Saibe frana rapida Teflon vs Carbon

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
MarioB
Mesaje: 111
Membru din: Joi Oct 06, 2016 10:34
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Saibe frana rapida Teflon vs Carbon

Mesaj de MarioB »

Nu stiu care este diferenta(daca exista) ca si functionalitate intre modificarea franei rapide cu saibe de Teflon VS. Carbon!
Decat sa fac pe dășteptu' si sa fac de capul meu, prefer sa adresez aceasta intrebare pentru cei care cu siguranta au trecut prin mai multe tunari de mulinete atat pe teflon cat si carbon si au observat si simtit in lucru diferenta dintre aceste piese.
You need 3 hobbyes:
1. One to keep you creative 📚
2. One to keep you in shape 🏋️‍♂️
3. One to make you money 💰

Avatar utilizator
mircead
Veteran
Mesaje: 3076
Membru din: Dum Dec 12, 2010 15:29
Puncte: 0
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Saibe frana rapida Teflon vs Carbon

Mesaj de mircead »

Carbotexul are avantajul unei curse uniforme de la freespool la strans la maximum (locked spool) la acelasi unghi de rotatie. Plasticul sau alte materiale gen teflon franeaza brusc, deci capacul va avea un unghi de rotatie activ mai mic decat la carbotex.
Cele bune !
Nu sunt un pescar grozav , dar ma simt grozav pe balta !

Avatar utilizator
MarioB
Mesaje: 111
Membru din: Joi Oct 06, 2016 10:34
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Saibe frana rapida Teflon vs Carbon

Mesaj de MarioB »

mircead scrie:Carbotexul are avantajul unei curse uniforme de la freespool la strans la maximum (locked spool) la acelasi unghi de rotatie. Plasticul sau alte materiale gen teflon franeaza brusc, deci capacul va avea un unghi de rotatie activ mai mic decat la carbotex.
Cele bune !
Multumesc frumos!
You need 3 hobbyes:
1. One to keep you creative 📚
2. One to keep you in shape 🏋️‍♂️
3. One to make you money 💰

Catalin Filip
Mesaje: 13
Membru din: Sâm Iul 15, 2017 18:52
Puncte: 0
Localitate: Pitesti

Re: Saibe frana rapida Teflon vs Carbon

Mesaj de Catalin Filip »

Imi poate spune cineva daca se pot schimba saibele din pasla cu unele din carbon la mulinetele shimano ultegra 5500 (pentru o frana mai rapida) ? Daca se pot schimba, unde as putea sa gasesc de cumparat? Multumesc anticipat pt raspunsul/ajutorul vostru

cdd
Mesaje: 36
Membru din: Sâm Mai 06, 2017 22:20
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Saibe frana rapida Teflon vs Carbon

Mesaj de cdd »


adyprico
Mesaje: 68
Membru din: Vin Mai 02, 2014 11:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Saibe frana rapida Teflon vs Carbon

Mesaj de adyprico »

Salut,
Ma poate ajuta cineva cu o informatie de unde pot procura saibe de carbon pt okuma axeon ? Cele de la claumar au si piulita din fluture pe care eu il am deja.

adyprico
Mesaje: 68
Membru din: Vin Mai 02, 2014 11:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Saibe frana rapida Teflon vs Carbon

Mesaj de adyprico »

nimeni ?

adyprico
Mesaje: 68
Membru din: Vin Mai 02, 2014 11:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Saibe frana rapida Teflon vs Carbon

Mesaj de adyprico »

Salutare, am o mica nelamurire. Am schimbat saibele din pasla cu unele de teflon plus bucsa din fluture. Problema este ca am observat ca dupa ce dau drumul la frana am o mica intarziere pana cand tamburul devine liber. Adica daca dau drumu la fluture si trag de fir tamburul este blocat , trebuie sa rotesc eu un pic tamburul cu mana ca sa se elibereze.
Ma gandesc ca problema ar fi ca eu cand am schimbat saibele de pasla nu am degresat nimic , vaselina de pe celelalte saibe a ramas la loc . Oare ar trebui sa degresez toate saibele din tambur?

Avatar utilizator
odoctee
Moderator
Mesaje: 3766
Membru din: Mie Noi 11, 2009 12:48
Puncte: 0
Localitate: Tulcea
Contact:

Re: Saibe frana rapida Teflon vs Carbon

Mesaj de odoctee »

adyprico scrie:Salutare, am o mica nelamurire. Am schimbat saibele din pasla cu unele de teflon plus bucsa din fluture. Problema este ca am observat ca dupa ce dau drumul la frana am o mica intarziere pana cand tamburul devine liber. Adica daca dau drumu la fluture si trag de fir tamburul este blocat , trebuie sa rotesc eu un pic tamburul cu mana ca sa se elibereze.
Ma gandesc ca problema ar fi ca eu cand am schimbat saibele de pasla nu am degresat nimic , vaselina de pe celelalte saibe a ramas la loc . Oare ar trebui sa degresez toate saibele din tambur?
CLAR!
Adrian Pelmuş
CLUB TOMIS CARP
https://www.facebook.com/odoctee

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2779
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Saibe frana rapida Teflon vs Carbon

Mesaj de Alin Galbenu »

Sterge saibele cu benzina. Apoi pui extrem de putina vaselina pentru mulinete. Dar foarte putina.
Imagine

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”