Recomandare SPOD

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Driscu Radu
Mesaje: 306
Membru din: Mar Ian 24, 2012 8:10
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Recomandare SPOD

Mesaj de Driscu Radu »

Arunca un ochi si la sportex, lumea care il are il lauda, pacat ca nu se fabirica si in varianta de 3,6m.Ar fii fost mai usor de incarcat si probabil mai ieftin, desi depaseste putin bugetul tau.

stefmarin
Mesaje: 70
Membru din: Lun Feb 16, 2015 11:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare SPOD

Mesaj de stefmarin »

Si pe mine ma intereseaza un spod, am vazut niste filmulete de la Claumar in care spodul de la fl era destul de laudat.
https://claumarpescar.ro/lanseta-fl-str ... -2seg.html

Il are cineva? Se preteaza pentru un aruncator mediu spre incepator. Va lansete folosesc mtx 14 si ma impac destul de bine cu ele dar class ma doboara pur si simplu... Caut un spod usor de incarcat si sa duca spiderul acolo unde pescuiesc cu mtx. Am incercat un carp expert dar mi sa parut foarte greoi

Adrian I.
Mesaje: 115
Membru din: Mar Mai 22, 2018 14:20
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare SPOD

Mesaj de Adrian I. »

Si eu am vazut filmul de la Claumar legat de spod-ul de la FL. Si despre Sportex am auzit lucruri foarte bune, dar e peste bugetul alocat pentru asa ceva. Ma intereseaza mult parerile celor care folosesc deja un model de spod despre care pot oferi un feedback. Stiu ca si Class se preteaza la nadit, insa vreau o lanseta special pentru asa ceva.

Avatar utilizator
spinnhawk
Mesaje: 63
Membru din: Lun Sep 12, 2016 20:31
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Re: Recomandare SPOD

Mesaj de spinnhawk »

Adrian I. scrie:Multumesc pentru sfaturi. Nu mai vreau Carp Expert (greu si distante mici). Am deja 2 rupte la activ. La Shimano, va referiti la acest model? https://www.totalfishing.ro/lanseta-shi ... gLbdvD_BwE
In afara de acest model de la Shimano, ce recomandari ati mai avea?
Da da..exact
Cod T13500S
E un model super oki
Se gaseste doar super greu..habar nu am de ce sincer!
Dar daca dai de el..ia-l!
In alta ordine de idei..e sportex!
Dosr ca sare putin la buget!
Mie shimano mi se pare oki..nu e super super rigid..insa are putere!
Il pot incarca si cei cu foarte multa experienta!
Mai e si tx spod..din noua gama..insa majoritatea spun ca e foarte moale!eu am prieteni care s-au indrgostit maxim de el!
Fiecare cum preferera

Sent from my SM-G965F using Tapatalk


Alex_Sebastian
Mesaje: 478
Membru din: Sâm Sep 27, 2014 10:11
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Recomandare SPOD

Mesaj de Alex_Sebastian »

Eu folosesc Shimano T13500S, sunt foarte multumit. Nu mai gasesti nou, doar second dar m-as mira sa-l vanda cineva. Am incercat carpexpert, Spro Governor Carp Spod si Shimano TXS13500 din pacate pe mine unu ca si lansator mediocru m-au dezamagit. De cateva saptamani am folosit un MTX Unispod de la Dan Mitranescu si pe langa faptul ca e mai usor ca si spodul pe care il am, am reusit sa dau cu el unde am avut nevoie. Ca o parere personala l-am incarcat mai usor ca si pe al meu.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”