scule pescuit plantat

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Szilveszter
Mesaje: 172
Membru din: Joi Noi 01, 2018 17:16
Puncte: 0
Localitate: Timișoara

Re: scule pescuit plantat

Mesaj de Szilveszter »

Uite pentru sufletul tău,ia o bărcuță sh pe la 1000 de lei.fă-ți mendrele cu ea și vezi mai apoi ,dacă î-ți place sau nu.fără sonare ,nebunii și alte cele.dacă te încîntă investești,dacă nu vinzi bărcuța și pierzi două,trei sute de lei

dncorneliu
Mesaje: 17
Membru din: Lun Feb 25, 2019 11:30

Re: scule pescuit plantat

Mesaj de dncorneliu »

Salut tuturor si MULTUMESC frumos pentru pareri !! Au fost de folos si mi au prins bine!!
Am hotarat sa astept pana la anul cu sonarul si gps ul, si sa investesc mai mult in scule.
La mulinete am decis sa iau ULTEGRA 14000 XTD (varianta pe argintiu), lansete TX5 dar nu sunt inca foarte decis in privinta modelului, de 3,6 sau 3,9. Daca foloseam doar plantat luam 3,6.Dar le voi folosi si la aruncat cand va fi nevoie.
Fir voi folosi textil cu inaintas mono, voi merge pe picheti , deorece baltile mele imi permit si salvez banuti.
Swingere as dori sa iau de la fox , modelul mk2,dar nu am gasit decat cu lumina.Stie cineva daca sunt si simple? Eventual un link ?Avertizori tot de la Fox, probabil Micron Mr Plus (are cineva ?).
Inca nu le am comandat , urmand sa ma decid in privinta lansetelor si avertizorilor.
MULTUMESC !!

addrrian13
Mesaje: 117
Membru din: Vin Sep 11, 2015 15:28
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: scule pescuit plantat

Mesaj de addrrian13 »

Salut,

care sunt baltile, lacurile pe care le vizezi in partidele de plantat?
Intreb pentru ca vei constata pe masura partidelor ca toate aceste lucruri nu se vor aplica din varii motive : inveti lacul, structurile, standurile si etc.

Fir intins!

dncorneliu
Mesaje: 17
Membru din: Lun Feb 25, 2019 11:30

Re: scule pescuit plantat

Mesaj de dncorneliu »

addrrian13 scrie:
Lun Mar 04, 2019 13:47
Salut,

care sunt baltile, lacurile pe care le vizezi in partidele de plantat?
Intreb pentru ca vei constata pe masura partidelor ca toate aceste lucruri nu se vor aplica din varii motive : inveti lacul, structurile, standurile si etc.

Fir intins!
Lacurile din jurul Iasului pe care se permite plantatul.

dncorneliu
Mesaje: 17
Membru din: Lun Feb 25, 2019 11:30

Re: scule pescuit plantat

Mesaj de dncorneliu »

dncorneliu scrie:
Lun Mar 04, 2019 14:00
addrrian13 scrie:
Lun Mar 04, 2019 13:47
Salut,

care sunt baltile, lacurile pe care le vizezi in partidele de plantat?
Intreb pentru ca vei constata pe masura partidelor ca toate aceste lucruri nu se vor aplica din varii motive : inveti lacul, structurile, standurile si etc.

Fir intins!
Lacurile din jurul Iasului pe care se permite plantatul.
Dumesti, Halceni,Frasin...

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: scule pescuit plantat

Mesaj de Florin Pata »

dncorneliu scrie:
Lun Mar 04, 2019 10:23

La mulinete am decis sa iau ULTEGRA 14000 XTD (varianta pe argintiu), lansete TX5 dar nu sunt inca foarte decis in privinta modelului, de 3,6 sau 3,9. Daca foloseam doar plantat luam 3,6.Dar le voi folosi si la aruncat cand va fi nevoie.
Fir voi folosi textil cu inaintas mono, voi merge pe picheti , deorece baltile mele imi permit si salvez banuti.
Swingere as dori sa iau de la fox , modelul mk2,dar nu am gasit decat cu lumina.Stie cineva daca sunt si simple? Eventual un link ?
Bune decizii ! Eu folosesc 3,60 si pentru lanseuri si ma simt foarte bine . Daca ai masina mare si nu te intereseaza transportul si depozitarea , mergi pe 3,90 .
Toata lumea foloseste mono cu inaintas textil...tu invers :lol: !
Acum am vazut , swingerele pe care le cauti se numesc acum Fox MK3 new 2015 !
https://marelepescar.ro/set-4-swingere- ... -2015.html

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: scule pescuit plantat

Mesaj de ionut72 »

>Simpla impresie personala , am si mulinete cu baitrunner dar nu le mai folosesc , cele cu frana micrometrica pe fata sunt superioare din toate punctele de vedere , in dril e mult mai confortabil sa faci reglaje de pe tamburul mulinetei fata de spatele mulinetei .

