Am si eu placerea sa te salut,
Lasand ironia la o parte, incerc sa-ti raspund: stabilitate, viteza, autonomie, design, PRET, etc...
Nu stiu daca este relevant pentru cititori cine sunt eu, un simplu ploiestean si cand am timp si pescar, ce-i drept, din ce in ce mai rar si max. 12 ore, prefer sa dorm acasa langa sotie.
Numai bine!
"Invingatorii nu pierd niciodata"

danutlupu
Mesaje: 287
Membru din: Mar Aug 23, 2005 14:11
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Recomandare Navomodel

Mesaj de danutlupu »

Orice barcuta in timp mai are nevoie si de intretinere, deci nu alege cele unicat sa depinzi de producator, care de obicei e un pasionat navo ce se jura ca scoate cele mai tari nave. Afacerea lui poate da faliment, sau omul se retrage din diferite motive, sau pleaca din tara si nu prea o mai poti repara fara piese de schimb.
Baterii am folosit pb dar trec pe lipo. Cele pb de 10 sau 7 ah nu sunt deep discharge asa ca se strica la barcuta cum sunt folosite ele, corect ar fi sa fie incarcate permanent ca la masina sa nu se deterioreze sau sa gasesti deep d., dar nu se fac asa mici. Chiar si asa cele bune de firma nu tin mai mult de 2 ani si costa peste 300 ron (yuasa) iar cele de 80-120 ron te duc cam un sezon si capacitatea lor e sub jumatate dupa asta, practic din 7 ah ai doar 3 sau 4. Mi-au trebuit 7 ani si vreo 25 de baterii pana sa ma invat minte, dar folosind des li po mi-am dat seama ca e cea mai buna solutie. Practic baterile lipo se incarca complet de fiecare data, tin 3-4 ani daca le folosesti si incarci corect iar incarcarea dureaza cam o ora pt capacitati mari cum sunt cele de 5000.
Ca sa nu o mai lungesc solutia pentru mine e barca Carponizer, 4 baterii lipo Turnigy de 5.000 20-25C puse cate 2 in paralel si un charger de lipo inteligent cu balansare celule (eu am 2 ca folosesc des lipo la airsoft).
Lansez precis la buza stufului si deodata...........

bogdan5
pescar de competitie
Mesaje: 1020
Membru din: Vin Iun 20, 2014 18:02
Puncte: 0
Localitate: 44°26′7″N 26°6′10″E

Re: Recomandare Navomodel

Mesaj de bogdan5 »

acidutzu scrie:
Nu stiu daca este relevant pentru cititori cine sunt eu, un simplu ploiestean si cand am timp si pescar, ce-i drept, din ce in ce mai rar si max. 12 ore, prefer sa dorm acasa langa sotie.
Numai bine!
Pentru stabilitatea vietii conjugale e bine sa dormi langa sotie, noaptea pe balta cine stie cum aluneci. :D
Crede în cel ce caută Adevărul,
Fereşte-te de cel ce l-a găsit.
(A.Gide)
Sinceritatea nu te lasa fara prieteni. Ii triaza.

Avatar utilizator
Daniel Ene
pescar de competitie
Mesaje: 1150
Membru din: Joi Noi 18, 2010 9:19
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare Navomodel

Mesaj de Daniel Ene »

acidutzu scrie:
Ion Mironov scrie:
acidutzu scrie:Ambele sub Camarad.
Ne bucuram ca mai exista si adevarati testeri pentru navomodele de plantat.Te rog frumos sa te prezinti cu argumente si cum ai tras aceste concluzii.Apropo....cine esti sa stim si noi cei ce ne prezentam si ne respectam partenerii de forum

Cu respect Mironov Ion.
Am si eu placerea sa te salut,
Lasand ironia la o parte, incerc sa-ti raspund: stabilitate, viteza, autonomie, design, PRET, etc...
Nu stiu daca este relevant pentru cititori cine sunt eu, un simplu ploiestean si cand am timp si pescar, ce-i drept, din ce in ce mai rar si max. 12 ore, prefer sa dorm acasa langa sotie.
Numai bine!
Semnatura ta si cele afirmate nu te vor impiedica sa accepti o provocare ( testare): navomodelul pe care il ai versus un model Delfin si un model Navis Carpo la cele trei sau patru categorii: stabilitate, viteza, autonomie si daca vrei si rezistenta la actiuni mecanice :). Daca macar la una din cele 4 categorii iesi invingator primesti de la Delfin si Navis Carpo doua navomodele sau contravaloarea in lei, daca nu, dai foc navomodelului pe care il ai si achizitionezi un Delfin sau Navis Carpo. Iti propun sa incepem cu ultima proba :)
Cu stima,
Daniel
http://www.naviscarpo.ro
NAVIS CARPO - bait boats

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”