Intrebari lansete MTX

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
ChirilaGabriel
Mesaje: 9
Membru din: Lun Oct 21, 2019 20:12

Intrebari lansete MTX

Mesaj de ChirilaGabriel »

Sunt incepator in ale pescuitului si m-am decis sa imi iau 4 lansete Mtx 14(până acum am avut lansete de bazar),mentionez ca voi pescui pe Prut,Siret si iazuri(pescuit aruncat nu plantat),intrebarile mele ptr Dvs ar fi:
1.Sunt bune Mtx 14 sau aveti alte sugestii in acelasi buget?
2.Mtx 14 sau Mtx 14 New Concept?(specificați motivul)
3.Ca si mulinete (de la Okuma )ce ati recomanda cu 2 tamburi?
4.Bineinteles m-ar interesa si ce fir recomandați pe curgător si iaz.
Ps:In legatura cu lansetele la punctul 2 as aprecia o parere de la Dan Mitranescu daca se poate.
Multumesc anticipat!

Szilveszter
Mesaje: 172
Membru din: Joi Noi 01, 2018 17:16
Puncte: 0
Localitate: Timișoara

Re: Intrebari lansete MTX

Mesaj de Szilveszter »

:mrgreen: Ai nimerit cum se poate mai prost cu topicu.numa ce sau bătut pe aici pe tema asta :lol:

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Intrebari lansete MTX

Mesaj de Lucian SV »

ChirilaGabriel scrie:
Lun Oct 21, 2019 20:47
Sunt incepator in ale pescuitului si m-am decis sa imi iau 4 lansete Mtx 14(până acum am avut lansete de bazar),mentionez ca voi pescui pe Prut,Siret ...
La ce îți trebuie mtx 14 pe Prut sau Siret nu-mi dau seama. Poate pe lacuri. Un fir bun Baracuda Competition.

georgehadrian
Mesaje: 318
Membru din: Dum Aug 16, 2015 13:37
Puncte: 0
Localitate: Sfantu Gheorghe

Re: Intrebari lansete MTX

Mesaj de georgehadrian »

Poate nu-si permite sau nu vrea sa-si cumpere doua randuri de lansete. Daca pescuiesti in locuri,, degajate,, poti sa folosesti si lansete lungi... ce-i drept, putine astfel de locuri tin peste.

C_Alexandrescu
Mesaje: 197
Membru din: Lun Sep 21, 2015 22:43

Re: Intrebari lansete MTX

Mesaj de C_Alexandrescu »

Salut!
Ambele modele sunt lansete foarte bune pentru pescuitul la distanta. Au rezerva mare de putere in segmentul inferior si un varf mai moale decat alte modele MTX (Class, Top) ceea ce le face foarte placute in dril. Sunt cele mai bune lansete cu care am pescuit pentru momitoare. Poti sa arunci niste "capete de pisica" foarte departe, cu efort mimim. Nu stiu daca se preteaza pentru pescuitul pe Prut sau Siret. Eu iti dau doar niste informatii legate de aceste "bete".
Diferenta dintre modelul clasic si New Concept este data de numarul de inele. Configuratia de pe modelul nou o face mai usoara, mai usor de incarcat si mai placuta in dril. Paradoxal, este mai rapida, deoarece varful revine imediat dupa aruncare.
De asemenea, pot sa iti spun ca poti nadi cu spombul mediu aproximativ la aceeasi distanta la care pescuiesti. Nu iti mai trebuie o lanseta speciala pentru spod.
Daca ai nevoie de alte informatii, poti sa ma suni (0722.592.037). S-ar putea sa "explodeze din nou acest topic si nu sunt dornic de discutii in afara subiectului.
De asemenea, poti suna la numarul de pe site-ul Dan Mitranescu si intreba orice doresti. Oamenii iti vor explica mult mai bine decat mine.

ChirilaGabriel
Mesaje: 9
Membru din: Lun Oct 21, 2019 20:12

Salut

Mesaj de ChirilaGabriel »

Multumesc tuturor pentru răspunsuri.Am ales Mtx 14 (desi sunt mai lungi )pentru greutatea redusă fata de Mtx8 si pentru rezistență. Intradevar nu imi permit 2 seturi de lansete(curgător si iaz) ;In zona din care sunt(Botoșani) sunt locuri mai "degajate".
M-am oprit la următoarea "configuratie"
Lansete:Mtx 14 black edition
Avertizori:Hakuyo 2014
Mulinete:Okuma Custom black 60 cb.
Ceva păreri?
La fire sunt in "plop"

ChirilaGabriel
Mesaje: 9
Membru din: Lun Oct 21, 2019 20:12

Re: Intrebari lansete MTX

Mesaj de ChirilaGabriel »

Este interesant acest fir:Baracuda Competition...il pot folosi atât pe curgător cat si pe iaz (bineinteles dimensiuni diferite)?

adelin557
Mesaje: 16
Membru din: Vin Iun 30, 2017 1:37
Puncte: 0
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: Salut

Mesaj de adelin557 »

ChirilaGabriel scrie:
Mie Oct 23, 2019 23:09
Multumesc tuturor pentru răspunsuri.Am ales Mtx 14 (desi sunt mai lungi )pentru greutatea redusă fata de Mtx8 si pentru rezistență. Intradevar nu imi permit 2 seturi de lansete(curgător si iaz) ;In zona din care sunt(Botoșani) sunt locuri mai "degajate".
M-am oprit la următoarea "configuratie"
Lansete:Mtx 14 black edition
Avertizori:Hakuyo 2014
Mulinete:Okuma Custom black 60 cb.
Ceva păreri?
La fire sunt in "plop"


După părerea mea sunt super bune. Să îți aducă numai capturi frumoase. Ca fir eu ți-aș fi recomandat un fir gen un 0.35 Trabbuco sau un Sufix.

Indre Ovidiu
Mesaje: 125
Membru din: Sâm Mai 23, 2015 16:26
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Re: Intrebari lansete MTX

Mesaj de Indre Ovidiu »

Felicitari pentru achizitii! Fir eu iti recomand tot de la Mitranescu Max visibility, eu il folosesc fara nici o problema atat pe cel de 0,25 ptr tamburii cu care lansez cat si cel de 0.40 la plantat.
Nume utilizator schimbat din indre1988

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”