Baitrunner-ul (frâna de atac) nu se foloseşte în timpul drill-ului, ci doar în momentul înţepării, după care foloseşti frâna de luptă. Reglajele la baitrunner se fac în funţie de cât fir vrei să poată lua peştele.

Pe scurt, baitrunnerul e o piesă în plus care îngreunează mulineta şi care se poate defecta, iar funcţia lui este mult mai bine preluată de o frână modernă, rapidă/semirapidă.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: scule pescuit plantat

Mesaj de Florin Pata »

Daca tot te chinuie mania contradictiei , ai fi putut sa faci si o observatie care ar fi adus un plus discutiei . Dar nu...si nu :lol: ! Daca citesti cu mai multa atentie postarea am scris ca "cele cu frana micrometrica pe fata sunt superioare din toate punctele de vedere" !
Si asta avand in vedere ca marea majoritate a mulinetelor cu baitrunner au frana micrometrica in spatele mulinetei..."Rear Drag System" , la aia m-am referit eu , e greu in dril cu un peste mai marisor sa stai cu mana in "fundul mulinetei" :D . Baitrunnerul e frana de asteptare , nu de atac !
Dar asta o inteleg doar pescarii care merg la pescuit (nu si cei tari pe forum) care obisnuiesc sa tina o mana pe tambur in loc sa faca 1 milion de corectii in "micrometrica" :lol: !
Daca afirmatia ta ar fi fost " se produc mulinete cu baitrunner...si cu micrometrica pe tambur..."Front Drag Reel System " , de fapt marketing pentru cei care s-au obisnuit cu baitrunner , de fapt o trecere de la clasic la frana pe fata" ...ar fi fost o completare corecta .
Spor !

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: scule pescuit plantat

Mesaj de marian_popescu »

Acuma.... tu chiar te contrazici de de dragul "contradictiei". E ok sa recomanzi mulinetele cu front drag, asa cum o face si colegul, dar confunzi niste termeni oarecum elementari si creezi confuzie. Rear drag system nu prea are treaba cu mulinetele clasice de pescuit la crap (gen bblc, infinity etc), si astea au frâna tot pe fata. Cu unele exceptii, gen super baitrunner, baitrunner aero, baitrunner gte etc....acolo sa vezi belea, ca au si atat frâna, cât și reglajul baitrunnerului in coadă. Sau, cealaltă extremă, sa ai baitrunner spool, cu ambele reglaje in tambur.
Si nu mai judeca oamenii fără să îi cunoști, mai ales cand mai au si dreptate.
Sa faci aluzie la Ionut ca pescuieste mai mult pe forumuri, e o greșeală. Dacă îmi spuneai mie una ca asta, nu m-as fi supărat, ai fi avut dreptate. Dar, ce sa te faci si cu mine, ca pescuiesc cu mulinete si cu baitrunner clasic, si cu baitrunner spool, si cu baitrunner cu rear drag system, si cu front drag fără baitrunner :sunglasses:

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: scule pescuit plantat

Mesaj de Florin Pata »

Am inteles ca sari...sa aperi un prieten , dar era mai bine cu niste argumente . Nu stiu ce confuzii in "termeni elementari" vezi in ce am scris eu ! Mai studiaza !
Am un rand de MGS cu frana pe fata , un rand de Ultegra XTB cu baitrunner Spool 2 , un rand de Aero GTE 10000 cu baitrunner si frana pe spate ...si altele :lol: !
Am afirmat faptul ca MAJORITATEA mulinetelor cu baitrunner de pe piata au frana pe spate...ASA ESTE ! Aia inseamna Rear Drag System = frana pe spate ! Ca le spui tu "clasice" la unele , e doar treaba ta . Te si contrazici , dai doua modele ce frana pe fata si 3 cu frana pe spate . Studiaza !
Am afirmat...citez..." se produc mulinete cu baitrunner...si cu micrometrica pe tambur..."Front Drag Reel System "...asa este o spui si tu ! Front Drag Reel System inseamna sistem de frana fata pe tambur ! Deci ?
Unde sunt confuziile ? Care e "dreptatea"...ca baitrunnerul e frana de atac :lol: ?
Nu am nevoie de aprobarea ta sa scriu ce am de zis ! Mai usurel , ca nu sunt deloc impresionat !
Daca ne comparam la echipament...... :lol: !

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”